şükela:  tümü | bugün
 • buna aslinda eger onlenmez ise robocopdaki gibi bir sirketin (bkz: ocp) bir sehre sahip olmasiyla sonuclanacak durum diyebilriz
 • bir nevi faşizm
 • uygarlıktan nasibini almamış kapitalizm*. evcil kapitalizme göre daha yaygındır.
 • "japon balıkçılık şirketleri, avladıkları balıkları taze ve diri tutmak için içinde su bulunan büyük tanklara koyarlarmış.
  ancak son zamanlarda çok ilginç bir uygulamaya başlamışlar.
  bu büyük tankların içine bir de köpekbalığı koyuyorlarmış.
  köpekbalığı içindeki balıklardan bazılarını yiyormuş, ama öteki balıklar eskisine göre çok daha diri kalıyormuş.

  neden?

  çünkü tanktaki balıklar kendilerini tehdit eden büyük bir ‘‘meydan okumayla’’ karşılaşınca salgıladıkları hormonla dokuları daha diri kalıyormuş."

  ertuğrul özkök
  hürriyet, 10 temmuz 2003
  http://www.hurriyetim.com.tr/…~9@nvid~288993,00.asp
 • 19. yy'da ve 20.yy in basinda gorulen versiyonu insanliga dunya savaslari, afyon savaslari, great depression, boer savaslari, somuru vs. olarak geri donmus, ikinci dunya savasi sonrasi ozellikle keynes sayesinde bir miktar ehlilesmekle birlikte gunumuzde yine birakiniz yapsinlar, birakiniz gecsinler desturuyla geri donmustur. ilk icraatlarini asya, arjantin, rusya ve de elbette turkiye krizlerinde gorduk. dunyanin en guclu kapitalist ulkesinin basinda kendini tanrinin elcisi sanan bir baskan, ki dolayisiyla kendisi bile inanamamaktadir amerikan baskani olabildigine, ve dunyayi gerekirse savasla degistirmeye andicmis bir tarikat varken gelecege umitle bakmak kolay degil.
 • gelecegin yöneticilerine asilanan "ne olursa olsun daha fazla kâr at" ögretisinin daha da vahsilestirecegi bir kavram. bu -afedersiniz- orospu çocuklari için ekolojik dengenin amina koyan çevre kirliligi etkinlikleri hiç sorun degildir. çünkü fakir halklarin yasadigi bölgelere sallanir zararli atiklar. gida üretiminde de bolca rastlanir vahsi kapitalizmin neferlerinin cinliklerine. ölümcül olabilen bitkisel ve hayvansal gidalarin üretimini onlar için daha fazla kârdir. deli dana kendiliginden mi üremistir, hayir! havayi, suyu, denizi, topragi kirletmek sorun degildir. insan sagiligini ve ekosistemi tehdit eden risklerin (doganin kendiliginden gelisen zararlari çok küçük bir oran) büyük kismi bu serefsizlerin basinin altindan çikiyor. tamamen gögüsten olusan ucube tavuklar, hayvansal gida yedirilmis danalar (deliriyorlar hayvancagizlar böyle), balik unu ile beslendirilen piliçcagizlar ve üretiminde bin türlü hile yapilan sebze-meyveler ortaya kendiliginden çikmiyor. bu isleri düsünen ve hala utanmazca -yasalari ve insanligi hiçe sayarak- yapanlar sik takim elbiseleriyle boy gösteren kimi isadamlaridir. vahsi kapitalizmin sivri disleridir bu insanlar*.
  (bkz: isyanım var ulan)
 • ¢arklarinda insan ögüttügü icin haksiz yere (!) su¢lanan kapitalizmdir. $u haliyle bile yeterince igren¢, evcille$irse dü$ünmek bile istemiyorum. düzeltemeyeceginiz $eyin ayarlari ile oynamayin lütfen.

hesabın var mı? giriş yap