şükela:  tümü | bugün
 • en bilinen pour over demleme yöntemidir. isminde ki v harfini şeklinden dolayı 60'ı ise oluşan açıdan dolayı almıştır. tek kişi için demlenecekse 21 gr medium-fine çekilmiş blend ya da origin kahve ve 90-95 dereceki 300-350 ml su kullanılır.

  ayrıca bu demleme yöntemi ile özdeşleşmiş bir jenerik marka vardır. (bkz: hario v60)
 • antalya'da bir mekanın 3. nesil kahve yaptığını duyduğumda bir arkadaşımla heyecanla gitmiştik ve şöyle bir diyalog olmuştu.

  -kardeşim... falanca yöreden vi sikstiy alabilir miyim?

  che guevara dövmeli, gayet güzel kalıplı, saçları falan özenle taranmış garson bana ters ters baktı ve:

  -efendim?
  -vi sikstiy.
  -vi sikstiy ne lan? ve altmış desene... hey allahım...

  çok pis azar yemiştim resmen ama bu sanıyorum ki solcu dostumdan dersimi almıştım. bundan sonra fish burgere balık burger diyeceğim, ısrarla ve altmış diyecektim. sonra işte aylar aylar sonra bir sonbahar günü galatada yorgunca oturdum, arkama yaslandım ve laptobumu açtım. yine yalnız değildim. menüyü evirdim çevirdim, sözde kahve gurmesiyim ya... kahveyi ben seçecektim.

  -kardeşim bize filanca yöreden ve altmış göndersene.
  -efendim?
  -ve altmış.
  -vi sikstiy diyecektiniz galiba.

  garsona yakın olan elimde bir kasılma hissettim, orada boğacaktım ibneyi. kızın yanında düştüğümüz duruma bak. fau zehzig mi deseydim? ve suvesunt mu? sadece lanet olasıca bir v60 istiyordum dostum.

  -her neyse getir işte ondan...

  işte böyle bir şeydir bu demleme metodu. hiç istemeyin daha iyi, dandik porselen şekillerine 200 lira ödeyin yine de istemeyin kafede falan.
 • çok havalı bir isme sahip olan kahve demleme dalgası.
 • diğer tüm pour over yöntemlerinden farkı kocaman ve tek bir deliğe sahip olmasından gelen japon işi demleme aracı. bu çok büyük delik, dripper'ın herhangi bir şekilde akışı yavaşlatmaması anlamına gelir. bu araçta, akışı yavaşlatan faktörler sadece su döküş hızı ve öğütme inceliğidir. bu durum, demlemeyi hataya çok açık hale getirse de, uzman bir demleyicinin tüm parametrelerle oynayarak çekirdeğin potansiyelini sonuna kadar kullanabilmesine imkan verir.

  çelik, bakır, seramik, plastik, cam gibi farklı malzemelerden yapılmış versiyonları vardır. kişisel deneyimimle söyleyebilirim ki, malzemeler arasında akış hızı farklılıkları oluşur. çelikte daha hızlı akarken seramik biraz daha yavaşlatır akışı. aynı zamanda bu malzemeler arasında ısı sığası farkı olduğundan çelik, bakır gibi malzemelerde ciddi ısı kayıpları oluşmaktadır.

  ayrıca, iki farklı boyu bulunur, 01 ve 02. bence, 20 gr altındaki demleme boyutlarında 01, 02'ye göre daha avantajlıdır.
 • volvo'nun klas arabası
 • cam, metal, seramik, plastik, bakır modelleri olan bir demleme yöntemi.

  plastik modelin en büyük avantajı diğer modellere göre sıcaklığı daha iyi muhafaza etmesi, seramik ve cama kıyasla kırılmaya daha dayanıkı olması ve çok daha ucuz olması.

