şükela:  tümü | bugün
 • trabzonspor taraftarıdır.
 • şu yazısı ile terörle mücadele kanunu'ndaki abuklukları ortaya koymuştur.
 • jr mithat sancar olarak bol bol pohpohlanan kürt milliyetçisi üniversite mensubu.
 • docent ünvana sahip pekeke diyengillerden bir akademisyenmiş.

  dün türkiye'nin nabzı programında dünyada etnisiteye vurgu yapan 2-3 tane anayasa olduğunu söyledi. ben de merak ettim neye göre bu sayımı yapıyor.

  sonra karşısındaki kişi, fransa anayasasında fransız yok mu? dedi -ki diyen sanırım şükrü sina güreldi. işte docentimizin cehaleti bu noktada ortaya çıktı.

  sevgili docente göre fransız etnik kökenli bir tanım değilmiş, fransızla türk aynı kategoride değilmiş, fransızlar için etnik kategori franklarmış.

  dolayısıyla nasıl bir kafa ile sayım yaptığı ortaya çıktı. ona göre italyan, fransız, alman gibi kavramlar etnik değil, bu kelimeler ilgili ülkelerin anayasalarında geçiyor, ama türkiye cumhuriyeti anayasasında türk geçerse bu etnik olurmuş.

  halbuki türk ve alman kelimeleri aynı kategoridedir. tıpkı türkiye anayasasında anadili kürtçe olan vatandaşlar türk kabul edildiği gibi, fransız anayasasında da ana dili korsika dili ya da fransızca hariç başka bir dil olan herkes fransız kabul edilir.

  fransa anayasasında "french citizens" gibi ifadeler vardır ki bu bal gibi fransız vatandaşları demektir. bunun türkiye için karlışığı ise yine bal gibi türk vatandaşlarıdır.

  sonuç olarak söylemek istediğim şey şu: ben aslında anayasada illa türk olsun bizim olsun diyen birisi değilim. olur ya da olmaz. ama bir konu tartışılacaksa doğru verilerle tartışılmalı. çarpıtmalı veriler kullanıp gerçekte pek çok ülkenin anayasasında etnik temelli millet tanımı varken, ben saydım topu topu iki tane zaten biri biziz demekle olmuyor bu işler.

  not: franklar ortaçağ avrupasındaki bir kavimdir. bugün bu kavram fransızlar için zaten kullanılmamaktadır. bu kavram türk, kürt gibi kavramlarla aynı kategoride filan değildir. olsa olsa angllar, saksonlar gibi orta çağ kavimleri ile aynı kategoridedir. bu kavramın zaten fransız anayasına fransızları tanımlamak için kullanılması bir saçmalıktır. bir fransız ancak tarihsel kökenini ifade etmek üzere bu kavramı kullanır. tıpkı bizim selçuklunun mirası oluşumuz gibi.
 • kürt milliyetçiliği yaptığı açıkça anlaşılan anayasaya türk milleti kavramının konulmasına karşı çıkan türkiye'nin akil adamı olan kişi. gittiği yerlerde acaba kendini ne diye tanıtmaktadır merak konusu. ha.. birde şu. televizyonlarda doçent diye tanıtılmakta ve kendisi de galiba hoşlanmaktaki pek sesini çıkartmamakta. ama fakültesinde doçent olarak geçmemekte ve bu süreçte doçentliğe başvurduğunu söylemişti. doçent olmadığı halde kendisini doçent olarak tanıtılıp kendisinin de sesini çıkartmaması etikten olmasa da akillikten olsa gerek.
 • cnn türk'te ulus devletlerin şizofrenik olduğunu söyleyen kişi.
 • radikalde yazan yazardır fakat bu radikal için buyuk şansızlıktır.
 • az önce cnn türk'te 'ulusal sembollerin, mesela bayrağın, toplumsal eylemlerde kullanılmasının tehlikeli olduğunu' söyledi. buradan ne ve kim olduğu anlaşılabilir.
 • çok konuşup bir şey söyleyemeyen pkk yardakçısı.hdp sırtını pkk'ya dayadığını söyleyince sıkıntı yok lakin ben hdp binasına türk bayrağı asınca faşist oluyorum.ne alaka memleket? şu ülkede akpli ve hdpli yandaş ahlaksızlığı kimsede yok.bir akademisyen.
 • siyasi görüşünde tam net olmayan öğretim üyesi. farklı programlarda farklı kesimlere yaranmaya çalışıyor gibi gibi.