• çağrışımlar:
    (bkz: green green grass of home)
    (bkz: gringo)
    (bkz: greenfields)
  • ' o kadar olur. ' diye devam edebilecek önerme.
  • (bkz: #42439259)
  • 1941 yapımı john ford filmi. iyi uyarlanmış, özenerek hazırlanmış ve oyunculuklarıyla akılda kalan bir iş. özellikle de sofra sahnesi defalarca seyredilmeli. aile içi hiyerarşinin dağılmasına neden olan repliklere dikkat.
  • vadim o kadar yeşildi ki (how green was my valley) ingiliz richard llewellyn’in 1939 yılında yayımlanmış olan, madencilerin hayatını anlattığı romanıdır.

roman şu cümleyle biter: "vadim, öbür dünyaya göçmüş olanların vadisi, bir zamanlar o kadar yeşildi ki..." bu cümleyi ilk okuduğunuzda yüreklerinizde bir tesir bırakmaz ama roman bitince içinizin burkulduğunu hissedersiniz.

roman bir madenci çocuğunun gözünden özelde madende çalışan işçilerin hayata tutunmalarını, ihanetleri, sadakati, entrikaları ve direnirken ezilenleri anlatırken, genel olarak cennet gibi yeşil bir vadinin ekonomik çöküş ve sanayileşme ile nasıl bozulduğunu ve insanların hayatlarındaki büyük değişimleri anlatır.

önceden kalabalık, neşeli yenen akşam yemeklerinin olduğu aileler parçalanmış, herkes bir tarafa dağılmıştır. kömür gibi kara vadide artık parçalanmış ve yalnız yaşayan hüzünlü aileler kalmıştır.
  • hakkında bilgisi olan birinin 50 yaşının altında olmasına ihtimal vermediğim aynı isim de harika bir kitap ve çok da güzel bir filmi olan edebi eser.
  • azar azar okuyordum bitmesin diye ama bitti.
  • 2007 yılında 16 yaşındayken o zamanki en iyi arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum, son cümlesi içimi o dönemde cız ettirdiği gibi tam 17 yıl sonra birkaç yukarıdaki entryde görünce gözümden iki damla akıtan saheserdir. bir kitaba hapsedilen koca bir hayattır. kızımın da okumasını dilediğimdir.
hesabın var mı? giriş yap