şükela:  tümü | bugün
  • bütün şehirlerin karakteristik trafiğini de göreceğiniz yolculuktur. hangi plakalardan uzak durmanız gerektiğini öğrenmeye başlarsınız.
    bazıları tersten gider, bazıları yola parkeder, bazıları yolu ortalar gider...

anadolu'nun iç kesimlerine doğru tersten gelen toroslar ve yola atlayan traktörler artmaya başlar genellikle. yüksekliğinin ve genişliğinin iki katı saman balyası yüklenmiş kara duman atan kamyonları da unutmamak lazım.
    bir de sürüsünü yolda otlatan çobanlar vardır, dikkat etmek gerekir geceleri...

bunun dışında dolmuş durdurur gibi elini sallayarak otostop çekmeye çalışan yaşlı amcalar ve teyzeler vardır yollarda. genelde ufak yerleşim yerlerinin girişinde ya da çıkışında bulunurlar.

dinlenmek için indiğinizdeyse bir taraflarınız donmaya başlar genelde. söve söve valizin en dibindeki ceket aranır, bulunur ve giyilir.
    en büyük sorulardan biriyse bu dağ başında bulunan tesislerdeki insanlar nerede yaşamaktadır, nasıl gidip gelmektedir ya da hiç gitmiyorlar mıdır?

alışılmadık benzinlikler vardır bir de. birine bir daha rastlamazsınız, fiyat farkıysa uçurum olur genelde. ya çok pahalı ya da çok ucuz, uzak durmak lazım...

kısacası güzel bir müzik listeniz ve eğlenceli bir yol arkadaşınız varsa ilginç şeyler görebileceğiniz ve bir yandan eğlenebileceğiniz, yorulunca çok zorlanmaması gereken ve kenara çekip uyumanın veya bir yerde kalmanın her zaman daha sağlıklı olduğu yolculuk tipidir.
  • 1.5 saatlik izmit yolculuğundayım. yanımdaki genç sevgili çift tartışıyor. çocuk kıza sırnaşmaya bir şeyler anlatmaya çalışıyor. arkadan biri yüksek sesle konuşuyor. şoför biriyle muhabbette. telefonlar çalıyor. sürekli bir uğultu.. gözünü sevdiğimin divriği nazar turizmini mumla arıyorum. 14 saatlik sivas yolculuğum böyle kötü geçmiyordu.
  • çocuk da varsa arabada,o yolculuk beyin yakar.
  • en sevdiğim...
    sağ koltukta ayaklarımı uzatıp gözümü kırpmadan saatlerce hatta günlerce gidebilirim. bana bunun kadar huzur veren başka hiçbir şey yok. o kadar çok seviyorum ki, anlatamam. bir “hadi gidelim!” demeye bakar. hemen koşarım. (bkz: swh)