• vagus, etimolojik olarak latince gezgin/meraklı anlamına gelir. bu sinir vücutta da uzun ve dolambaçlı bir yol çizer.
    vücudumuzun en uzun ve en önemli sinirlerinden bir tanesi olan vagus siniri başlıca vücudun akciğerler ve sindirim yolağının parasempatik kontrolünden sorumludur.

vagus sinirinin düzgün işleyişi hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için hayati önem taşır. vagus siniri bağırsak ve beyin arasında çift yönlü bir bağlantı sağlar ve (tiroid ve adrenal bezler hariç) tüm önemli organları birbirine bağlar.

kafatasından çıktıktan sonra dil kökü, farinks (yutak), larinks (gırtlak), trakea, özefagus (yemek borusu), kalp ve akciğer gibi torasik organlar, mide, karaciğer, bağırsaklar gibi abdominal organlara dallar verir. efferent lifleri parasempatik etki gösterir. sindirim sistemini hızlandırırken diğer sistemleri yavaşlatır.
    bağırsakları düzenlemekle kalmaz aynı zamanda kardiyovasküler, solunum, bağışıklık ve endokrin sistemleri de etkiler. vagus siniri karaciğer, akciğer, dalak, böbrekler ve bağırsakları yönlendirir.
    iltihabı, kolinerjik anti-inflamatuar yolla bastırır, anksiyete ve depresyondan uzak kalmaya yardımcı olur. strese sempatik tepkilere karşıdır, vasküler tonu azaltarak kan basıncını düşürür.

kesilmesi veya lezyonunda (hasarında), kesinin veya lezyonun olduğu yere göre ses kısıklığı, nefes darlığı,yutma güçlüğü, öğürme refleksi kayıbı, kalp ritminde yavaşlama(bradikardi) ve düzensizleşme, solunum yolunu kontrol eden kasların felci ile ölüm görülür.
  • insan vücudunda, beyinde 12 parça sinir vardır.
    bu sinirler arasından, vagus olarak adlandırılan onuncu sinir oldukça güçlü ve ilgi çekici özelliklere sahiptir.
    sizi otonom sinir sisteminin bir parçası haline getirir ve bu çok ilginç bir işlevdir.
    rahatlamanızı, zihinsel dinginliğe ulaşmanızı, stresle mücadele etmenizi ve daha kaliteli bir yaşam için mutlu hissetmenizi sağlayan kısım burasıdır.
    pek çok insan vücudundaki vagus sinirinin bu kadar önemli olduğunun farkında değil.
    bunun sebebi çok açıktır çünkü insanlar kendi bedenlerini dinlemek yerine dış uyarıcılara daha fazla odaklanmış durumdalar.
    aşağıda yarım saatinizi ayırarak vagus sinirinizi nasıl aktive edeceğinizi ve daha iyi bir yaşam standartına nasıl ulaşacağınızı kısaca açıklayacağım.
    eğer bunu günlük hayatınızda uygularsanız değişiklikleri göreceksiniz.
    evet başlıyorum.
    vagus siniri nerededir?
    akciğer ve mide siniri olarak da adlandırılan vagus siniri, omurilik soğanında başlar ve yolculuğunu aşağıdaki bölgelere kadar sürdürür;
    gırtlak
    yemek borusu
    boğaz
    bronşlar
    kalp
    mide
    pankreas
    karaciğer
    ayrıca bazı damarlara ve motor nöron liflerine kadar da ulaşabilirler.
    aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirir;
    size hassasiyet verir.
    ses boşluğu kaslarınızı en iyi seviyede çalıştırırken iletişiminizi güçlendirir.
    nefes alıp verişinizi düzenler.
    sevgi ve annelik hormonu olan oksitoksin hormonunun salgılanmasını artırır.
    karaciğer ve pankreas fonksiyonlarını düzenler.
    hatta hıçkırığı durdurur.
    vagus siniri tüm bedenin sağlığıyla ilişkilidir.
    ağır bir yemek yedikten sonra, biraz uyumak ya da uzanmak istemenize neden olan bir yorgunluk hissini hepimiz biliriz.
    bu his, vagus siniri tarafından düzenlenir.
    yemek yedikten sonra, vücudunuz besini sindirmek için çok fazla enerji kullanır.
    bu sinir, vücudun rahatlama potansiyelini artırır ve bu rahatlama da çoğunlukla uyuşukluk hissiyle sonuçlanır.
    sindirim sistemini düzenlemesinin yanı sıra, vagus siniri kalp atışlarınızı da düzenler.
    böylece fazla heyecanlanmanız önlenmiş olur.
    bazı insanlar “vagal sendrom” yaşarlar.
    iyi ya da kötü bir şey sebebiyle fazla heyecanlandığınızda vagal sendrom meydana gelir ve vagus siniri bilincinizi kaybetmenize neden olur.
    bunun sonucunda da bayılırsınız.
    ancak bu tabii ki en uç noktadır.
    ayrıca vagus siniri bağışıklık sisteminizi ve hücrelerinizin yenilenmesini de düzenler.
    bu muhteşem sinirin bir başka fonksiyonu ise sizi tok tutmasıdır.
    sindirim sistemiyle yakından ilişkili olduğu için düzenleyici bir rolü de vardır.
    vagus siniri, size yemeğin sizin için yeterli olduğunu hissettirir ve stresli durumlarda iştahınızı kontrol eder.
    gördüğünüz gibi rahatlama, tokluk, kilo, stres gibi her türlü konu bir şekilde vagus siniriyle ilişkilidir.
    bu sinir gerçekten çok ilginç bir yapıya sahiptir.

