şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • (bkz: vendetta)
 • alan moore'un yazdigi cizgi roman serisi.
  nukleer savas sonrasinda ingiltere fasistlerce yonetilmektedir. bir toplama kampinda ustunde tibbi deneyler yapilmis, bu vesileyle tayyare olmus bir eleman sorumlularin ebesine atlamaya yemin eder, iktidardakilerin analarindan emdikleri bes cayini burunlarindan getirir. lezizdir, pek hostur.
 • yıl 1998. 80'ler ingiltere'sinden izler taşıyan bir yakın gelecek tasarımı. bir liderin hakimiyeti altında faşist bir yönetim hakim. v, eski bir savaşın kurbanlarından birisidir ve sürekli gülen ürkütücü maskesini yüzünden çıkartmadan gölge galerisinde yaşamaktadır. parasızlıktan vücudunu satmak üzere olan bir genç kızı kurtarıp nostaljik, sürreal inine getirir.

  bir süre sonra, v anarşist eylemlerine başlar. mekanının nerede olduğu kesinlikle tam olarak belli değildir fakat bu garip mekanın kapıları her yere açılabilmektedir. bir metroya ve hatta liderin karargahlarına. v'nin yıkıcı eylemleri baskıcı sisteme zarar vermeye başlar. ki o anarşistleri yıkıcılar ve yaratıcılar olarak ikiye ayırır. bu eylemler zamanla sistemin ve lider biraderin sonunu hazırlayacak ve londra'da saf anarşi ortaya çıkacaktır.

  ne kadar güçlü bir eser olduğunu ve ne kadar iyi çizildiğini kelimelere dökebilmek çok mümkün değil. v'nin gizemli, hayranlık uyandırıcı, korkutucu görünüşü, hareketleri ve rengarenk, nostaljik bir labirenti andıran mekanı nasıl anlatılabilir bilmiyorum. v'nin hayatına soktuğu kadına aydınlanması için verdiği ceza unutulmaz.

  çizgi roman ve grafik roman sanatının doruk noktalarından birisidir. ayrıca resim tekniği açısından da psychedelic renkler ve çizgiler yoluyla okuyucunun bilinçaltını harekete geçirir. alan moore'un metni ise bu hareketi kamçılar.
 • cizimleri basta garip gelse de, eserin duygusunu vermekte cok basarili olan, anarsi nedir ne degildir sorunsalina bir de alan moore'un acisindan, thatcher ingilteresi uzerinde bakmamizi saglayan kult eser.

  bir digeri icin (bkz: mulksuzler)
 • eğitim sistemimizdeki "v for veli" gerçeğini altüst etmiş bir alan moore yapıtı
 • natalie portman ın 2005 yılı icerisinde görünecegi filmlerden biri. yönetmeni james mcteigue olup cekimlerine mart ayında baslanması kararlastırılan filmdir bu ayrıca.
 • filminin cekilecegi haberi, hem heyecanlandiran hem de du$unduren bir haberdir. zira v for vendetta cekilirken cok dikkatli olunmalidir. cizgi romanda oldugu gibi du$unce balonlarini onlar da - hakli olarak - oldurecekler midir ve acaba streets of london burada da calacak midir? hepsinden onemlisi, o gulumsemeyi nasil vereceklerdir?

  aksi takdirde wachowskiler icin dial m for murder'i cekebiliriz.
 • alan moore'un *senaryosunu okuduktan sonra desteklemeyi bıraktığı bir çizgi roman uyarlaması*.
 • isminin, sue grafton'in cinayet romanlarindan esinlenilmis gibi durdugu eser. bakalim sue grafton "v" harfini ne icin kullanacak?

hesabın var mı? giriş yap