şükela:  tümü | bugün
  • 9 eylül 2014 apple iphone etkinliğinde tanıtılmış olan ios üzerinde oynanan, muhtemelen ilerde farklı platformlarda da oynanabilecek olan moba türünde bir oyun.

ilk izlenimlerime göre çok sağlam bir şey olacağına benziyor ve her zaman savunduğum tablet üzerinde oynanabilecek oyun türü olan moba tarzı oyunların yaygınlaşmasını sağlayacaktır.

filipinler mağazasından şu anda indirilebilmektedir. denedim, çok güzel oyun.
  • ekibin çoğu riot gamesden ayrılıp bu şirkete geçmişler. league of legends tarzına çok yakın bir oyun olmasının belli başlı sebeplerinden biri de budur.
  • avrupa için ve ülkemiz için nihayet appstore'da yerini almıştır. f2p zaten, yumulun. parti kurmak için yeşillendiriniz.
  • herolarin basta yavas kosmasi insani biraz delirten ama bunu haritanin ufak olmasina verdigim oyun. ne karisik ne cok basit on numara oyun olmus, ios icin diger mobalari da denemis biri olarak en cok bundan zevk aldim. ayrica metal kullanilarak gelistirildi diye hatirliyorum.
  • metal ile geliştirilmiş bir oyun motoruna sahip oyundur. oyun motorunun adı da super evil engine. açık ara -şahsıma göre- en iyi ios oyunlarından bir tanesidir. tahminimce önümüzdeki 10 seneye de tablet ve bilhassa ipad oyunları damgasını vuracaktır.

(bkz: hearthstone)
    (bkz: vainglory)
    (bkz: real racing 3)

yukarıda saydığım oyunlar ve daha niceleri konsol kalitesinde grafik perfarmansı sunan veya oynanabilirliği tablette bir sıkıntı yaratmayan oyunlar. bu durumun böyle olmasının belli başlı sebepleri ve özellikle ios dememin sebebi appleın piyasayı çok iyi kokuluyor olması. imagination firmasına akıllı bir yatırım yapması ve apple ax serisi işlemcilerde power vr serisi grafik işlemcileri kullanması bu piyasayı domine etmesine vesile oluyor.

bu vesile ile blizzard özellikle sen, bu piyasaya daha erken girmeliydin ve hala heroes of storm ile saçma bir arayış içerisinde olduğunun umarım farkındasındır. hearthstone reklam ve pr ekbi de dahil yaklaşık 15-20 kişilik bir ekip ile piyasaya sürüldü. bunu bir işaret olarak algılamalısın ve diablo starcraft serisi oyunlarına da acil bir mobil versiyon sunmalısın. yani koskaca blizzard hearthstone oyununu unity 3d ile yazdığını da iyi biliyoruz.

gelelim nvidiaya sende adam akıllı bir grafik işlemci çözümü ortaya çıkarmalısın yoksa bu işin sonu microsoft örneğine dönecektir. ati desen zaten masaüstü piyasada bile ezilmeye başladı. tek avantajı fiyat şu anda. tegra 3 ile yaptığın faciadan sonra k1in neler yapacağını hep birlikte izleyeceğiz. android işletim sistemine sahip tabletlerinde bu piyasada var olması elzemdir. ihtiyaçtır, zorunluluktur.

unity için konuşacak olursak ta tez vakit metal kütüphaneleri kullanan bir versiyon ortaya çıkararak inovatif bağımsız yapımcılardan çıkan oyunları piyasada görmek isteriz. zira bu adamlar sayesinde oyun piyasası şekilleniyor.

bu piyasanın kaybedeni olmak üzere olan diğer oyun firmalarına da geçmiş olsun demek istiyorum buradan.
  • riot ve rockstar ekibinden ayrılmış kişilerin tasarladığı oyun. öte yandan mobil cihazın en iyi moba oyunudur açık ara.
  • bir çağın başlangıcıdır adeta.
  • oldukça başarılı bir moba oyunu. yine de gelişmeye açık olduğunu düşünüyorum. saatlerce oynamışlığım yok ama ilk bakışta oyunu benim için çekici kılan özellikler;

1) yaklaşık 30 dakika süren her oyun/parti öncesi tüm karakterlerin sıfır başlaması. bu sayede sizi sürekli döven asosyal kullanıcıların level 5947 karakterlerinden bıkıp usanmıyorsunuz. her oyun kendi içinde başlıyor ve bitiyor. xfiles tarzı diziler gibi yani.

2) oyun aşırı kompleks hesaplar yapmanızı gerektirmiyor. mesela hearthstone'da oyunun matematiğine hakim olmak ciddi bir mesele benim için ve sürekli bir şeyleri eksik/yanlış yapıyor olma hissi var. sonuçta oyun oynamaktan keyif alıyorum ama bir hardcore gamer da değilim. her şeyin detayını araştırıp öğrenmeye ne vaktim ne de isteğim var. bu bağlamda vainglory çok yormuyor sizi.

edit: peawhistler diye anılıyorum ortamlarda.

edit 2: kadın başkana sahip meyra diye bir loncamız var. sezon sonunda iyi bir hediye kapacağız gibi gözüküyor. aktif oyuncuları bekleriz.
  • ringo karakterini epey sevdigim ve cesitli build guidelari bulabileceginiz enfes oyun. bagimli falan yaptigi yok ben sabah aksam oynuyorum arada is yerinde bile caktirmadan oynuyorum bagimli falan olmadim *.
  • şuana kadar tartışmasız mobildeki en iyi mobadır. millet ölüyor heroes order and chaos diye. suratına sıçmam yemin ediyorum bu kadar kötü grafik olamaz hoac da. vainglory'nin tek eksiği var o da hero abi. gelsin herolar kimse tutamaz bu oyunu. grafik oynanabilirlik harita hepsi çok çok iyi. dota 2 kalitesinde olmuş grafikler günde 10 maç atıyorum neredeyse. oynaması çok keyifli. azcık yayalım millet oynasın da gaza gelip haftada 1 hero çıkarsınlar. swh