şükela:  tümü | bugün
 • izmir korfezi'ndeki askeri ada. uzundur.
 • 70'li yıllarda askeri lojmanların da olduğu şimdi sadece birlikten ibaret güzel ada...
 • uzun oldugu kadar google maps'de de uydu goruntuleri disinda bulunmayan (adi sani da yazmiyor haliyle) bir adamiz.
 • izmir'de kimsenin bilmediği ada. zira akşama kadar aradık biz bunu ellerimizde valizlerle. sakin, huzurlu ayrıca yabandomuzlarının orta yerde dolaştiği bir yerdir.

  olur da gitmeniz gerekirse altay meydanından kalkan çeşmealtı minibüslerine binin veya urla'ya gitmeye çalışın ordan yönlendirirler.
 • sayesinde 1 yemek kazandığım ada.

  dededen izmirliler bile bilmiyormuş haritadaki koskoca yerine rağmen. neyse ben yemeğime bakarım arkadaş.
 • urla'nin 12 adasindan biridir. bir diger adi da köstence olan ada, türkiye'nin ege denizindeki 3. türkiye genelinde ise 4. büyük adasidir. askeri bir ada* oldugundan personel aileleri disinda sivillerin adaya girmesi yasaktir. uzunada deniz komutanligina ait olan ada, gecmiste necmettin erbakan'in sürgün adasi olarak duyulmustur.

  (bkz: http://www.izmir.bel.tr/…kiryarismasi2008/pafta.jpg)
 • teslim olmak isteyenler için güzergah şöyledir. önce izmir otogardan üçkuyulara, oradan da çeşmealtı dolmuşlarıyla yolluca sosyal tesislerine gidilecek. oradan sizi ya kırgız denen kara harp okuluna götürecekler servisle, ya da vasıta (tekne) yolluca'ya gelecek. vasıtaya baş altı, kıç altı doluşup gideceksiniz, kaydınız yapılacak, kalacağınız yerleri göreceksiniz, kışın gittiyseniz sağlam bi rüzgar yiyeceksiniz. her haftasonu çarşıya çıkacaksınız, vasıta sabah 8'de kalkacak. 8:30 gibi kırgızda olacaksınız. oradan urla veya konak servisine bineceksiniz, akşam da 4:30 gbi falan aynı servisle geri döneceksiniz. adayı seveceğinize şüphe yok, ada güzel. askerliği sevmezsiniz o ayrı ama adanın hakkını verin. belki de bu ülkede en rahat askerlik yapılacak yerdir. ciddi, kasıntı bir yer değildir. askerlik boyunca selam vermeseniz, belki bi iki kişi çarpar sizi o kadar. sat'ları bunun dışında tutuyorum tabi ki. kısa dönemseniz hemen büro işlerine atlamanızı tavsiye ediyorum. benim gibi haftada bir gün görevli, bir gün çarşı derken her haftayı çift çarşıyla geçirirsiniz. bu arada askerlerin %80i sabıkalıdır. ama bu kötü birşey mi iyi birşey mi orası tartışılır. ben bir zararını görmedim. koca karargahta bir tane ankesörlü telefon vardır, o da zırt pırt bozulur. ama bunun da çözümü vardır. onu da sonra anlatırım. kısacası asker olduğunuz için ne kadar üzülüyorsanız, askerliğiniz adaya düştüğü için de o kadar sevinin.
 • askerliğini nerede yapmak istersin sorusuna sivil hayatta kolay kolay gidemeyeceğim bir yer olsun (hakkari, ağrı, mardin vs.) ama kısa dönem cevabı verirken kendimi bulduğum ada. kastettiğim olmasa da duam kabul olmuştu. red kit'in bir macerasında en azılı mahkumların yer aldığı bir hapishane vardı ve daltonlar ne yapsa yufka yürekli hakim onları buraya atmıyordu. macera sonunda anlaşılmıştı ki hapishane aslında kumarhanesi revüsüyle bir alem mekanı, yufka yürekli hakim de burasının işletmecisi; ada bana bu macerayı hatırlatırdı.
 • askerliği adaya düşenler bana ulaşabilir, belki bi faydamız dokunur.
  güzel bi adadır, gayet güzeldir hatta, her bakımdan. şöyle de bir olay var; burada askerliğini yapanlar -yüksek ihtimalle- hayatlarında bir daha bu adayı göremeyeceklerdir, adada askerlik yapanlar tadını çıkarsın yani.
 • son derece büyük bir turizm potansiyeline sahip, malesef sadece askeri tesislerin ve birkaç yüz inekve öküzün bulunduğu ada.