şimdi size vagus sinirini “uyarma” tekniğini açıklayacağım:

bu oldukça basit bir tekniktir ve günde yarım saatten fazla zamanınızı almaz.
    ancak her gün günün aynı saatinde uygulanmalıdır.
    kilit noktanın nefesi kontrol etmek olduğu diğer rahatlama yöntemlerine benzemediğini göreceksiniz.
    yapmanız gerekenler:
    rahat bir kıyafet giyin.
    başınız bacaklarınızdan daha aşağıda olacak şekilde eğimli bir yüzeye uzanın (trendelenburg pozisyonu).
    alnınıza serin, nemli bir bez koyun.
    alt karnınızı havayla doldurarak, 6 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın.
    biri size yumruk atmak üzereymiş gibi karnınızı kasarken nefesinizi 6 saniye tutun.
    şimdi, 7 saniyeliğine derin nefes alıp göbeğinizi şişirirken, aynı zamanda dudaklarınızı da bir mum üflermiş gibi tutun.
    bu vagus sinirini harekete geçirmenin en iyi yoludur.

bu egzersizi 7 kez tekrarlayın.
    bitirmek için yavaşça oturun ve ayağa kalkmadan önce 5 dakika bekleyin.
    rahatlayın.
    kalktığınızda bir bardak soğuk su içmek iyi bir fikirdir.
    son olarak gördüğünüz gibi bu kadar basit bir egzersizle vagus sinirinizi harekete geçirebilirsiniz.
    sadece nefes alma tekniğini uygulamak bunun için yeterlidir.
  • hem bedensel, hem de mental dengeyi korumak adına belirli aralıklarla uyarılması gereken sinir. nefes çalışması ve meditasyon yapmak, soğuk duş almak, gargara yapmak, şarkı söylemek vagus’u uyararak kişinin rahata ermesini sağlamaktadır efenim.
  • tıbbi kelimeleri bi kenara bırakacak olursak; vagus siniri otonom sinir sistemimizin en tepedeki yöneticisidir. yani otonom sinir sistemi dolaşım, solunum, sindirim, metabolizma gibi istemsiz çalışma sistemlerimizin tamamına verilen ad iken, bu büyük sistemin de bağlı olduğu ana müdür işte bu vagus siniridir. tüm organları dolaşıyor olması nedeniyle latincede gezgin demektir.

bu yönetici ana sinir, ne kadar sağlıklı ise biz de o kadar iyi oluyoruz. çünkü beynimizi; kalp, dalak, mide, bağırsak ve akciğer gibi hayati organlara bağlamaktadır. çoğu insanın muzdarip olduğu anksiyete, depresyon, panik atak, migren ve bir çok hastalık bile bu sinirin arıza vermesinden kaynaklıdır. çünkü bu yönetici sinir, fiziksel olduğu kadar psikolojik sağlığın da kilit noktasıdır.
  • bana sınıf tekrarı yaptıran sinirdir. yazıklar olsundur.
  • konuyla ilgili yeni çalışmalardan biri:

https://www.kitapyurdu.com/….html&publisher_id=1689
  • (bkz: nervus vagus)
    (bkz: vagus)
  • 12 çift kraniyal sinir içinden neden ısrarla 10 numaralı kafa çifti olan nervus vagus seçiliyor? merak konusu...
  • varlığından 5-6 ay öncesine kadar haberim bile olmayan bu yapı hayatıma şimşek gibi girdi.daha doğrusu öyle tahmin ediyorum.
    ismini ilk kez peter levine’nin dile gelmeyen bir sesle kitabını okurken duymuştum.ayrıntısını hatırlamıyorum ama önemi ve travmalarla ilişkisini falan okumuştum.
    o günlerden sonra o kitabın da etkisiyle organlarımla özellikle iç organala daha çok ilgilenmeye başladım.teker teker organları hissetmeye dair bir meditasyon yapmaya çalışıyordum.
    vagus siniri yerini ve adını yeni öğrendiğim bir sinir ağıydı ve onu da hissetmeye ona odaklanmaya çalıştım .
    sonra olanlar oldu.resmen bu sinir ağım çok duyarlı hale geldi.özellikle travma temizleme çalışmalarımda kendini belli ettiğinden ondan faydalanmaya başladım.
    şöyle ki farkettiğim üzere eğer çok derin bir duyguya dalıyorsam bir de daha önce hiç hissetmediğim bir duyguyu hissediyorsam tepemden başlayarak iç orgamlarıma doğru bir kasılma meydana geliyor.bu kasılma da beni öne doğru iki büklüm hale getiriyor.
    yani vagus sinirim tepki veriyor. önce bir tepkiydi benim için ilginçti.sonra kullanmaya başladım.örneğin hatırlayamadığım travmalarımı bulmak için önemli bir ipucu veriyor bana.eğer kafamda canlandırdığım senaryoya kasılıyorsam doğru noktaya parmak bastığımı anlıyorum. çok garip..
  • kelime anlamı 'serseri' olan sinirdir. serseri gibi vücudun 4 bir yanına dallanır.
hesabın var mı? giriş yap