*

şükela:  tümü | bugün
 • ordekler tarafindan 17. yuzyilda osmanli imparatorlugu yonetimindeki anadolu topraklarinda ortaya cikan, 4 ay boyunca 2000 kisiyi seferber edip zorla ustesinden gelinebilen ayaklanma
 • icerigini degil de adini hic unutamadigimiz vaka.
 • lüzumsuz harcamalar sonunda hazine boşalmıs. ayaklanarak at meydanı’ nda toplanan asiler* padişaha alay köşkü’nde isteklerini bildirmis. istanan saray ağalarının idam fermanı alay köşkü’nde imzalanmış. 30 kadar saray görevlisi öldürülüp cesedleri yerlerde sürüklenerek at meydanı’na götürümüs. alman çeşmesi yerindeki bir çınar ağacına bu cesedleri asmıslar. doğu mitolojisinde meyvası insan olan vakvak adlı ağaca benzetilerek bu olaya “vakai vakvakiye” (çınar olayı) adı verilmis. bu hikaye burada bitmis.
 • 1656'da osmanlinin ekonomik durumun bozulmasi gerekçesiyle, askere düsük ayarli akçe ile para ödenmis, bunun üzerine yeniçeriler saraya hücum etmisler ve bu isten sorumlu tuttuklari otuz devlet adamini bir çinar
  agacina asmislardir . bu olaya vakai vakvakiye disinda çinar olayi ya da 1656 vakasi da denir.
 • sultan dördüncü murat döneminde tütün ve içki yasağına uymayanların beyazıt'ta bugünkü tek şekerli ve çift şekerli çınaraltı denilen ağaçlara asılması olayına halk arasında verilmiş ad.
 • yeniçerileri ayaklanmaları için donald duck kışkırtmıştır..
  bu da böyle bir tarihi gerçektir..
 • yaprakları insan açan ağaç anlamına gelmektedir; çünkü artık o kadar insan idam edilmiştir ki bu dönemde ağaçlara bakıldığında bu idam edilenler uzaktan renkli, çiçek gibi gözüktüğü söylenmektedir.
 • osmanlı’nın gerileme dönemine girmesiyle birlikte sokaklardaki asayiş kontrolünün zayıflamasını fırsat bilmiş ördeklerin çıkardığı ayaklanmadır. dönemin kolluk kuvvetlerini ve dönemimizin tarihçilerini şaşırtan yönü ise bu ayaklanmanın ömürleri çiçek kokulu avlularda lüks içinde sefa sürmekle geçmiş, havuzdan havuza koşmaktan bitap düşmüş, avrupa’dan getirtilen en lezzetli yemleri mideye indirmekten göbek yapmış üst düzey saray sınıfından ördekler tarafından başlatılmış olmasıdır. bu sebeple tarihin tozlu sayfalarında çok ayrı bir yeri bulunur. ayaklanmanın sebebi kesin olarak bilinememektedir. kimileri lale devri'nde ispanya'daki yahudi çiftliklerinden getirilen ördeklere karşı başlatıldığını, kimileri ise ördeklerin yüzmek ve yemekten ibaret olan yaşamlarından sıkıldıklarını ve heyecan yaşamak amacıyla yönetimi ele geçirecek bu isyana yeltendiklerini söyler. ama gerçek sebepler hiçbir zaman öğrenilememiştir.

  saraydaki ördekler tarafından yapılan çağrıyla galeyana gelen istanbul’un ördek ocakları reis ördeklerinin önderliğinde adalar ve modalar üzerinden gelen anadolu birlikleri, fatih ve sarayburnu’ndan gelen rumeli birliği ve son olarak galata ve pera’dan gelen devşirme askerlerden oluşan takviye kuvvetlerle topyekün taarruza geçmiş, saray duvarlarınını aşarak viyk viyk ve vak vak sesleriyle içerilere doluşmuşlardır. isyan ilk başlarda planlandığı gibi ilerlese de, ördeklerin kaypaklığını bilen ve olası bir ördek isyanına karşı tedbir olarak ceplerinde yalnızca ördeklerde etkili olan hapşuruk tozlarını taşıyan saray muhafızlarının bu tozları saçma mermi gibi etrafa püskürtmesiyle isyancılar ağır bir darbe almıştır. ortalığın mahşer meydanına döndüğü, gözün gözü görmediği kanlı muharebelerde çok sayıda ördek telef olmuş kalan sağlar ise geri çekilmek zorunda kalmıştır. canlı ele geçirilenler ise harbiye nazırlarının emri ve sarayın fransız aşçılarının tavsiyesiyle isyanın bastırılmasının zafer sarhoşluğuyla verilen kutlama ziyafetinde portakallı ördek olarak sunulmuştur saray ahalisine.
  ayaklanmanın bu denli zor şekilde bastırılabilmesinin en büyük sebebi kuşkusuz bunca zaman hakir görülmüş çirkin ördek yavrularının da misyona ikna edilerek isyan cephesine katılmasıdır. bu olayın ardından ördeklerin saraylarda beslenmesi veya herhangi bir şekilde saray alanlarına girmeleri yasaklanmıştır.bu kural 1.dünya savaşına kadar uygulanmıştır. bu tarihten sonra ise çıkartılan genel afla tiplerine bakılarak seçilen ve özel sorguya alınan aristokrat sınıfından bir grup ördeğe sarayda yaşama izni verilmiştir.

hesabın var mı? giriş yap