şükela:  tümü | bugün
 • sozlukte nasil yer almadigini kafamin almadigi, volkswagen araba sahiplerinin olmazsa olmazi bir software bu. oncelikle bu aletin yaninda bir de kablo almaniz gerekiyor, kablo dogru duzgun olanlari 200$ civarinda, ebay den 30 - 100$ araliginda da bulmak mumkun. software in kendisi ise 99$.

  bu kabloyu pc nize usb olarak bagladiktan sonra vag-com u cali$tirip arabanin bir nevi servis opsiyonlarini degi$tirip eglenceden eglenceye yol acabiliyorsunuz. degi$ik sensorleri degi$ik fonksiyonlarina baglayabiliyorsunuz arabanin.

  ornegin, butun sileceklerin zamanlamalarini degi$tirebiliyorsunuz. eger yagmur sensorlu ise silecekleriniz, yagmur sensorunu sunroof a baglayip, yagmur ciselemeye ba$ladiginda sunroof un kapanmasini saglayabiliyorsunuz (isterseniz camlari da baglayin). arabanin gosterge ibrelerinin kontagi actiginizda degi$ik atraksiyonlar yapmasini, yine kontak acildiginda gosterge i$iklariyla ce$itli gosteriler yapabiliyorsunuz.

  onun di$inda motorla ilgili degi$ikliklere de izin veriyor (chip tuning midir acep?).
 • bu software i ureten $irketin ismi ross-tech, sitesine a$agidaki linkten ula$abilirsiniz:

  http://www.ross-tech.com/
 • vay anasini, turkiye'de sati$ini yapan bir $irket var bu software in, onu da buradan yakin:

  http://www.mrc-21.com/tr/
 • videolarına bakılırsa muhteşem bir yazılım. sırf laptopla arabayı kurcalamak için bile vw grubundan bir araç almayı ciddi ciddi düşünmeye başladım. resmen science fiction lan.
 • audi, vw, seat gibi vag-com grubu araçlarda çeşitli özellikleri açıp kapatmaya yarayan yazılım. sinyal fasıla sayısından tutun, drl ayarları, sola ve sağa dönüşlerde sinyal lambanızın yanmasına kadar türlü türlü özellikleri ayarlayabilir açıp kapatabilirsiniz. bir bilgisayar, bir yazılım programı, bir bağlantı kablosu ve tabii ki bir de araba gerekiyor. servisler bu hizmeti vermiyor maalesef. ya servislerde çalışan teknisyenler bunu dışarda kendileri özel olarak yapıyor yada merak salmış kişiler tarafından yapılıyor. böylece donanım olarak az özellikli aldığınız bir araba bile kısmen de olsa donanım sahibi olabiliyor böylelikle.
 • güncel ismi vag-com diagnostic system (vcds)'tir. ross-tech isimili (http://www.ross-tech.com/vag-com/) şirketin ürünüdür. programlar websayfalarından kolayca çekilebilir, ancak programın çalışması için kablo bilgisayara ve araca bağlı olması gereklidir. programın lisansı kablo'daki aktif bir cihazdan okunur, öyle çalışır. herşeyde olduğu gibi bunun da kopya kabloları ve kırık programları vardır, ancak belli bir program sürümüne kitlidir, ondan yüksek sürüm programla çalıştırılmaya çalıştığında bazı özelliklere ulaşılması mümkün değildir.
 • ebay'den aldigim 5 dolarlik kablo ve deneme surumunu kullanarak polo'mun airbag'ini tamir ettigim muthis yazilim.
 • ecu bağlantı protokolleri arasında en kılına sahip olan vw grubu araçlarlar diagnostik bağlantı kurmayı sağlayan yazılım. makinenin sensörlerini okumak ve programlamak için güncel ismiyle vcds ve uygun protokolde bir kablo(ross-tech satıyor ama muadili piyasada mevcut) gereklidir. biraz bu işlerle uğraşan ve/veya araştıran herkes büyük paralar harcamadan aracıyla bağlantı kurabilir.
 • makyajlı 6c1 (bkz: volkswagen polo) için kadran selamlama yaptığım yazılım. http://youtu.be/nvrrdek9q_u

  aynısını golf 7 de de uyguladım.
 • kadrandır o, kardan olsa duramazdın.
  (bkz: kardan mili)