şükela:  tümü | bugün
 • uzunyayla bölgesi 1864'deki büyük ve korkunç kafkas sürgününden sonra anadolu'ya göçen çerkesler'in yoğun olarak yerleştirildiği , sivas-şarkışla ve kayseri-pınarbaşı arasında yer alan oldukça geniş ve düz bir platodur. bu platoda genelde buğday, arpa, çavdar yetiştirilir. kara tipi iklimin (yazlar kurak ve sıcak, kışlar çok soğuk) gerçekten burası için düşünülmüş olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. yazın bile gece ve gündüz sıcaklık farkı 25 dereceyi bulmaktadır. zamantı suyu çevresindeki kısmen alüvyal olan bölgelerde pancar, patates, mısır, ayçiçeği, nohut, vişne, elma, armut gibi sebze/meyve yetiştirilmektedir.

  uzunyayla'da küçükbaş hayvancılık oldukça rağbet görmektedir ve karaman tipi koyun yetiştirilmektedir. alabalık yetiştiriciliği 1995-2000 arasında rağbet görmüş ve şu an uzunyayla'da bir çok alabalık çiftliği bulunmaktadır.

  eskiden uzunyayla , atlarıyla ün yapmış bir bölge idi. dağlık alanlarda oldukça kullanışlı olan ufak ve dayanıklı bir kafkas at ırkı olan "kabardey artları" ve geniş toynaklı, iri ve güçlü bir ırk olan "macar atları" çaprazlanarak üretilen "uzunyayla atları" osmanlı ordusunda top çekme, yük taşıma amacıyla kullanılmış yegane , rağbet gören at türü olmuştur. 30'lu yılların ortasına kadar uzunyayla atları ordu tarafından kullanılmış ve uzunyayla'daki halkın en büyük geçim kaynağı olmuştur.

  uzunyayla'daki yabanıl hayat pek zengin değildir. tilki, kurt, çakal, kartal , şahin, doğan gibi hayvanlar en sık görülenlerdir. arap ülkelerinden turist modunda gelen kaçakçılar şahin yakalayarak ülkelerine dönmektedir. bu şahinler zengin arap şeyhleri arasında oldukça rağbet görmekte ve avcılık amacıyla kullanılmaktadır.
 • sivas'ın gürün ilçesine yakın kışları oldukça ağır ve karlı olan zaman zaman motorlu araçların yolda kaldığı yüksek rakımlı yer...
 • çerkeslerin mabedi.
 • denizden yüksekliği 1500-1600 metre civarındadır.
 • anneciğimin memleketi.

  kayseri ili pınarbaşı ilçesinin büyük bölümünü kaplar. osmanlı tarafından iskan edilen çerkeslerle meskundur ekseriyetle. kıymetli bir dostum, kayseri'den sürülen rumların söylediği bir uzunyayla türküsü gönderdi az evvel:

  https://www.youtube.com/watch?v=p-ywgijtaui

  daha profesyonel bir kayıt da şu: https://www.youtube.com/watch?v=nvyvqpi--dm

  "uzunyayla evim olsa
  hamidiye köyüm olsa
  çerkes beyi yarim olsa

  ah yine gönlüm meraklandı
  çerkes beyi silahlandı

  ince de ince belleri var
  anlaşılmaz dilleri var
  çadır gibi evleri var

  ah yine gönlüm meraklandı
  çerkes beyi silahlandı"
 • 1930lardaki coğrafya toplantılarına göre doğu anadolu ile iç anadoluyu ayıran yer.
 • osmanlı zamanında kışları suriye ve çukurovaya inen avşar türklerinin yazlık yaylası imiş, güçlü türkmen boylarını dize getiremeyen padişahlar kendi güvenlikleri için getirdikleri çerkezleri genelde başkent çevresine düzceye, bandırmaya, adapazarına vs yerleştirmişler, türkmenlerin de en asi boyu olan avşarları da dize getirmek için türkmen yaylasına çerkesleri yerleştirmişler.
 • kayseri'ye 180km uzaklıktadır, diğer adı örenşehir dir. dere ve nehirlerinin bir çoğu avlanmaya karşı koruma altındadır.
hesabın var mı? giriş yap