şükela:  tümü | bugün
 • günümüzde, rant uğruna, vakfiyeleri göz göre göre pazarlayan, osmanlılıklarıyla pek övünen kimi bakanlarımızın yataklarının baş uçlarına asılması gereken, 2. beyazıt ın 1495 yılında yayımladığı "vakıf bedduası" başlıklı bedduadır.

  görmek isteyenler için bir kopyası caferağa medresesi nin avlusundaki duvarda asılıdır.

  şöyledir;

  "allaha ve ahiret gününe inanan, güzel ve temiz olan hazreti peygamberi tasdik eden, sultan, emir, bakan, küçük veya büyük herhangi bir kimseye, bu vakfı değiştirmek, bozmak, nakletmek, eksiltmek, başka bir hale getirmek, iptal etmek, işlemez hale getirmek, ihmal etmek ve tebdil etmek helal olmaz. kim onun şartlarından herhangi birşeyi veya kaidelerinden herhangi bir kaideyi bozuk bir yorum ve geçersiz bir yöntemle değiştirir, iptal eder ve değiştirilmesi için uğraşır, fesh edilmesine veya başka bir hale dönüştürülmesine kastederse, haramı üslenmiş, günaha girmiş ve masiyetleri irtikap etmiş olur. böylece günahkarlar alınlarından tutularak cezalandırıldıkları gün allah onların hesabını görsün. malik onların isteklisi, zebaniler destekçisi ve cehennem nasibi olsun.
 • sabahattin zaim üniversitesi'ni kuran vakfın hakkımızda bölümünde de geçiyor.
  https://www.iyv.org.tr/…abahattin_zaim_universitesi

  sadece o mu geçiyor...
  vakfın web sitesine gözün düştüğü anda bilim dünyasına ne büyük katkılarda bulunacaklarını şak diye anlıyorsun.
  bizi bunlar sokacak cern'e, hamdolsun.
 • erken dönem örneklerinden biri olan 1301 tarihli çalıca vakfiyesinde şöyle denir:

  "biti hükmi oldur kim; biti götüren şeyh 'izzü'd-dìn isma'îl ve atası ibrâhîm şeyh yirin çalıca'da vakf eyledüm, vakf ola; kimse mâni' ve mu'ârız olmasun, bitiyi götürenler biti sözine i'timâd kılsun, bitiyi hakîkat bilsünler. her kim vakflukdan dönderürse, tanrı'nun la'neti ve feriştehler la'neti ve peygamberler la'neti anun üzerine olsun! ve sallâ'llâhu 'alâ seyyidinâ muhammedin ve âlihì ecma'în. tahrîren fî gurre'-i ramazânü'l-mübârek, sene: seb'a-mî'e."
 • (bkz: vakıf)
 • bir vakıf üniversitesi olan şehir üniversitesi'nin bugün cumburbaşkanı kararıyla kapatılmasına ilişkin ahmet davutoğlu'nun yaptığı zehir zemberek açıklamalarda bahsi geçen beddua.

  pek çok versiyonu olan ama özetle kim bu vakfa göz koyarsa onun gözü çıksın minvalindeki bu vakıf beddualarının kökeni taa roma beddua levhalarına ve hatta voodoo bebeklerine kadar gidiyor.

  allahsız elın mask, bize davutoğlu bıyıklı vudu bebeği yapsan da sadece vakıf kapatana, değil stratejik derinlik diyene falan da iğne batırıp dursak.

  not: bebek yerine tavşan da olur (bkz: davutoğlu'ndan tavşan yapmak)
 • vakıf serisinin kalan kitaplarını basmayan ithaki'ye edilen bedduadır.

  2. beyazıt'ın bilim kurgu hayranı olup ithaki'ye bilenmesine şaşırdım doğrusu.
 • hukuk olmayınca millet dine bedduaya sarıyor.