  seramik modelin en büyük avantajı bence görüntüsü. en şık gözüken model seramik diyebilirim fakat tabii ki kişisel bir görüş bu. plastiğe kıyasla bazı sıcaklık problemleri var fakat etkisinin fazla olduğunu düşünmüyorum. ayrıca diğer modellere kıyasla daha kolay temizleniyor ve iz tutmuyor.

  cam model kahve hazırlanırken oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor fakat daha kırılgan.

  metal ve bakır modellerini kullanmadım fakat gördüğüme göre pek önerilmiyor. avantajları dayanıklı olmaları fakat bunun yanında diğer modellere göre daha pahalılar, özellikle bakır model. ayrıca bakır modelin içindeki nikel katmanının zamanla soyulduğundan şikayetçi olanlar da var.
 • ofiste hayat kurtaran filtre kahve hazırlama aparatlarından biri...

  içi damla sakızlı kurabiye dolu kocaman kavanozumla beraber okuldaki odamı evim gibi hissettiren nane ayrıca*

  elbette şıklık ve pratiklik dışında bence en değerli yanı, kahvenizi hazırlarken kontrolün sizde olması... sıcak suyu kahvenin üzerine ağır ağır dökerken çıkan o koku, yağmurda açan çiçekler gibi patlayan aromalar, ilk mahsulünü veren bereketli bir tarla gibi damla damla kahveye kucak açan ve kahvenin sıcağıyla hafiften buğulanan pot...

  nihayetinde alınan tatla beş duyuya hitap eden bu rituel, güne güzel başlama nedenidir. makineniz, french pressiniz varsa da tavsiye ederim.

  böyle de tatlı bi arkadaş
 • iyi bir baristanın elinden çıkması ve kaliteli kavurulmuş bir çekirdekten yapılmış olmasıyla muhteşem kahveler içebileceğiniz pour over demleme yöntemi.
 • tek kisilik third wave kahve demleme yollarindan birisir. ogutucuye gore degiskenlik gosterdigi icin " tam olarak su kalinlikta" diyemeyiz fakat filtreden ince espressodan kalin olmali. kalinlik icin kendi ayarinizi yapabilirsiniz fakat su filtreden en gec 2 dakika 40 saniyede tamamen gecmis olmali. daha fazlasi aromayi ve kahve icerigini degistirebilir.

  oncelikle 1 gr kahveye 15 ml gibi bir standart vardir. bir yapim v60 icin 16 gr kahve kullanilir. yani 16×15=240 ml su istiyoruz. dokerken spiral seklinde dokmeli ve aparati iyice kullanmaliyiz. hassas tarti kullanmaniz onemlidir. cunku hem gecen zamani hem de su miktarini gormeliyiz. ayrica filtre kahvede oldugu gibi 30 ml su ekleyerek kahveyi islatiriz ve icerisindeki gazi disari cikaririz. bu islem 30-35 saniye kadar surer daha sonra demleme islemine devam ederiz.
 • filtre kahve demlettirgeci.

  eşim kampta kullanayım diye değişik bir v60 almıştı zamanında. sadece kampa gittiğim zaman kullanıyordum ve kahve inanılmaz lezzetli geliyordu. ulan herhalde ortamdan öyle geliyor falan diyordum kendi kendime. sonra geçenlerde eve gelen temizlikçi abla filtre kahve makinesinin demliğini kırdı. yeni makine alana kadar v60 kullanayım dedim. her yaptığım kahve birbirinden güzel olmaya başladı. sonra gittim 400lira verip delonghi'nin bir modelini aldım. makinede yapıyorum, standart filtre kahve oluyor. aynı kahveyi v60ta demliyorum efsane bi lezzet çıkıyor ortaya. aynı su, aynı ölçüler ama aradaki fark dağlar kadar. sonra çiçeklenme denen bir olay keşfettim. o da v60 ile demleme yaparken oluşan köpükler. sebebi ise kahvenin içindeki gazlar. bu gazların çıkışına ne kadar çok izin verirseniz o kadar güzel oluyor kahvenin tadı.
hesabın var mı? giriş yap