şükela:  tümü | bugün
 • eski hakemlerimizden. "vahap beyaz, ahmet cakar, serefsizsin galatasaray" tezahuratinda ismi gecen hakem.
  (bkz: en sevilen tezahuratlar)
 • sensible soccer oyununda taraftarlarin tezahurat yaptigi hakem*
 • genel olarak kotu ve taraflı bir hakem gecmısı olsa da karıyerının zırve noktası 13 nisan 1997 istanbulspor galatasaray maci olan hakem. tüm macı yonetımı bir tarafa bir hakemin bir takımın macı kazandıran golu atması ıcın beklemesi, o gol atılıncaya kadar macı bitirmemesi gibi abuk bir uygulamayı bize gostermıs -ki henuz o zamanlar mac su kadar dakıka uzadı seklınde kenardan gosterılen bır dakıka mıktarı da yoktur- 7 dakika boyunca gol gelmeyınce arif erdemin de yardımıyla gol asistini bizzat kendisi yapmıstır. evet arıf'ın ceza sahasına daha gırmeden kendısını havaya bırakıp ceza sahası ıcerısıne gerceklestırdıgı o dususe penaltı calınmasının baska bır acıklaması yoktur. dahası o zamana kadar yıne uygulamasını goren hatırlayan kımse olmayan bır kuralı futbolseverlerın lıteraturune cıkmaz bır sekılde yerlestırmıs hakemdır: temdit penaltısı bu penaltının tercumesı; aslında mac coktan bıttı de ben bu penaltı dudugunu calabılmek ıcın bu vakte kadar bekledım hele sukur bırınız cezasahasının ıcıne dustu de macı bıtırebıldım yoksa mac bıtemeyecektı bır turlu olabılırdı ancak. bu mactan sonra bır sure daha faal hakemlıgını surdurmus ve sonra sessızce ortalıktan kaybolmustur kendılerı. halbukı cok ısterdık onun da bır yerlerde yorumcu olup pozısyon degerlendırmesınde falan bulunmasını.
 • 26 ağustos 2012 beşiktaş galatasaray maçında kendisini yeniden hatırladığımız hakemdir.
 • zamanında öyle maçlar yönetmiştir ki aşağıdaki satırların ilham kaynaklarından biri olmuştur.

  parayla şampiyonluk ne kadar kolay
  şerefsizsin galatasaray
  vahap beyaz ahmet çakar
  şerefsizsin galatasaray

  parayla şikeyle şampiyon oldun
  şerefsizin kralı oldun
  şerefsizler şike yapar
  şikeyide galatasaray.

  (bkz: 12 nisan 1997 istanbulspor galatasaray maci)

  (bkz: arif erdem)
 • şu videoda o efsane maçta aslında galatasaray'ı nasıl doğradığı görüntülü olarak yer almaktadır. 5:35 de hagi'nin verilmeyen net penaltisi (2-1 gs öndeyken) ve 5:55 de istanbulspor'un ofsayttan attığı beraberlik golü net şekilde görülebilinir.
  video erken bitiyor ve galatasaray'ın aldığı son uydurma penaltı yer almıyor, bulunca onu da koyarım ama o penaltıya kadar maçı bir şekilde 2-2 ye getiren hakemi arif'in kendisini atmasına can simidi gibi sarılmıştır.
  genç arkadaşlar bunları bilmez; yaşlılar da bilir ama karaktersiz oldukları için vahap beyaz ahmet çakar diye yırtınırlar

  edit: arif'in kendini yere attığı son saniye penaltısı; sözlükte bolca varmış da önceki görüntüler pek yer almıyor anılmıyor nedense
 • an itibariyle beyaz tv'deki derin futbol programında canlı yayına bağlanan ve ahmet çakar ile bir araya gelen eski hakem.
 • yıllar sonra galatasaray'ı nasıl kayırdığını itiraf etmiş olan eski hakem. ne oldu vicdanın mı temizlendi? rasim kara'nın yerinde olsam gider dava açarım buna. adamın kariyeri yerin dibine geçti, böyyük hoca fatih terim aldı yürüdü sonra.

  http://www.haber1903.com/…r_sonra_gelen_itiraf.html
 • (bkz: #47106876)