şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin, gawur illerine transfer olan ilk futbolcularından biri olan altay'lı golcü-futbolcu... fransa'da ismi lazım değil bi takımda ekmek parası [top] peşinde koşmuştur.
 • yurtdışına transfer olan ilk profesyonel türk futbolcudur. 1932'de racing club'a gitmiştir.
 • altay'ın sembol ismi. izmir'ın yurtdışına ihraç ettiği ilk isim olmasa da, bayağı ses getirmişti vahap bey. zaten soyadına bir bakmanız yeterli, adamın altay sevgisinin ne olduğunu anlamak için. bu öz altaylı ülkemize döndükten sonra da, zamanının taktik ve sistemlerini altay'a aşılamıştı. öz altaylı bir kongrede konuşurken fenalaşıp can vermişti, çok sevdiği, sonradan soyadını bile aldığı kulübun binasında...
  (bkz: talat erboy)
 • 1932-1937 yılları arasında formasını giydiği racing club de france takımıyla 1936'da ligue 1 şampiyonluğu yaşamıştır.
 • izmir'in alsancak semtinde bir meydana adı verilmiştir.

  (bkz: şair eşref bulvarı)
 • hem futbolda, hemde atletizimde ay-yıldızlı formayı giymiş, bundan başka türkiye'nin ilk profesyonel futbolcusu olarak spor tarihimizde yer almış, yıllar önce fransa'nın ünlü racing takımında başarı ile oynayarak daha sonra ingiltere'de futbol oynamış ilk türk olma özelliğine sahip avrupa sahalarındadaki türkiye'nin öncüsü olmuş vahap özaltay, izmir'in yetiştirdiği müstesna değerlerden biriydi.
  önce futbola sonra da 15 yaşında formasını giydiği altay kulübüne aşık olan vahap, bu sevgisini adının yanına da eklemiş ve soyadı kanunu çıkınca özaltay soyadını alarak kulübünü adıyla birlikte söyleten adam olmuştur.
  izmir'de alsancakta'ki lokalde yapılan altay kulübü kongresi elektrkli bir hava içersinde geçerken, vahap söz istedi. fakat kongre başkanı dr. fikret tahsin, vahap'ın kalp hastası olduğunu bildiğinden kendisine haber göndererek konuşmamasını istemiştir. vahap, bu ricaya konuşmak istiyorum. kulübümün iyiye gitmesi için aksak gördüğüm hususları belirteceğim cevabıyla direnmiş ve kürsüye gitmiştir.
  önce sakin konuşan vahap, sonraları sinirlenmiş, bu halde tenkidlerde bulunduktan sonra, konuşmasını allah altay'a yardımcı olsun diyerek bağlamıştır.
  yerine oturarak kendisinden sonra konuşan bir üyeyi dinlediği sırada ansısın kalp krizine yakalanmış, bir kaç dakika sonrada son nefesini vermiştir.
  - metin, futbolcuları vazifeye çağırıyor-
  metin oktay, geliri özaltay'ın ailesine verilmek üzere altay'ın istanbullu şöhretlerden kurulu bir karma ile maç yapmasını da teklif etmiş ve şöyle devam etmiştir; vahap özaltay
  türkiyede'ki profesyonel futbolun ve profesyonel futbolculuğun öncüsü, ışığıdır. izmir'de bir turnuva yapılacağını öğrendik. biz de bu turnuvada yer almak ve altay'la maç yapmak istiyoruz. izmir'de yetişen oktay daha sonra özaltay'a ait hatıralarını
  anlatmıştır. ben henüz 8 yaşındayken , vahap ağabey futbol hayatının en parlak devirlerini yaşıyordu.ilk okulda beyaz yakalıklı bir öğrenciyken, o'nu seyretmek için okuldan kaçtığımı hatırlarım.bizim okul, alsancak stadında şimdi altay kulübü ve
  bölge müdürlüğü olan yerdeydi. kalenin arkasına geçip, onun şutlarını seyretmek, dışarıya kaçan topları yakalamak en büyük heyecanımdı. maçlardan sonra da vahap ağabeyi bir
  hayranlar konvoyu halinde kordondadaki altay lokaline kadar takip ederdik. o çocukluk dünyamızın deviydi.sonra ben de futbolcu oldum. bir gün beni yanına çağırdı.''dinle metin, dinle
  dostum dedi. sen burada kalmayacaksın.seni izmir'de bırakmazlar.iyi bir profesyonel futbolcu herşeyden önce kendini sevmelidir.kendine iyi bakacak, iyi dostlar edinecek,
  iyi futbol oynamak için öğreneceksin. bunları unutma.'' şimdi bu sözleri derin bir üzüntü ile hatırlıyorum.bir üzüntüm daha var, her zaman söylemişimdir. vahap ağabey ile aynı
  takımda oynamak isterdim.yazık ki çağlarımız birbirine çok uzaktı. o yıkılmaz vahap ağabeyin ceplerinden öldüğünde 375 kuruş çıkmış, işte türkiye'de profesyonelliğin
  kaderi. diyeceksiniz ki, milyoner olsaydı vahap özaltay olmazdı. ama, bu kadar değil. şimdi hepimize bir görev düşüyor. vahap özaltay'ı kendimize bayrak yapmak.bu bayrak elden düşmeyecektir.
  16.06.1965
  (metin oktay, galatasararay'ın efsane kaptanı & milli futbolcu)
 • şu anda amatör ligde mücadele eden rcf racing paris kulübünde 1930'lu yıllarda ligue 1 şampiyonluğu yaşayarak yurtdışında şampiyonluk yaşamış ilk türk futbolcusu olmuş siyahi asıllı türk futbolcu.
 • izdeniz vapurlarından birine de adını veren efsane futbol adamıdır.

