*

• sefiri kebir* lerimizden, ve eski dışişleri bakanı.
  • iyi derecede arapça bilirdi sovyetler birliği döneminde moskova büyükelçiliği görevinde de bulunmuştu.ilk suriye cumhurbaşkanı suphi bereket kayınpederi olur.
  • yoncakoy'den arka komsumuz. bu yaz porsche jip vardi bahcesinde
  • türkiye cumhuriyeti hükümetleri’nin birinde kabine üyesi olarak bulunmuş şahsiyettir. vahit melih halefoğlu'nun hükümet üyesi olarak görev alışına ilişkin bilgiler aşağıdadır:

s.n./kabine/görevi/görev başlangıcı/görev bitişi/seçim çevresi/partisi/görev süresi/toplam görev yapma süresi
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. 45.hükümet/dışişleri bakanı/13 aralık 1983/21 aralık 1987/ankara/anap/4 yıl 8 gün/4 yıl 8 gün

not: resmi değil bu verilen süreler, ben saydım ve yazdım. nasıl saydım? bir yılda 12 ay var kuşkusuz ve her ay (istisnasız) 30 çekiyor.
  • dün akşam vefat etmiştir.
  • vefat etmiştir.
  • dün akşam geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat ettiği duyurulan 1919 antakya doğumlu türk diplomat ve eski dış işleri bakanı. tam ismi vahit melih halefoğlu'dur ve turgut özal'ın ilk dış işleri bakanıdır. iyi derecede arapça bilmesiyle akıllarda yer etmiştir. allah rahmet eylesin...

http://www.mfa.gov.tr/…lefoglu_nun-ozgecmisi.tr.mfa

https://tr.wikipedia.org/…iki/vahit_melih_halefoğlu
  • memleketinde hakkında olumlu tek bir şey söyleyene rastlamadığım rahmetli bürokrat.

dışişleri bakanlığı döneminde çalışmak için yurtdışına çıkmak isteyenlerin işini zorlaştıracak kararlar aldığı konuşulup, eleştiriliyor. özellikle hemşehrilerine karşı bir tavır takındığını belirtiyor herkes. acaba neyin kafasını yaşıyordu ben de merak ettim şimdi.
  • turgut özal'ın dış politikada yaptığı ani çıkısları sönümleyen ve dengeli bir dış siyaset politikası benimseyen zarif bir dış işleri bakanımızdır. 80 darbesi sonrası ab iliskilerini düzeltmiştir.

önemli sözleri:
    -ortadoğu'da mısırsız savaş, suriyesiz barış olmaz
    - araplar arasındaki ihtilaflardan uzak duracaksınız
    - hakta kuvvetli ama üslupta zarif olacaksınız
hesabın var mı? giriş yap