• “ilâhî öğretim de iki kısma ayrılır:

1. vahiy

2. ilham

ilham, berraklığına, kabiliyetine ve istidadına bağlı olarak insan ruhunun uyanmasıdır. ilham, vahyin basit bir şeklidir. çünkü vahiy gaybı açık olarak bildirmektir, ilham ise gaybtakine bir işarettir.

vahiyden hâsıl olan ilme nebevî ilim, ilhamdan hâsıl olan ilme ise ilm-i ledün denir. ledün ilmi, yaradan ile ruh arasında bir vasıta olmaksızın hâsıl olur. bu gayb lâmbasından gelerek, hoş ve lâtif bir kalbe düşen ışık gibidir.

ledün ilmi derecesine ulaşanlar çok tahsilden ve öğrenme yorgunluğundan uzak olurlar. az öğrenir çok bilirler. az yorulup çok istirahat ederler.

bilmiş ol ki, vahiy kesildi, peygamberlik kapısı kapandı. hakikat ortaya konduktan ve din tamam olduktan sonra peygamber gönderilmesine insanların ihtiyacı kalmadı. fakat ilham kapısı kapanmamıştır, küllî ruhun nurundan ümit kesilmemiştir.”

(gazali)
  • "vahiy, beyinleri yıkanmış insan bozuntularından oluşan nüfusa bir tek adamın kontrolünü sağlamalıdır. vahiyci bölünmüş yaşam yok edilene kadar istila edip her şeyi ele geçirir. bizi hakikat dışında hiçbir şey kurtaramaz. einstein da hakikatin ilk peygamberidir. elbette herkes kasti olarak deliliği seçebilir ve evrenin kare ya da kalp şeklinde olduğunu söyleyebilir ama aslına bakılırsa evren eğridir."

(bkz: arabölge)
    (bkz: william burroughs)
  • bu dünyaya gelmeden önce kendi nurun tanrı ile yapılan ahde tanıklık etmiştir. işte vahiy bunu nefse hatırlatan mesajdır.
  • hz. muhammed (s.a), değişik vesilelerle sahabilerine bizzat şöyle demiştir: " vahiy değişik tarzlarda gelir. bazen cebrail insan şekline girer ve benimle bir insanın konuştuğu gibi konuşur. bazen kanatları olan özel bir varlık olarak görünür ve bana dediklerinin tümünü aklımda tutarım. bazen de, kulaklarımda bir çanın çalınışı gibi bir şey duyarım -işte sınavların en zoru budur- ve bu kendinden geçme durumu geçer geçmez, belleğime çakılmış gibi her şeyi eksiksiz bir biçimde hatırlarım."

(bkz: aziz kuran)
  • ilahi direktif..
  • cebrail tarafindan peygamberlere getirilen icq mesaji gibi bi$ey, daha teknolojik oldugu kesin, lag falan olmuyo .
  • aslında herkes aynı tecrübeyi yaşıyor. ölenler ölüyor. ölmeyenler peygamber oluyor.

(bkz: mucize)
  • hüküm tastamam olarak efendimize 23 senede vahyedildi.
    23 sene!
    bu öyle bir dehşet güç ki biz vahye maruz kalsak ilk saniyesinde atomlarımıza ayrılır bulunduğumuz beldeyide kül ederdik.
    bu güç kıyamete dek her ulaşılan şuur mertebesine göre de ona tabi olanların kalplerinin genişliğine göre (mevlana,imama rabbani,abdulkadir geylani) ilham olarak yayılacak, o ilhamların kırıntısı mümin olanların kalplerinde genişliyecek. tek bir kalp sahibi dahi kalsa o kuran nuru hürmetine dağlar, taşlar,kuşlar secde edip kendini onunla ayakta tutabilecek.
    o da gittiğinde her şey kendini infilak ettirecek.
    büyük son!
  • ortaçağda kendilerini peygamber diye gazlayan uyanıkların enayileri keklemek için uydurdukları iletişim mekanizması.
  • zamanında mini mini ve pıtırcık ama birazcık anarşik bir müslümanken, kendisine getirebildiğim beni ikna eden bir açıklama vardı.

şimdi hocamlar, teorik olarak bir ortamda bir noktada toplanmış moleküllerin tek bir yöne doğrusal olarak difüzyona uğramaları mümkün. yani ebesinin amı kadar küçük bir olasılık olabilir ama sadece böyle bir şeyin mümkünatıdan bahsetiyorum. gerçi ebesinin amı kadar küçük olan bir olasılığa fiziken mümkün diyeni kazığa oturturlar ama matematiksel olarak şeyaptım ben. benzer şekilde, bir odada dışarıdan bir etki olmadan, havadaki moleküllerin senkronize bir şekilde birbirine çarpışmaları sonucunda da ses çıkışı mümkün.

yemeğin üzerine bir demet determinizm ekliyoruz, kulak memesi* kıvamına gelene kadar karıştıracağız sonrasında da. allah (bkz: the tanrı), o anda o ortamdaki hava moleküllerinin ses oluşumunu sağlayacak şekilde senkronize bir şekilde çarpışacağı şekilde sonuç doğuracak bir büyük patlama yarattı. yani, olasılıkların çok küçük olduğu difüzyonda moleküllerin tek bir yöne doğru gitmesi olayında olduğu gibi, sesin "out of blue" çıkması da ebesinin amı kadar küçük de olsa olasılıklar dahilindedir. tanrı da o olasılığın gerçekleşeceği şekilde bir büyük patlama yaratabilir.

islamın tarif ettiği tanrı bunu pekala yapabilir. dışarıdan müdahale olmadan vahiy göndermiş oluyor mu? oluyor. mainstream açıklamalardan (9341. boyuttan gelen bir meleğin konuşmasından) daha ikna edici mi? bana göre evet. eşeğin amına su kaçıran cinsten bi açıklama belki ama en azından beni birkaç yıl idare etmişti. peygambere şizofren demekten daha az dinden çıkmıştım bir de. güzeldi.

(bkz: nerde o eski bayramlar)
hesabın var mı? giriş yap