şükela:  tümü | bugün soru sor
  • diocaesarea antik kenti üzerinde kurulan, mersin'e bağlı 5000 nüfuslu yerleşim birimi.
  • mersin tarihini keşfetme çalışmalarım kapsamında dün gitmek için baya bir çaba harcayıp gidemediğim antik kent.

    şimdi taşucundan dönerken silifke'ye geldiğinizde zaten uzuncaburç tabelaları sizi bir 5, 6 km kadar götürdükten sonra aniden yolunuz "inşaat sahasına girmek tehlikeli ve yasaktır" tabelasıyla kesiliyor. tabela var ama yol kapalı değil sadece tabeladan sonra toz toprak bir yola dönüyor. acaba yanlış mı geldik düşüncesiyle geri dönüp yol üzerinde gördüğümüz birine sorunca yolun doğru olduğu ancak çalışma olduğunu öğrendik. inat bu ya görmeye karar verdiğim için geri dönüp gitmeyi denedim ama açıkçası yanımdaki kızların da korkması ve benim de başımız birşey gelirse ( araba bozulursa, lastik patlarsa gibi ) kızların çenesinden kurtulamam endişem nedeniyle vazgeçip geri döndük. geri dönerken bu sefer de karaböcülü diye bir tarihi yerin varlığını gösteren bir tabela görünce bu sefer karaböcülü yoluna girdik. ya çok gittik ya da yol devamlı yokuş yukarı ve çok dar ve çok virajlı olması nedeniyle bana çok geldi emin değilim insan izine rastlanmayan yerlerden bir 15 km kadar gidip birden köy evlerinin olduğu bir yere vardık. sağda solda bir kaç kemer, taş yıkıntıları vs de var. burası karaböcülü antik kentiymiş.

    sağda ki solda ki evler bu antik kentin taşlarıyla aynıydı, muhtemelen bu taşlardan ahır filan yapmış bile olabilirler. ortam tarih kokuyor, çok büyük olmasa da aslında düzenlendiği takdirde güzel olabilecek bir yer ama gel gör ki her taraf otlar, sarmaşıklarla dolu, yürüyemiyorsun bile beline kadar gelen sararmış ve kurumuş otlardan. bir ülke tarihe bu kadar mı saygısız ve ilgisiz olur anlayamıyorum açıkçası. neyse burda fazla yapacak bir şey olmadığı ve yol sorduğumuz köylülerinde bu yoldan devam edersek yine uzuncaburç''a ulaşabileceğimize dair sözleri nedeniyle geri dönmek yerine kaptan olarak devam kararı almışken karşıdan gelen bir araba görünce tekrar durup yolun uzuncaburç'a varıp varmadığını teyit etmek istedik. teyit konuşmamız adamın yolun bir süre sonra kötüleşeceği ve "bişey yok abla her taraf taş işte" cümlesi ve yanımdakilerinde tarihe olan ilgisizliği ve yanımızda erkek olmaması nedeniyle endişelenmesi yüzünden geldiğimiz yoldan geri silifkeye dönüp uzuncaburç'u göremememizle sonuçlandı.
  • birkaç yıl öncesine kadar mersin üniversitesi tarafından düzenlenen "felsefe günleri" etkinliğine ev sahipliği yapan antik kent. antik çağdan kalma devasa sütunların ortasında modern zaman filozoflarını dinlemek eşsiz bir deneyimdi. her başarılı iş gibi bunu da düzenlemekten vazgeçtiler bir süre sonra. gerekçesi de malum, devlet böyle şeylere bütçe vermiyor...
  • şöyle bir yerdir.
  • ege'de olsaydı etrafında bugün butik otellerin dolu olduğu, isminin tüm türkiye'de duyulduğu bir yerleşim alanı olurdu.