• altay'ın sembol ismi. izmir'ın yurtdışına ihraç ettiği ilk isim olmasa da, bayağı ses getirmişti vahap bey. zaten soyadına bir bakmanız yeterli, adamın altay sevgisinin ne olduğunu anlamak için. bu öz altaylı ülkemize döndükten sonra da, zamanının taktik ve sistemlerini altay'a aşılamıştı. öz altaylı bir kongrede konuşurken fenalaşıp can vermişti, çok sevdiği, sonradan soyadını bile aldığı kulübun binasında...
    (bkz: talat erboy)
  • 1932-1937 yılları arasında formasını giydiği racing club de france takımıyla 1936'da ligue 1 şampiyonluğu yaşamıştır.
  • türkiye'nin, gawur illerine transfer olan ilk futbolcularından biri olan altay'lı golcü-futbolcu... fransa'da ismi lazım değil bi takımda ekmek parası [top] peşinde koşmuştur.
  • yurtdışına transfer olan ilk profesyonel türk futbolcudur. 1932'de racing club'a gitmiştir.
  • şu anda amatör ligde mücadele eden rcf racing paris kulübünde 1930'lu yıllarda ligue 1 şampiyonluğu yaşayarak yurtdışında şampiyonluk yaşamış ilk türk futbolcusu olmuş siyahi asıllı türk futbolcu.
  • hem futbolda, hemde atletizimde ay-yıldızlı formayı giymiş, bundan başka türkiye'nin ilk profesyonel futbolcusu olarak spor tarihimizde yer almış, yıllar önce fransa'nın ünlü racing takımında başarı ile oynayarak daha sonra ingiltere'de futbol oynamış ilk türk olma özelliğine sahip avrupa sahalarındadaki türkiye'nin öncüsü olmuş vahap özaltay, izmir'in yetiştirdiği müstesna değerlerden biriydi.
    önce futbola sonra da 15 yaşında formasını giydiği altay kulübüne aşık olan vahap, bu sevgisini adının yanına da eklemiş ve soyadı kanunu çıkınca özaltay soyadını alarak kulübünü adıyla birlikte söyleten adam olmuştur.
    izmir'de alsancakta'ki lokalde yapılan altay kulübü kongresi elektrkli bir hava içersinde geçerken, vahap söz istedi. fakat kongre başkanı dr. fikret tahsin, vahap'ın kalp hastası olduğunu bildiğinden kendisine haber göndererek konuşmamasını istemiştir. vahap, bu ricaya konuşmak istiyorum. kulübümün iyiye gitmesi için aksak gördüğüm hususları belirteceğim cevabıyla direnmiş ve kürsüye gitmiştir.
    önce sakin konuşan vahap, sonraları sinirlenmiş, bu halde tenkidlerde bulunduktan sonra, konuşmasını allah altay'a yardımcı olsun diyerek bağlamıştır.
    yerine oturarak kendisinden sonra konuşan bir üyeyi dinlediği sırada ansısın kalp krizine yakalanmış, bir kaç dakika sonrada son nefesini vermiştir.
    - metin, futbolcuları vazifeye çağırıyor-
    metin oktay, geliri özaltay'ın ailesine verilmek üzere altay'ın istanbullu şöhretlerden kurulu bir karma ile maç yapmasını da teklif etmiş ve şöyle devam etmiştir; vahap özaltay
    türkiyede'ki profesyonel futbolun ve profesyonel futbolculuğun öncüsü, ışığıdır. izmir'de bir turnuva yapılacağını öğrendik. biz de bu turnuvada yer almak ve altay'la maç yapmak istiyoruz. izmir'de yetişen oktay daha sonra özaltay'a ait hatıralarını
    anlatmıştır. ben henüz 8 yaşındayken , vahap ağabey futbol hayatının en parlak devirlerini yaşıyordu.ilk okulda beyaz yakalıklı bir öğrenciyken, o'nu seyretmek için okuldan kaçtığımı hatırlarım.bizim okul, alsancak stadında şimdi altay kulübü ve
    bölge müdürlüğü olan yerdeydi. kalenin arkasına geçip, onun şutlarını seyretmek, dışarıya kaçan topları yakalamak en büyük heyecanımdı. maçlardan sonra da vahap ağabeyi bir
    hayranlar konvoyu halinde kordondadaki altay lokaline kadar takip ederdik. o çocukluk dünyamızın deviydi.sonra ben de futbolcu oldum. bir gün beni yanına çağırdı.''dinle metin, dinle
    dostum dedi. sen burada kalmayacaksın.seni izmir'de bırakmazlar.iyi bir profesyonel futbolcu herşeyden önce kendini sevmelidir.kendine iyi bakacak, iyi dostlar edinecek,
    iyi futbol oynamak için öğreneceksin. bunları unutma.'' şimdi bu sözleri derin bir üzüntü ile hatırlıyorum.bir üzüntüm daha var, her zaman söylemişimdir. vahap ağabey ile aynı
    takımda oynamak isterdim.yazık ki çağlarımız birbirine çok uzaktı. o yıkılmaz vahap ağabeyin ceplerinden öldüğünde 375 kuruş çıkmış, işte türkiye'de profesyonelliğin
    kaderi. diyeceksiniz ki, milyoner olsaydı vahap özaltay olmazdı. ama, bu kadar değil. şimdi hepimize bir görev düşüyor. vahap özaltay'ı kendimize bayrak yapmak.bu bayrak elden düşmeyecektir.
    16.06.1965
    (metin oktay, galatasararay'ın efsane kaptanı & milli futbolcu)
  • izmir'in alsancak semtinde bir meydana adı verilmiştir.

(bkz: şair eşref bulvarı)
  • tarihte türk milli takımında oynamış ilk zenci futbolcudur.
hesabın var mı? giriş yap