şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ikinci meşrutiyet dönemi siyaset adamlarındandır,1912 stockholm olimpiyatlarında osmanlı imparatorluğu adına yarışan koşucu vahran papazyanla (bu sporcumuz bazen aret papazyan diye de geçer) karıştırılmamalıdır.
    vahan papazyan,1908'den itibaren osmanlı meclis-i mebusanlarına van milletvekili olarak katılmış,sert bir muhalif olarak şöhret kazanmış bir taşnak'tır,meclisteki ermeni milletvekilleri içinde belki en radikal ermeni milliyetçisidir.
    birinci dünya savaşı sırasında ölmüştür.
  • (bkz: #22314320)
  • davasını satılığa çıkarmış ermeni siyasetçi.

    osmanlı mebusan meclisi ermeni milletvekili, militan ve kaçak. paris barış konferansı'na giderek itilaf devletlerine yamanmaya çalışan, cumhuriyetin ilk yıllarında kurdukları taşnak-hoybun terör örgütü ile siyasi çalışmalar yapan bu zat, örgüt propagandası için toplanan sermayeleri amerika'daki konferanslara katılma bahaneleri ile san fransisco'da kumarhanelerde ve genelevlerde yemiştir. ağrı ayaklanmasından önce şeyh sait'in torunu tarafından kötü niyetli olmakla dahi suçlanmıştır ki gerisini siz düşünün. son olarak şunu söylemek gerekir ki ırkçılık gerçekten bir ruh hastalığıdır.