  " siyahi olması nedeniyle "siyah inci" lakabıyla anılan vahap özaltay, bazı kaynaklara göre 1907 yılında beyrut'ta, bazı kaynaklara göre ise 1909 yılında istanbul'da dünyaya geldi. küçük yaşlarda ailesiyle önce izmir'e, ardından da aydın'a yerleşti. 1919'da yunan işgali nedeniyle kastamonu'ya göç etmek zorunda kalan aile, 1922 yılında yeniden izmir'e döndü.

  özaltay, izmir'e yerleştiği ilk yıllarda önce atletizme merak sardı. hız koşularında elde ettiği başarılarla dikkati çeken özaltay, futbolda da emin adımlarla ilerledi. 16 yaşında futbol kulübü "izmir sultanisi" forması giyen özaltay, daha sonra ise özdeşleşeceği altay takımına katıldı.

  altay forması ile 1931 yılının sonuna kadar 8 kez izmir ligi'ne katılan özaltay, bunların 5'inde şampiyonluk yaşadı.

  özaltay, altay kulübüne olan sevgisini, soyadı olarak alarak gösterdi. efsane sporcu, 1934'te soyadı kanunu çıkınca, milli mücadelede izmir'e ilk giren süvarilerin komutanı miralay fahrettin bey'in "altay" soyadını alması ve bunun başka kimseye verilmemesi üzerine, "özaltay" soyadını tercih etti.

  futboluyla adeta fırtına gibi esen özaltay, istanbul kulüplerinin de takip ettiği bir oyuncu oldu. bu başarılı performansı kendisini, 1932 yılının ilk günlerinde o dönem fransa'nın önemli ekiplerinden racing'e taşıdı.

  paris ekibiyle anlaşan özaltay, yurt dışına profesyonel sözleşme ile transfer olan ilk türk futbolcu unvanını alırken, fransa'da ise özellikle attığı kafa golleri nedeniyle taraftarların sevgilisi olmayı başardı.

  racing takımında oynarken fransa karmasında ispanya'ya karşı oynama fırsatı yakalayan vahap özaltay, bu maçta hem barcelona hem de real madrid'in efsaneleri arasında yer alan kaleci zamora'ya gol atarak adından söz ettirdi.

  fransa'da futbol oynadığı zamanlarda ingiliz antrenörlerle çalışan ve dönemin en popüler oyun sistemi "wm" formasyonunu öğrenen özaltay, bu sistemi türkiye'ye döndükten sonra da çalıştığı takımlarda uyguladı.

  istanbul taksim stadı'nda 5 kasım 1932'de bulgaristan'la oynanan müsabakada ilk kez milli formayı giyen vahap özaltay, altaylı hamit ve karşıyakalı vahi'den sonra türkiye milli takımı'na izmir'den davet edilen üçüncü futbolcu oldu.

  başarılı futbolcu, fransa'da getirilen yabancı oyuncu kısıtlamasının ardından bu ülkenin uyruğuna geçmek istemeyince, yeniden memleketinin yolunu tuttu ve altay'a döndü.

  özaltay, bu dönemde 7 nisan 1940 tarihinde altay'ın ilk yarıda 4-0 geriye düştüğü ancak 5-4 kazandığı galatasaray maçında adını tarihe yazdırdı.

  bu maçta galibiyet golü dahil meşin yuvarlağı 4 kez filelere göndermeyi başaran vahap özaltay, unutulmayacak bir performansa imza attı.. söz konusu karşılaşmada izmir ekibinin diğer golünü ise başarılı forvetin kardeşi saim özaltay kaydetti.

  futbolculuğunun ardından yeşil sahalardan kopmayıp teknik direktörlük yapan ve "futbol nasıl oynanır" kitabını yazan özaltay, antrenör olarak 1954'te ordu milli takım ile "ordulararası dünya şampiyonu" olmayı başardı.

  izmir'in köklü ekibi altay'ın efsane isimlerinden vahap özaltay, 10 haziran 1965 tarihinde çok sevdiği kulübünün genel kurulunda konuşma yaptıktan sonra kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

  alsancak'ta isminin verildiği vahap özaltay meydanı'nda büstü bulunan ve kentte feribot dahil birçok yerde adı yaşatılan 7 çocuk babası efsanevi futbolcunun eşi ikbal hanım ise 2003 yılında hayatını kaybetti."

  görsel
  görsel
  görsel