şükela:  tümü | bugün
32 entry daha
 • kuran'da 10 farklı ayette bahsi geçen yahya peygamber ile aynı kişidir.

  zekeriya peygamberin oğludur. annesinin adı elizabeth'tir. (arapçası, ilizabith)

  mezarı, şam'daki emevi camii'nin içindeki bir türbe içindedir.

  --- alıntı ---

  ilgili ayetler:

  "orada zekeriyya, rabbine dua etti: "rabbim! bana katından hayırlı bir nesil ver. şüphesiz sen, duayı hakkıyle işitensin" dedi. zekeriyya mabedde namaz kılarken melekler ona: "allah sana, allah'dan bir kelimeyi doğrulayıcı, efendi, nefsine hakim ve iyilerden bir peygamber olarak yahya'yı müjdeler." diye ünlediler." (3:38-39)

  "zekeriyya, yahya, isa ve ilyas'a da (hidayet ettik). hepsi de salih kullarımızdandı." (6:85)

  "ki bana da mirasçı olsun, yakub ailesine de mirascı olsun. rabbim, onu sen rızana kavuştur." (19:6)

  "(allah şöyle buyurdu): "ey zekeriyya! şüphesiz biz sana yahya isminde bir oğlanı müjdeliyoruz. bundan önce ona hiçbir adaş yapmadık." (19:7)

  "ey yahya! kitaba kuvvetle sarıl" (dedik) ve daha çocukken ona hikmet verdik. hem de katımızdan bir merhamet ve (günahlardan) paklık verdik, o çok takva sahibi idi. anne ve babasına karşı iyi davranan bir kimse idi, zorba ve isyankâr değildi. doğduğu gün, öleceği gün ve dirileceği gün ona selam olsun." (19:12-15)

  "biz de duasını kabul ile icabet ettik de kendisine yahya'yı ihsan ettik. ve eşini (doğum yapmaya) elverişli hale getirdik. doğrusu onlar iyiliklerde yarışıyorlar, umarak ve korkarak bize yalvarıyorlardı. bize karşı derin saygı duyuyorlardı." (21:90)

  --- alıntı sonu ---

  ana tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
 • yahya peygamber'in annesinin adının elizabeth'tir.

  elizabeth (ya da arapçada telaffuz edildiği şekli ile, ilizabith) zekeriya peygamber ile evlidir. dolayısıyla, kuran'a göre, elizabeth'in hem kocası hem de oğlu peygamberdir.

  elizabeth'in adının kuran'da geçmiyor. ama geçmesi durumunda, bu isme (ya da, bu ismin arapça formuna) islam dünyasında (tıpkı "meryem" gibi) yaygın olarak rastlanmasının gayet muhtemel olacağını söylemek mümkün gibi. ancak işin içine milliyetçilik girdiğinde, bu durum biraz ilginç bir hal alıyor.

  şöyle ki, bugün elizabeth adında batılı bir kadın türkiye'ye gelmişken hasbelkader müslüman olsa, kendisine ismini değiştirmesi ve bir müslüman ismi alması yönünde telkinlerde bulunulacak olması kesin gibidir. ancak bu kişinin alacağı yeni isim, islam dini ile hiçbir alakası olmayan türkçe bir isim olsa bile, bu durum hiç kimsenin tuhafına gitmez. bu noktada, "türkçe bir isim mi daha islamidir, yoksa elizabeth mi?" sorusu, (üzerinde düşünecek çok fazla şey olmasa da) dile getirilmeye değer bir soru gibidir.

  kaldı ki, kuran'ın hz. isa ve musa'yı "müslüman" olarak nitelendirmesinden hareketle, elizabeth'in de (bu manada) müslüman olduğu sonucuna varmak mümkün. elizabeth'in tasvirlerine bakılırsa, bunda şaşırılacak pek bir şey de yok gibi. kültür, aynı ibrahimi kültür. en azından "çağdaş türk kültürü"nden farklı bir kültür olduğu kesin.

  ana tema:
  (bkz: islam/@derinsular)

  diğer ilgili tema:
  (bkz: milliyetçilik/@derinsular)
11 entry daha