şükela:  tümü | bugün
  • daha önce seyahat edilmiş uzun mesafeler için konuşursak, hemen herkes için böyle bir kritik nokta, yer, bina, il, ilçe merkezi vesaire vardır muhtemelen.

örneğin otobüsle seyahat ettiğim istanbul - samsun yolculuklarımda yakınlarda bir yerlerde ne bileyim merzifon ya da osmancık tabelası görmüşsem şayet, her ne kadar daha gidilecek 200-300 km kalsa da psikolojik olarak yolun çok az kaldığını düşünüyorum. tam tersi bir istikamette ise sapanca gölü aynı vazifeyi görüyor mesela.

kısa mesafeler için de değişmiyor böyle bir yerin varlığı, istanbul'dan izmit'e giderken tüpraş belirleyici bir yer oluyor, tersi yönde giderken kurtköy civarlarında bir fabrika var, orayı görünce tamam diyorum yaklaştık.

arabayla gidince ise -ya da daha geniş bir ifade ile başka bir ulaşım aracına geçince- ise algılanan nokta değişiyor. örneğin istanbul - samsun yolu için daha yolun yarısı bile bitmemiş olmasına rağmen otobanda gerede sapağı'ndan çıkmak bile yolun azaldığına emareler veriyor.

tamamen algıda seçicilikle bağlantılı bir şey olsa gerek bu.
  • istanbul - ankara yolunda genellikle gerede sapağıdır.
  • istanbul'dan ankaraya gelirken cankurtaran beli aşıldığında olay artık bitmiştir denilebilir...
  • istanbul - bodrum yolu'nda bafa gölü bu vazifeyi görürü. hele bir de dolunay varsa tadından yenmez..
  • özellikle sabahları (çünkü sabahları bitmek bilmeyen bir yola dönüverir işe gidiş yolu), moda'dan fulya'ya gelirken iskele veren adamın vapurun kadrajına girdiği yerdir.
  • ankara - istanbul yolunda nuh çimento fabrikası, istanbul'a gelindiğinin habercisi gibidir.
  • varış noktası ankara olan tüm yolculuklar için bu kritik nokta afyon'dur. afyon'a gelinir gelinmez yakınlar aranır geldik vallahi afyon'dayız denir, sucuk alınır, kaymak alınır ondan sonra daha 3 saat yol çekilir. afyon'daki şekerleme - lokum üreticilerinin, sucuk imalatçılarının falan lobisi var kesin a.b.d'de. ulan daha 3 saat yol var ne gelmesi, neye seviniyoruz afyon'a gelindiğinde hiçbir zaman anlayamadım
  • bostancı - taksim yolunda* beşiktaş barbaros bulvarına tekabül eder.
  • denizli - izmir arasında aydın otoban girişidir. otobanda da tünel.
  • istanbul - sakarya arasında köprülü mc donald's ya da mc donald's köprüsü'dür kendisi.