şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kukuma kar mi yagdi ne var? tecahul i arif ini yaptiran, mantara bagli gelisen akintili problematik ama cok fazla zarari(erkege zarari yok demek istiyorum) olmayan bi kadin hastaligi. tarator goruntulu seks gibi bir de neticesi vardir.
 • (bkz: nit)
 • yakın komşuluğu nedeni ile cervix*te de enfeksiyon gelişebileceğinden , kronikleşirse de kronik enfeksiyonlar cervixte kansere zemin hazırlayabileceğinden ve yine komşuluk nedeni ile ascendan enfeksiyon ile uterusa hatta oradan yumurtaliklara* atlayabileceğinden ve uterus ve fallop tüplerinde bu enfeksiyon yapışıklıklar oluşturacağından infertiliteye sebep olabilecek durum*
 • vajinaya ait fonksiyonları yürüten daemon.

  konfigürasyon dosyası /etc/vajinittab'dır, bu dosya sıradan bir editorle degistirilmez, vajedit ile editlenir.

  (bkz: sabah sabah saçmalamak)
 • (bkz: vajinal smear)
 • ice queen'in gezegeninden bir madde. bole tuylu yumusak vicik vicik bi sey... ice queen buna yaklasinca kizariyo bozariyo orgazm filan oluyor...
 • vajinitin üç ana etkenini şöyle sıralayabiliriz.

  gardnerella vaginalis:
  gram-negatif, fakültatif anaerob, hareketsiz ve kapsülsüz bir bakteridir. enfeksiyonunun majör semptomu kokudur. buna genelde homojen, köpüklü, gri-beyaz, kötü kokulu ve az miktarda akıntı eşlik eder.

  candida albicans: bir tür mantardır ve enfeksiyonu kendini öncelikle kaşıntı ile gösterir. vulvada eritem, koyu kıvamlı peynirimsi kokulu akıntı da görülebilir.

  trichomonas vaginalis: anaerob ve hareketli bir tek hücreli parazittir. bunun majör semptomu ise köpüklü, yeşil-sarı, kokulu akıntıdır. vestibül ve vulvada eritem, vajina ve servikste peteşiler eşlik edebilir.
 • (bkz: #24746183)
 • akut ve kronik olarak ikiye ayrılır.
  akut vajinit 1-6 haftadan kısa sürerken ve kronik vajinit tipi 6 haftadan daha uzun sürer.
 • bayanları ve partnerleri etkileyen en sık jinekolojik rahatsızlık sebebi olan vajiniti irdeleyelim;

  vejen florası asla steril bir ortam değildir. vajinit etkenlerinin de bir çoğu normal vajinal florada mevcuttur. puberte ile menapoz arası dönemlerde vajende fizyolojik olarak en sık bulunan bakteriler; döderlein basilleridir.(laktobasiller)

  en sık görünen enfeksiyöz ajanları ve tedavi yöntemlerini inceleyecek olursak;

  bakteriyel vajinozis; gardnerella vajiniti;

  kadınlarda her yaş dönemi en sık görülen vajinal enfeksiyondur. vajinozis terimi; vajinal salgıların artmasına rağmen, lökositlerin azlığı ile ifade edilmektedir. bakteriyel terimi ise anormal sayıda bakterinin vajende bulunmasını ifade eder.

  vajinoziste, bizim normal florada bulunan lactobasillerin yerine anormal sayıda anaerop bakteri sayı artışı ile karşımıza çıkar. sık cinsel ilişki, vajene su, sabun uygulaması risk faktör artışının en büyük sebepleridir.

  tanıda; amsel kriterleri göz önünde bulundurulur.

  gri beyaz renkte sulu, vajen duvarına yapışık bir akıntınız varsa bu bacteriodesdir. eş tedavisine gerek yoktur. tedavide ne mi kullanacağız; metronidazol; günde iki kez alındığında, cinsel perhiz yapılıp , ayakta duş alıp, kurulamınızı yaparsanız, iç çamaşırınızı değiştirirseniz günlük tedavinin etkilerini göreceksiniz. metronidazol'ün gebelikte kullanımıda güvenlidir.

  virgo değilseniz, fitilleride kullanabilirsiniz. genç kızsınız bakiresiniz, ya klindan ya da metronidazol kullanacaksınız.

  ikinci bulaşma ihtimali yüksek ajan

  trikomonas vajinalis;

  flagellaları olan hareketli bir protozoondur. %60'ında gardnella da eşlik edecektir bu enfeksiyona. genellikle bulgu vermez, vajinal akıntı miktarı bok,aşırı köpüklü , kötü kokuludur. vulva da kaşıntı rahatsızlık hissi de yapar. vajende ve servikste çileksi görünütüsü tipiktir. whiff testi pozitiftir.

  yani partnerinizden balık kokusu geliyor, akıntısı mevcut, cinsel ilişkiyi kesip metronidazol uygulamasına bir haftalığına başlayabiliriz. geçmedi mi ikinci hafta da kullanmaya devam edeceğiz. ama bu enfeksiyonda cinsel partner tedavisi de esastır.

  vulvovajinal candidiazis;

  %90'ında etken candida albicanstır. doğum kontrol hapı kullanmak, sistemik geniş spekturumlu antibiotik kullanmak, sentetik iç çamaşırı giymek , gebelik hepsi candida için etkendir. vajinal veya vulvar kaşıntı ile karşımıza çıkar. akıntı süt kesiği beyaz peynir şeklindedir. rahim ağzı genellikle normal ve whiff testi negatiftir.

  tedavide azol türevi ilaçlar kullanılır. vulva ve vajende irritasyon hissediyorsanız içinde kortikosteroid olan kremler var travazol gibi bunlar onları azaltmada gerçekten etkili olacaktır.

  diğeride kaçınılmaz son menapoza girdiniz atrofik vajinit;

  östrojen eksikliğinden vajinal flora bozulacak, buna bağlı inflamasyon gelişecek ve pürülan vajinal akıntı oluşacaktır. tedavisi lokal östrojen prepatlarıdır.

  birde şu var; bu ülkede en az enfeksiyon kimlerdedir? ayda bir duş alanlarda; her gün duş alıyorsanız ayakta, suyu vajene sokmadan, daha az kozmetik kullanarak, duş sonrası saç kurutma makinası ile kurulayarak , tek partner yola devam ederek huzuru ve sağlığı yakalamak mümkün:)