şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir inşaat projesi.

dönen reklamlarında; "biz sadece zamanı öne aldık..." diye de bir mottoları var.

sanırım, "hükümetle el ele istanbul'un içine sıçtık !" demenin başka bir yolu bu.
  • satışına başlanılan son iki haftada %52 sinin satıldığı söylenen proje.
    proje ki; fiyatlar 352 bin ila 1 milyon 882 bin türk lirası arasında.

var canına, metrekare fiyatlarını matematiksel olarak aklımın alamadığı yeni bir proje daha

bitmedi ya birilerinin parası
    peynir ekmek gibi satılıyor bu ve benzeri projeler.

http://www.vadiistanbul.com/
  • anlamıyorum güzel kardeşim
    benzeri o kadar çok proje var ki;
    sektörün içindeyim diye biliyorum onları da.

ha bu proje son, ha bundan satılmaz, milletin parası bitmiştir diyorum, yok anasını satiim yine satıyor yine satıyor.

oysa ben üç beş kişiyizdir diye tahmin ediyordum
    ne çokmuşuz meğer :p
  • ayazağa'da evyap sabun fabrikasının 300 dönümlük arazisi üzerine yükselecek inşaat deliliği.

yapılan reklam filminde öne çıkan sloganlar var;

- önünüzden geçen dere
    - size özel metro istasyonu

gibi.

size özel metro istasyonunun adı nedir, nasıl bir şey çıkacak çok merak ediyorum.

önünüzden geçen dere sloganı da boğazdan alınan suların sadabat deresi üzerinden, kağıthane deresine oradan da haliça aktarılması ve uzun vadede haliç'e bir su akışı kazandırma gayreti. bu çalışmanın da yıllar yılı yapılmayıp, bu fabrikanın arazisinin devretmesi sonucu ya da artık inşaat yapacağız oraya başkanım bu boklu dereye bir çözüm bulsak artık serzenişlerinden sonra yapılması da ayrı bir işgüzarlık. yıllar yılı kokudan yanından geçilmeyen derenin de boğaz suları ile doldurulması ve bu boğaz sularının geçeceği derenin etrafındaki arazinin de böyle bir inşaat projesine ev sahipliği yapacak olması beni hiç kuşkulandırmıyor.

şimdi birileri çıkıp itiraz edebilir, dere sürekli boklu akması hoşuna mı gidiyor diye. haşaaaaa! ben öyle bir şey demiyorum. yıllardır imara açılması problemli olan bir arazinin paralel zamanda derenin ıslahı sonucu böyle bir büyük projeye ev sahipliği yapacak olması asıl kuşkulandıran beni. tabii ki böyle büyük projeler zaman alan bir şey, derenin de ıslahı hemen olan ya da olacak bir şey değil. iki projenin de birbirinden haberdar olarak yürümesi ve inşaatın reklamlarının da dere ıslahından sonra tertemiz akan boğaz suları sloganıyla yapılması asıl küfrettiren iş.

ee yani ben o arazide ev alacak olsam ya d ainşaat yapmak istesem önümden boklu dere akmasını istemem, tertemiz boğaz suyu aksın isterim. kesenin ağzı açılır, birilerinin cebi dolar. biz de çoğu istanbullu gibi istanbul için bir şey yapılır sanarız ilk başta.

bu arada son aldığım dedikodlara göre maslak ormanlarının yağması ne bu inşaatla ne de maslak 1453 ile son bulacak. sırada çok güzel inşaatlar daha var. sabırla bekleyiniz.
  • (bkz: derenin intikamı ağır olur)... denilen dereler var ya;

hah işte onların istanbul'umuzda en popülerlerinden;

(bkz: cen deresi)... nin yatağına yapılmakta olan...

(bkz: derenin intikamı)... pek yakında bu vadide...
  • türkiye'nin en büyük karma kullanım projesidir. muhtemelen en akla fikre, estetiğe yatkınıdır da.

yazın 3 ay burada staj yapmış bir şehir plancısı adayı olarak konulara şöyle açıklık getirebilirim:

1. bu projenin maslak 1453 ile bir tutulması çok yanlış. reklamlarda ormanın dibinde görüldüğünü ve bu sebepten insanların ormana zarar verilerek yapıldığını düşündüğünü tahmin edebiliyorum. ama o orman sınırını bizzat ellerimle çizdim ben arkadaşım! en yakın yapı ormana 25 m mesafede. burası ağaç kesilerek yapılmadı, evyap fabrika binalarının taşınması ve onların yıkımıyla yapılıyor.

