şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tuna nehri manzarali guzel mekan.
 • dogru yazili$ $ekli "vaci utca" olan cadde
 • kışın saat 6'da istiklal caddesinin sabah 6'daki haline dönüşen, kimseciklerin olmadığı ıssız, tatsız tutsuz cadde
 • caddenin kendisinden ziyade evlerin arasından girilen avlu tarzı pasajların daha keyifli olduğu mekan.
 • sekil şemal itibariyle istiklal caddesi ile kıbrıs şehitleri caddesi arası bir cadde.
 • aslında budapeşte'nin görkemini yansıtmaktan uzak ama yine de en hareketli yaya bölgesi olması bakımından özel ve önemli cadde. özellikle akşamları çok şenlikli olabilir, sokak partilerinin keyifli adresidir. gece karşınıza muhteşem hatunlar çıkarak saat filan sorarlar, sonra nereli olduğunuzu öğrenmeye çalışıp "aaa türk müsünüz?" deyip hayranlıklarını belirtirler, sonra da eğlenmek için yalnız olduklarını birlikte bir yere gitmeyi kabul edip etmeyeceğinizi sorarlar. bir değil iki değil, yolda birkaç kez tur attığınızda birkaç kez bu sorulara muhatap olursunuz. çok iyi kızlar vardır yani, paranız çoksa ya da salaksanız kabul edersiniz.
 • budapest scam olarak bilinen olaylara ev sahipliği yapan caddemsi.

  caddeye çıkıldığı vakit yol sorma bahanesiyle turist olduğunu iddia eden iki kız muhabbetin sonunda sizi bilinmeyen bir yerlere içki içmeye davet eder. sonra üç beş içki sonucu şişkin bir hesapla muhattap olursun. http://www.budapestagent.com/…udapest-bar-scam.html

  türkiye'de pavyon vakalarını duymuş ya da bizzat tecrübe etmiş türk erkeklerinin bu tip oyunlara gelmeyeceğini düşünüyorum.

  budapeşte'de club bar istiyorsanız; (bkz: rio) (bkz: dokk) (bkz: romkert). şaşmayın.
 • kesinlikle hediyelik veya hatıra herhangi bir şey alınmaması gereken, budapeşte'nin turist kazıklama caddesi. eğer şehre ilk girdiğiniz gün direkt bu caddeye giderseniz, piyasa fiyatlarını bu caddedeki mağazaların fiyatları sanabilirsiniz; lakin öyle değil. bu caddedeki mağazalardan alacağınız bir şişe içkiden, buzdolabı magnetine; hatıra tişörtten, süs eşyasına kadar istisnasız her şey üç kat daha pahalıya satılıyor. zaten hediyelik eşya dükkanlarına girer girmez, elemanın biri peşinize takılıyor ve rahat rahat mağazayı gezmenize izin vermeksizin, gözünüze ne takılsa, eline alıyor, açıyor, renk alternatifleri hakkında bilgi veriyor ve hatta fiyatın olurunu bile sormadan söylüyor. yani, kumaşın kalitesini anlamak için, kumaşı baş parmakla işaret parmağı arasına alarak birkaç saniyeliğine dokunmak bile, 18-20 yaşında bi çocuğun en az 7-8 dakika boyunca sunum yapması için yeterli. tabii ki, "oluru" dediği fiyat bile şehrin herhangi bir yerindeki hediyelik eşyacılara göre en az 2,5 kat daha pahalı. "babamın oğlu musun ki, ben daha pazarlık dahi yapmadan bana indirim teklif ediyosun lavuk!" diyoruz ve bir türk'ün, altın kafeste büyümüş bile olsa, default olarak bu numaraları asla yemeyeceğini biliyor ve dolayısıyla nasihat vermeye çok da fazla gerek duymadan, dükkandan çıkıyoruz. cin olmadan adam çarpmaya çalışan bu at hırsızlarını, tahtakale'ye, sirkeci'ye, eminönü'ne, karaköy'e, kapalı çarşı'ya; kısacası esnafımızla tanışmaya davet ediyoruz efem. hinoğluhinler sizi... esnaflık bizim ata sporumuzdur oğlum! gidin, dallama yankee'lere yedirin siz, bul karayı al parayı numaralarınızı.

  örneğin, bu caddedeki tobacco shop ve benzeri dükkanlarda 3600 forint'e satılan unicum'u*, şehrin herhangi bir yerinden 2200-2400 forint'e; duty free'de ise, 1200 forint'e alabilirsiniz. gezin ama alışveriş yapmayın. zaten dedik ya: genlerinde kazıklanmama kodlarınla dünyaya gelmişsin; bu entry'yi okumasan ve piyasa rayiç bedellerinden haberdar olmasan bile, adamların ısrarcılığından kıllanır, bir allah kuruşu harcamazsın.

  edit: akıllı bkz
 • budapeşte'de bulunan sürekli hareketli canlı bir cadde. yukarıda bol bol belirtilmiş, gezin dolaşın ama dükkanlarından alışveriş yapmayın, yanınıza gelen kızlara pas vermeyin. dükkanlarından alışveriş yaparsanız kazıklanıyorsunuz ama yanınıza gelen kızlara takılırsanız ne oluyor bilmiyorum. paranızı mı alıyorlar karşılığında bir şey veriyorlar mı, yoksa böbreğinizi mi alıyorlar hiçbir fikrim yok