şükela:  tümü | bugün
 • vacuum pot* cam*, aluminyum veya çelikten üretilen, altlı üstlü birbirine geçmeli 2 üniteden ve 1 tutacaktan oluşur. bundan ayrı olarak bir ısı kaynagı ve filtre bulunur. filtre üst hazneye yerleştirilir ve öğütülmüş kahve üst haznede filtre üstüne konur. alt hazneye su doldurulur*, ust hazne ve filtre yerine oturtulur ve alttan ısı verilir (gazla, mumla, elektrikle yada ocak ustunde ısıtarak, hatta şu an halojen lambayla kullanabileceginiz modeller bile var). su kaynamaya baslayınca aynen moka makinesinde oldugu gibi filtreden geçerek yukarı haznede toplanır fakat burada asıl fark demleme sırasında su yolunun yukarı dogru degil aşagı dogru olmasıdır. toplanan kahvenin bekleyecegi bir alan yoktur. alttan gelen buhar gücü ile yukarıda durmaktadır. isı kaynagını kestiginiz anda ısı kaybıyla su aşağı dogru yol alarak filtrelenir. ısı değişimi ile başka yolu kalmayan kahve, tuvaletin sifonu çekilmişcesine aşağı hazneye hızla akar. bu işleme vacuum yada syphon, kullanılan alete vacuum pot, ortaya çıkan kahveye de vacuum coffee yada syphon coffee adı verilir.

  vacuum pot ile yapılan kahve, filtre* kahve gibi telvesiz ve daha berrak, french press ile yapılan kahve gibi daha aromatiktir. neticede rahatlıkla her iki yontemin en iyi yanlarını almıştır denilebilir. ilk olarak 1800lerde ortaya çıkan ve oldukça populer olan bu kahve hazırlama yontemi daha sonra zamanla unutulsa a bugunlerde japonların tekrar gundeme getirmesi sayesinde eski parlak gunlerine donmeye başlamış, eski vacuum potların satıldığı bit pazarlarına nur yağmış, bir dolu da yeni vacuum pot üreticisi peydah olmuştur. bu yeni üreticilerden en meşhuru hario olup, hario urunleri aslının tıpkısı şeklinde sıklıkla kopyalanır.

  ayrıca bodum'un firma olarak ilk urettiği ürün de bir vacuum pot olan bodum santosdur (ki artık turkiyede de var). sonradan bodum bunun bodum electric santos adında elektrikli bir versiyonunu da çıkarmıştır.

  bu da adım adım resimli roman tadında türkçe anlatılışı --> http://www.kivahan.com.tr/…t.php?p=2778&postcount=4

  http://img161.imageshack.us/…161/6903/sifon1xg2.jpg ve http://img502.imageshack.us/…502/8022/sifon2lf3.jpg

  şimdi tokyoya bir syphon bar'a gidelim nasil yapıldıgını gorelim --> http://www.youtube.com/watch?v=b3jcondpcgu
  sonra hario alalım evde kendimiz yapalım (burda amcam enayilik edip soguk su ile başlamış işe) --> http://video.google.com/…uuiak9qjxuag&q=hario&vt=lf
 • evde kahve hazırlamak için french pressden sonra *en ideal yöntemdir. az çaba ile çok başarılı sonuçlar almak mümkündür. belkide french pressden sonra gelmesinin tek sebebi french press'in temizliğinin daha kolay olmasıdır. eh dünyada üşengeç insan çok. ama çok da üşengeç değilseniz ve kahvenizde tortudan, telveden hoşlanmıyorsanız ama tatsal ve aroma açısından yakın bir şeyler arıyorsanız o zaman kesinlikle french press yerine bunu tercih etmelisiniz.

  http://www.dailymotion.com/…pot-ile-kahve_lifestyle

  vacuum pot ile kullanılacak kahve kalınlığı filtre kahve için kullanılan kalınlıktan biraz daha incedir, ki bu da french press ile kullanılacak kahveden oldukça ince demektir. tam bir ölçü vermek gerekirse, moka makinesinde kullanılan öğütme kalinlığı vacuum potlar için de uygundur.

  dipçik not: normalde alt haznedeki su kaynadiktan sonra (hazır kaynamış olarak da koyabilirsiniz) toplam 3 ila-4 dakika arası hazırlanma suresi vardir. yukarıdaki videoda kullandığım kahve filtre kahve kalınlığında öğütüldüğünden bu sure hemen hemen yarıya indi, zira french press'e daha yakın bir tat istemekteydim. zaten bu aletin guzel tarafı da süre ve kahve kalınlığı ile oynayarak daha filtre kahve tatlarına yakın, yada daha french press'e yakın tatlar elde edebiliyor olmanız. ha bir de unutmadan, kullanılan kahve ethiopia yirgacheffe, yeşil çekirdek olarak alındı, evde mısır patlatma makinesi ile tarafımdan full city derecesinde kavruldu.
 • (bkz: syphon coffee maker/@ridefort)

  edit:bkz düzeltmesi.
 • (bkz: bodum pebo)
  french press'ten daha lezzetlidir. ancak hazirlanmasi, temizlenmesi ve pratiklik acisindan daha zor bir yöntem.

hesabın var mı? giriş yap