şükela:  tümü | bugün
  • sezgin kaymaz'ın iletişim yayınevinden çıkmış diğerleriyle aynı ana temalı ve diğerleri kadar sürekleyici ve etkileyici kitabı. kitabın konusunun aynısı daha sonra çekilen, çok meşhur olmuş bir amerikan filminin senaryosuyla benzerdir*
  • kitabin bas karekteri musa adinda bir adamciktir, musa yeni bir muhite tasinir ve olaylar gelisir. sezgin kaymaz'in okudugum kitaplari arasinda en basarilisi diyebilirim.
    diger kitaplari lucky, geber anne, kaptanin teknesi...
  • sezgin hoca'nın eltopundan vakit artırıp harikalar dizdiği serinin başı.. uçeseri geber anne'nin laboratuarı.. balansdan ziyade zihin katmanlarını titretir, hallaç eder.. ama tekneyi gezdirdikten sonra biraz limana çekse iyi olurdu hocamız.. aynı suda dön dolaş pek olmuyor..
  • çok zekice bir finale bağlanarak "saçmalama" dedirtmekten kurtulan kitap.sezgin kaymaz'a başlama kılavuzu
  • hayatınızda duymadığınız argo deyimler ve sözcükler içeren çok eğlenceli şaşırtan bir solukta okunabilen muhteşem bir sezgin kaymaz kitabı
  • tüm günü ve gerekirse geceyi tamamen işgal eden kitap. tuvalete giderken bile bırakılamayan,götürülüp orada da devam edilen kitap.

--- spoiler ---
    kitabın sonuna doğru musa, mahalledeki bir teyzeye falanca gün neler yaptığını anlatmaktadır. şöyle yaptım, böyle ettim bir de deniz kenarında biraz oturdum diyince, teyze "ankara'da mı?" der ve o an okuyucunun vücudundaki tüm tüyler ters döner. kitabı tek satır bile atlamadan, bir dakika bile ara vermeksizin o ana kadar heyecanla okuyan gariban bir anda hass.ktirrrr der ve kalır. nasıl olmuştur da teyzenin bu soruyu sormasına kadar bu ayrıntıyı farketmemiştir... olay ankara'da geçiyor, musa sık sık deniz kenarında yürüyor... o anda zaten epeydir hayranlık duyulan yazar * bi 15 cm daha uzuyor.
    --- spoiler ---

bu arada uzunharmanlar aslında konya'da bir semttir. kitaplarının hepsinde bir süre yaşadığı konya'dan bir parça kullanması bu şehri sevdiğine yorulabilir.
  • şehirler arası bir otobüs seyahatinde okumaya başlayıp, etraftaki yolcuların -ki ağır oturaklı bir firmanın ağır oturaklı yolcuları idi- kınayıcı bakışlarına rağmen gülerek ama daha çok kahkaha atmak isteyerek okumayı sürdürdüğüm oyuncaklı, güneşli roman... sezgin kaymaz ile tanışıklığım ateş canına yapışsın ile başlamıştı, sonra müptelası olmuş idim... eksik olmasın acısız, dramsız edebiyatın keyfini böylesine tattırdığı ve ifadesini bu kadar sevdirdiği için...
  • fikir ve betimlemeleri iyi, diyalogları acemice kitap
  • okuduğum altıncı sezgin kaymaz kitabı. tıpkı diğerleri gibi bilgelikle, metanetle, derin düşünce ve duygularla dolu. özellikle bu kitaptan sonra hayatın o kadar da korkunç olmadığına ikna oldum sayılır. ölüm cici, ölüm güzel ama yaşanan cici ve güzel bir hayatın sonrasında.. denklem ve eşitlikler önemli.
  • bana bir sezgin kaymaz kitabı daha aldıran okuması keyifli kitap. bir sene kadar önce sezgin kaymaz'ın bir film teklifi aldıgını okumuştum bu kitap için, bekliyoruz.