şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saatler, günler hatta daha fazla süren (bkz: yol) tribi. uzun menzilli hareket halinde olma durumu. amerikan sinemasinin bitmek tükenmek bilmeyen donelerinden biridir..
 • tatile giderken iyi hissettiren, tatilden dönerken ağlayarak geçirilen yol çeşidi
 • git git bitmeyen, bitse de bittigine inanilmayan, cogu uykuyla gecen, yazin iskenceye donusebilen, kisin bitmemesi gibi bir ihtimali olan irak mesafe
 • arabayi kullanansaniz radyo uzerinde kesin hakimiyet kurdugunuz karisan olursa sinir yapip
  -kardesim uyumamak icin aciyorum ben moonspelli bana ne sen uyuyamiyorsan
  diye bagirabileceginiz olay
 • 'uzun'luğu gidilen mesafeye göre belirlenirmiş gibi görünse de zaman zaman normalde 15-20 dakikada alınacak mesafelerin de trafik tıkanıklığı sebebiyle pek ala bu sınıfa girebileceği düşünüldüğünde, uzunluk biriminin km değil saat olmasının daha makul olduğu aşikar yolsal mevhum.
 • sevdicekle cikilmak istenen tatil yoludur. sadece hep gidelim ve hep varalim ama hic donmeyelim istersiniz. araba donusumlu kullanilir. piknik yapilir bu yolda. yol ustundeki bir sehre planlanmamisken girilip fotograf cekilir. amacsiz olunur. tek amaciniz uzun yolda olmak olur. sevgili ile beraber tatil yapmak zevkinin dorugudur tahminimce.
 • verilen aralarıyla, gecenin bir yarısı yol kenarı kamyoncuların takıldığı lokantalarda içilen çorba ve yenilen köftenin verdiği etkiyle, bir süre arabaya binmeyip şehirler arası yolun kenarından serinliği hissedip,bir sigara yakmak. of be işte uzun yolun tüm kahrı unutulur. yaşama sebebidir bu.

  gidilecek yere varıldıgında, herkese anlatmak istersin ama sonra düşünürsün ki, bu sadece senin için hoş bir anı!
 • nedensizce kafanizi okudugunuz kitaptan kaldirip sadece bakmak icin, gormek icin degil, onunuze dogrulttugunuz zaman gozlerinizi, her defasinda sollami$ bulunmak icin uygun zaman beklenen, yuku kendinden agir bir kamyonun kicidir sizi du$uncelere iten. kimi zaman oyle bir zamanda birakirsiniz ki me$gul oldugunuz i$i, gene o manasiz baki$ icin, uzerinden 1 saat gecse bile du$undugunuz $ey 150+ km/saat hizla "ben de olmek istemiyorum bir $eyler yap cabuk, ne bileyim siki$ i$te o araya" vb bir gaye ile beyni calkalanan ve bir yandan da araliksiz selektor yapip "neyse ki" teget gecen arabanin $oforunun kufur dagarcigidir.

  belki kasitli bi $ekilde, belki tamamen bilinc altimizin hinlikleri cinlikleri yardimiyla ya da tarafindan, du$unulmek uzere ileri bir zamana ertelenmi$, kendisine "biz sizi arariz" muamelesi yapilmi$ konularin gomuldukleri kivrimlardan hortlayip, uzerlerine dokulen betonlari parcalayip -bu beton parcalari konu ayrintilari olup ba$ agrisi yaparlar oraya buraya carpmak suretiyle- uzerine en cok glikoz yakilan du$unceler halini aldiklari $eritler butunudur uzun yol.

  $ehirden henuz cikmami$ken yapilan ve "hayat hizli" diye du$unduren hiza ali$ir bir sure sonra gozleriniz. 1 saniye once 10 metre onunuzde olup 1 saniye sonra 10 metre arkanizda kalan yapilari garipsemezsiniz, onemsemezsiniz. yuruyerek gecseniz onunden caminin onundeki cicegi kopru ederek uzerinden bir hayat felsefesi uretebileceginiz yapi sadece gecilmi$ herhangi bir "$ey" olur cikar. cok hizli gecip zaten bi bok gormediginiz icin mi? sanmiyorum. uzun yol solunum yapabilen $eyler ustune olan duygulari yogunla$tirir. neslerde, tam tersi.

  bir sorun var gibi gelmi$tir, asla istediginiz kadar yatmayan otobus koltugu mudur sorun? yoksa gece mi cikmaliydiniz yola? sag far biraz one du$mu$, gelen gecen selektor yapiyor, hepsi size onlarin di mi? siniriniz bozulmaya mi ba$ladi? cekin kenara. bi cay icin sigara icin. cay bok gibi di mi? zaten benzincinin cayindan n'olur. bok gibi i$te. her $ey bok gibi. hava da gune$li zaten pi$iyorsunuz. ya da nasilsa hava da kapalidir. o havada da kullanilir mi araba karde$im, insanin ölesi geliyor zaten, bir de o hizla. koyacaksin kar$idan gelene. girmeyeceksin karde$im o bo$luga. istemiyor o bo$luk seni. sinirin bozuldu. cok normal. uzun yol bu.

  cok mutlusun. cok normal. uzun yol bu.

  uzun yolda her $ey cok histerik. en basitinden, selektorler.
 • o 19 saatin benliginize iskence ettigi yoldur.artik gide gele asındırdıgınız yolda,gectiginiz her sehirdeki her dukkanın ismini,her tabelanin rengini,her yokusu,her virajı,tüm güzel ve çirkin şeyleri ezberlemişsinizdir.mola yerlerinde tanıdık simalara rastlamaya baslarsınız.sanki hepsi 'yine mi sen' der gibi bakmaktadır suretinize.

  ama yolu uzun yapan ne yıllarin bitmek bilmez gel-gitleri,ne o 19 saatin sonunda yasanacak kacınılmaz kısmi felç halinin beklentisidir.

  yolu asıl 'uzun yol' yapan,x istikametinden gelip y istikametine devam etmekte olan gecici mapus damında kendinizle caresizce basbasa kaldiginiz zaman boyunca,bazen sizi y sehrinde beklemekte olanların,cogunlukla da x sehrinde geride bıraktıklarınızın doldurmasıdır en savunmasız halindeyken zihninizi.

  yol uzundur.zifir geceyi geçip giderken basınızı dayadığınız camdan yansıyan kırmızı rakamlara gözünüzü diker,son zamanlarda kendinize sormaktan kaçtığınız seylere cevap aramaya baslarsiniz.