2. cendere vadisinde taşkınlar görülen bir durum, bu yüzdendir ki 6-7 aydır iski'yle bir işbirliği mevcut. dere koruma mesafesini yine ellerimle çizdim ve o da 25 metre. taşkın olsa dahi, ki dere temizlendikten sonra su yüzeyin 7 metre aşağısında olacak sanırım, kimseye zarar vermesi mümkün değil. allah korusun samsun toki'de olanları deliler gibi eleştirip laf saydıktan sonra aynı şeye göz yummak aptallık ve adilik olurdu.

3. ben de çılgınlar gibi yüksek binalardan, toplu konut projelerinden ya da gated community dediğimiz üst gelirin kendini dışarıdan soyutlamasından hoşlanmıyorum. gel gör ki maalesef bir iskandinavya ülkesi değiliz ve insanlar kendilerini ancak böyle güvende hissediyor, bu projeler de gerekiyor. bundan başka projede çalışmamıştım ama birçoğunu incelemiştim, ve mimarından patronuna kadar diyebilirim ki bu projenin içinde yer alan adamlar kadar güvenilirini hiç görmemiştim. hayır komisyon almıyorum.

şimdi bu ülkenin yaşadığı, gördüğü geçirdiği şeylere bakarak insanların projeye hemen tepki göstermesine şaşırmıyorum çünkü aynı şeylerin ikinci kez yaşanmasından korkuyor herkes, haklılar da. ama yine de acımasızca eleştirip, galeyana gelmeden önce bir araştıralım, sonra ne söylersek söyleyelim.
  • billboard reklamlarında sanki yemyeşil, ferah bir bölgede yapılıyormuş gibi lanse edilen, evyap fabrikası arazisinde inşa edilen proje. yalnız o bölgede evyap kadar büyük olmasa da çok sayıda fabrika var. fabrikalara gidip gelen kamyonların gürültüsü sabaha kadar bitmiyor. çukurda kalan bir yer ve özellikle gün sonuna doğru mesai çıkışı egzoz emisyonları fabrikaların dumanlarına eklenince bir hayli havasız oluyor. bu bölgeyi maslak'a ve kağıthane tarafına bağlayan yegane yol daracık cendere yolu ve son 2 senedir mesai saatlerinde gidiş/geliş kilitleniyor. etrafında orman olsa da halihazırda gürültülü, havasız ve trafik sorunu olan bir yerde kısacası. tabi etraftaki diğer fabrikaları da kaldıracaklarsa ve yeni yollar yapılacaksa iş değişir.
  • mükemmel mimarisi olan konut projesidir.

73m2 kare müthiş terasa yalnızca yatak odasından gidebiliyorsun, takdir ettim gerçekten. http://d.pr/i/3ltx
  • bir, aydınlı group, evyap, selçuk ecza holding ortak projesi ... hayır arsa evyaptan nakit keleşoğlundan onu anladıkda aydınlıda mefruşatı düzdü ellaam.
  • bulunduğu konum itibari ile, 7/24 çevreyolu gürültüsü olacaktır, hiçbir şekilde engellenemeyecek tozu toprağı saymıyorum bile. dahası bulunduğu vadi yıllardır leş gibi kokmaktadır, ciddi söylüyorum, akşam saatlerinde pencerenizi açıp çevreyolu üzerinden gittiğinizde burnunuzun direğini sızlatan bir koku ile karşılaşmaktasınız. yıllardır oradan geçerim, bu konut projesi olmadan önce de öyle kokuyordu, şimdi de öyle kokuyor, (bilmiyorum ama) bundan sonra da öyle kokacak gibi. kokunun kaynağı nedir bilmiyorum gerçi.

metro bağlantısı olması en büyük avantajı olacak sanırım. ama yine de belirlenen fiyatlarda, yani üst tabakayı hedefleyen bir noktada; öyle kötü koku, 7/24 gürültü falan nasıl olacak merak ediyorum gerçekten. 90m2 bahçesi olan 1+1 daireleri çok güzel ama.