şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2001 nobel edebiyat ödülünü alan, 1932 trinidad doğumlu ingiliz yazar. kendisine zamanında sir ünvanı verilmiştir.
 • kendisi trinidad dogumlu olup 18 yasinda aldigi bir bursla londra'ya gitmistir. o gunden beri de orada yasamaktadir ve yazmak en buyuk mesgalesi olmustur hayati boyunca. 30'dan fazla kitabi vardir. bunlardan en unluleri a bend in the river, a half life, among the believers, the mimic men, the enigma of arrival, a way in the world, in a free state, guerillas ve the loss of el dorado'dur. kitaplarinin cogunda hayati surgunde gecen ve yalniz bireylerin yasamlarini bence gayet iyi anlatir. sik sik yerel motiflere gondermeler yapar ama bu motifleri genellikle geri kalmislik ve ilkellikle suclar. among the believers adli gezi notlarinda iran'da, malezya'da vb musluman ulkerindeki tecrubelerini bu insanlari acinasi yaratiklar olarak anlatir ve bati kulturunu insanligin tek kurtulus yolu olarak sunar. medeniyetin yunanistan sonrasinda basladigini savunur ve tum geri kalmis ulkelere batiyi taklit edin alt mesajini verir. dogru mudur, sanmam. evet, yazarin gorevi elestirmektir ama en azindan bir yaratcilikla ortaya cikmasi ya da tarafsiz bir elestiri yapmasi beklenir. bu yuzden, edward said bircok yazisinda naipul'un elestirdigi cografyanin gerceklerinden bihaber oldugunu mesela israil'deki hahamlik muessesesinin naipaul'un anlattigi ve kucumsedigi imam'lardan bir farki olmadigini yazmistir. kisaca naipaul'un derisinin renginden utanan ve orientalist bir cahil oldugunu soyleyip eline vermistir.

  edebiyat dunyasina yeni bisey getirmemistir. 19. yy anlati sekillerini bu yuzyila uygulayip otobiyografik hikayeler yazmistir. en sevdigi yazar balzac'mis ve anlasilacagi uzere james joyce'yi anlasilmaz bulurmus. bu arada salman rushdie'nin, naipaul'un eserleri icin kullandigi tabir de kayda degerdir. "naipaul'un soylu ofkesi," der rushdie naipaul'un eserleri icin, ki bu da orientalist teoriye fazlasiyla uygundur.
  (bkz: george orwell)(bkz: salman rushdie)(bkz: lawrence durrell)(bkz: paul scott) (bkz: e m forster) (bkz: anthony burgess) (bkz: rudyard kipling) (bkz: edward said) (bkz: orientalism)
 • türkiyede tanınması orhan pamuk sayesinde olmuştur.hatta kitaplarına önsözbile yazmıştır. özellikle hilmi yavuz ve nuray mert bu yazar ve onun oryantalist tavrı hakkında sert eleştiriler kaleme almıştır.tam anlamıyla yabancılaşmış ve kendi halkına düşmanlık yapan bir yazardır.
 • (bkz: #3709634)
 • afrika'yi anlattigi kitabinda (bkz: a bend in the river) fazla derine inmeden afrikali insani beceriksizlikle, ozentilikle elestiren yazar. paul theroux da bahseder bu adamdan bir kitabinda. kendisiyle tanismistir bir sekilde, o da anlatir adamin benzer afrika goruslerini. cok irkci bir yaklasimi oldugunu dusunmekteyim.
 • 2 temmuz saat 15:00'de istancool adlı etkinlik kapsamında, the seed'de bir romanından okuma yapacak olan ingiliz yazar.
 • nobel almasi bir tarafa belli ki yuzeysel bir adam. olaylari, durumlari nedenlerine inmeden sonuclari uzerinden degerlendirdiginden, mecburen irkcilik duzeyinde kalmi$ ta$ra kurnazi biri. zamanla bu tavir gelir getiren bir hal almi$ tabi. zaman demi$ken hilmi yavuz ve o cihettekiler, uzerine gidilecek o kadar sorun varken avcuna gelen bu din tandansli masrafsiz tiraj oznesini "turkiye'ye gelsin mi gelmesin mi?" tarti$malariyla iyice sulandirmadan soyleyeyim; gel gel, burasi boyu gecmiyor!.. gel; gel de siglik gor!..

  ayrica; (bkz: avrupa yazarlar parlamentosu/@nevroticzone)
 • dokungaçları zihinsel dünyamızı gittikçe saran ve karartan "islami" hassasiyetleri tahriş etmiştir, eserleri vasıtasıyla göte göt diyerek.
 • sayesinde anlıyoruz ki artık türkiye'nin düşünsel ve sanatsal hayatının sınırlarını dinciler belirliyor. aman, sırça kırılganlığındaki inançlarına zeval gelmesin! aman, bütün dünyanın kendi inançlarını paylaşmadığını, paylaşmak zorunda olmadığını, hatta bazılarının bu inançlarını ilkel olduğunu ve insanlığın geneline zarar verdiğini düşündüğünü ne duysunlar ne okusunlar ne görsünler. hep kendileri çalsın, hep kendileri oynasın.

  bu dayatmalara karşı sesini yükseltmeyenler, korkanlar, sinenler utansın. ben utanıyorum.