şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gardnerella)
 • (bkz: candidiasis)
 • kadinlarin cilesidir. soguk alginligi, coklu iliski, temiz olmama durumunda dahi görünen, kokulu pis birseydir. olmamasi icin, herifin edeblisi secilmeli, beli sicak tutmali, min. günde 1 kez ic giyim degismelidir.
 • dil atmadan önce iki kere düşündürür.
 • derinin mantar hastalığının vajina bölgesinde görülmesidir.

  bir mantar türü olan candida albicans neden olur. sağlıklı kişilerde, normal olarak ağız içinde bulunan bir mantardır. bu hastalığın belirtileri; kaşıntı eşliğinde beyaz renkli bir akıntıdır. elden geldiğince mantarlı bölgeyi kaşımamak ve hastalığın başka bölgelere de sirayet etmesini engellemektir. kullanılan çamaşırların iyice yıkanmasının ardından durulama suyuna dezenfenktan karıştırılarak durulanmalıdır.

  öneriler:

  * temiz bir kabın içine 100 gram kadar vazelin, yarım kahve fincanı kükürt ve bu karışımı merhem haline getirecek kadar suyla birlikte karıştırılıp, söz konusu hastalıklı bölgeye günde iki kez sürülür.

  * bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aynısefa çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu hastalıklı bölge yıkanır. bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlanır.

  * bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu, sirke ile karıştırılıp mayi haline getirildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülüp aradan bir saat geçtikten sonra yıka nır. bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tek rarlanır.

  * bir litre suyun içine iki adet pırasa doğranıp iyice kayna tıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sa bah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.

  * kabuklan soyulmuş bir adet acı hıyar ezildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere gün de iki kez sürülür.

  * bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katılıp kayna tılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile söz konusu has talıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.

  * bir miktar defne yaprağı, dalları ve yemişleri bir arada kaynatılıp söz konusu hastalıklı bölge yıkanır.

  * bir litre suyun içine bir avuç börülce katılıp kaynatılması nın ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  * bir fincan kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ve helile katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten son ra süzülerek içilir.

  * bir litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu katılıp kaynatıl masının ardından süzülerek günde üç kez yarım kahve fincanı içilir.

  * bir kahve fincanı susam yağının içine yanm çay kaşığı sarısabır tozu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte içilir.

  * bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı demirhindi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle rek, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.

  * bir miktar taze pelin yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak el de edilen özsuyu söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.