şükela:  tümü | bugün soru sor
 • değerli tarihçimiz sinan meydan'ın tespitleri aşağıdaki gibidir;

  "tarihimizin en “acımasız” cami satışı son padişah vahdettin tarafından gerçekleştirilmiştir. işgal yıllarında saray ve hükümet, para ihtiyacı için istanbul’daki ecdad mirasını; tarihi camileri, tarihi hamamları, medreseleri, hatta mezarlıkları bile işgalcilere satmıştır.

  bu konudaki belgeleri ortaya çıkaran atilla oral’ın ifadeleriyle; “vahdettin, atalarının emanetine sahip çıkmak isteyen bir padişah değildi. eğer böyle biri olsaydı, ilk önce kültür miraslarına, ata yadigârlarına sahip çıkması gerekirdi. oysa, bunlara sahip çıkmak amacıyla hiçbir çaba göstermedi. aksine hayırsız mirasyediler gibi ne var ne yoksa satıp savurdu. camileri, türbeleri, mezarları dahi sattırdı.

  mimar sinan eserlerini yıktırdı. işgal yıllarında vahdettin’in hissizliği ve acımasızlığı sonucu kültür ve sanat varlıklarımız büyük zarar gördü.”

  1. taksim müslüman mezarlığı’nın 17.000 liraya gayrimüslim sermayeli bir elektrik şirketine satılması.

  2. ayasofya camii şerifi’ndeki mahzenin satılması.

  3. laleli’de sultan mustafa han medresesi’nin önce satılması, sonra yıkılması ve yerine laleli apartmanlarının yapılması.

  4. mustafa ağa camii şerifi'nin 1300 liraya harunaçi efendi’ye satılması.

  5. sultan mahmut türbesi karşısındaki iki caminin satılması.

  6. üsküdar’da acıbadem dergâhı’nın yıkılıp yerine tramvay fabrikası’nın yapılması.

  7. bahçekapı’da hamidiye medresesi ile eyüpsultan’da mihrişah imareti’nin ardiye olmak üzere kiraya verilmesi.

  8. bereketzade camii şerifi’nin satılmasına çalışılması (cami son anda kurtuldu).

  9. kasımpaşa-beyoğlu müslüman mezarlığının vahdettin’in kararnamesiyle satılması.

  10. mimar sinan’ın haseki sultan hamamı’nın yıkılması.

  12. vakıf çeşmeleri, sebillerin parayı bastırana kiraya verilmesi.

  13. yol yapıyoruz diye tarihi yedikule surlarının yıkılmaya başlanması.

  14. alemdağ ormanlarının satılığa çıkarılması.

  15. general harrington’un taksim ermeni mezarlığı’nı futbol sahasına çevirmesi.

  16. bakımsız ve sahipsiz bırakılan camilerin soyulup soğana çevrilmesi.

  kaynak
 • vatan haini vatan hainini korur. vahdettin olunca ses çıkmaz. ama camiler ahıra çevrildi, yakıldı, yıkıldı cumhuriyet devrinde diye sabahtan akşama kadar anırır aynı mahlukatlar.
 • çok afedersiniz ama başta söyleyeyim , görebileceğiniz en atatürk'çü , en cumhuriyet sevdalisi adamlardan biriyim ...dileyen entry'lere bakarak da fikir sahibi olabilir...

  gelelim itirazıma...

  bakın , tarihi neşriyatları yalnız tek perspektifle görmek , karşı mahalleyi okumamak veya haberdar olmamak , bir konunun sadece tek tarafını görmenize olanak sağlar...

  ben sinan meydan da okudum , mustafa armağan da... halil inalcık da okudum yavuz bahadıroğlu da ... ha ne oldu ? ben okuyarak karar verdim kimin saçmaladığına , kimin gerçekleri yazdığına... kimin şarlatan kimin tarihçi olduğuna okuduklarımla karar verdim.

  bu şekilde de murat bardakçı'yı bir tarih aşığı olarak çok sevdim. halil inalcık'ı , ilber ortaylı'yı , sinan meydan'ı , ismet bozdağ'ı sevdğim gibi...

  ve yine murat bardakçı'nın şahbaba isimli çok harika bir kitabı vardır. vahdettin'in kızlarına mektupları , kızlarının şahbaba'larına mektupları , saray hayatı , yaverlerin mektupları , sürgün günleri filan tarafsız şekilde okuyucuya yansıtılır.

  şahsi kanaatimce sultan vahdettin ile alakalı en önemli kaynaklardan birisidir.

  ve ben bu kitabı aklıma getirdikçe , camii'lerin neden satıldığını anlayamıyorum mesela. elbette sinan meydan kaynaklar göstermiş , asla yalan olduklarını iddia etmiyorum. ancak mantıksız değil mi ? camii satıldıysa paraları kimler yedi ?

  yıktırılan mimar sinan yapıları nelerdir mesela ? bunca satıştan kalan paralar padişaha kaldıysa , bu adam neden mektuplarında sefaletten , imkansızlıklardan , hain yaverlerin malına diktiği gözlerden , damatların kaçırdıklarından bahsedip durur ? bu adamın naaşı defnedecek yer ve müslüman toprağı bile bulunamadığından , maddi imkansızlıklardan bilmem kaç gün boyunca neden tabutta kokmaya bırakıldı ?

  damatların , yaverlerin ve padişah iradesi kisvesi altında diğer dış güçlerin dayattığı şeyler de olabilir mi diyorum. ha sorumlusu gene en baş olarak vahdettin değil midir ? sapına kadar öyledir. bildiğimi söylemem lazım.

  ben vahdettin vatan hainidir ya da değildir demiyorum. bu tarihin işidir. yalnızca okuduklarımla bu yapılanlar arasında mantıksız bir şeyler var , görebiliyorum ve paylaşmak istedim.

  sinan meydan , kurtuluş savaşını vahdettin başlattı dese , ya vardır bir bildiği yazmıştır der , saçmalama demeden önce neden böyle demiş diye bir bakarım.

  öyle güvenirim.

  ancak bu ihanet midir , yoksa kendini kullandırmak ya da bir şekilde kendi aklınca vatanı korumak için yapılan yanlış stratijlerin sonucu mudur ?

  kafamda hep bu sorular.

  benim şahsi fikrim , atatürk bu ülkenin başına gelen en güzel şeydir , gelmiş geçmiş. ancak atatürk ne kadar bizimse ; abdulhamid de o kadar bizimdir , alparslan da , cem sultan da , vahdettin de.

  yalnızca kendi dönemlerindeki şartlar içinde yargılamayı , eleştirmeyi öğrenebilirsek.