şükela:  tümü | bugün
 • isaac asimovun yarattigi bilimkurgu destanlari icinde bir seri. bir suru kitaptan olusuyo ama ne yazik ki turkceye pek azi cevrilebilmistir.
 • robot kitaplari da bunlarla daneel olivaw seklinde baglantilidir.
 • (bkz: psikotarih)
 • yedi cilt olarak dilimize cevrilen bu serinin yayin sirasi oldukca farkli bi period izler. 19 yasindan beri profesyonel olarak bk yazan asimov* 1942 yilinda* galaktik imparatorlugun cokusunu anlatan gelecege yonelik tarihi bir roman yazmaya baslar. onceleri oyku olarak yazilmaya baslanan bu kitaplar 1951, 1952 ve 1958 yillarinda vakif triolojisi olarak anilan uc ayri cilt olarak yayinlanir. yogun ilgi uzerine yayinevinden gelen cazip para teklifini reddedemeyen yazar 1982 yilinda foundations edge*i yazar. best seller haline gelen bu kitap asimov amcayi cesaretlendirir ve 1986da vakif ve dunyayi kaleme alir.

  vakif serisinin ilk iki kitabi digerlerinden sonra yazilmistir. serinin yaşanma sirasi soyledir:

  1 imparatorluk kurulurken*
  2 erisilmez imparatorluk*
  3 imparatorluk*
  4 altin galaksi*
  5 gizli tanrilar*
  6 galaksi cokuyor*
  7 vakif ve dunya*
 • isaac asimov'un bilim kurguda baş yapıt olarak yazdığı seri. vakıf serisi aslında toplumdan ülke yapılarına hatta düşünce şekillerine kadar bir çok olayı işler bunun yanında seri ilginç sonlar,sürükleyici olaylar ve hafif bilimsel destekli bilim kurgu icatlarıyla desteklenmiştir ki ister sırf zaman geçirmek için okusanız bile büyük zevk alırsınız.
 • türkçeye bütün 6 kitabıda çevrilmiş,hatta ölümünden sonra karısının(yanılmıyorsam) derlediği bir yedinci kitapta çevrilme aşamasında olan muhteşemüstü seri.yalnız muhteşemüstü demem onun mükemmel olmadığı anlamında da gelmemelidir*.şu bakımdan benim açımdan eksikleri vardır.nedir bunlar:

  -serinin her kitabındaki kurgu neredeyse birbirinin aynısı şeklinde.yani anlatılan bir devirdeki olayda "katil kim" gibi soruların cevapları hep en göze batmayan,en silik karakterler, yani "uşak"lar çıkıyor.bu bakimdan acaba bu "birinci sözcü kim?" gibi bir sorunun cevabını kitapta en az sözü gecen karakterlerde aramak gerekiyor.(burada hayvan gibi spoiler yaptık gibi*)

  -serinin 6 (yazıyla altı) kitap olması (hatta yukarda da dedigim gibi belki 7) ister istemez insanı biraz sıkıyor.bi kitabi bitirdikten sonra artık elle tutulut bi sonuc istiyor insan.vakıf serisinin geleceği bence 4 kitapla da gayet süper sürükleyici yazilabilirdi.

  incir çekirdeği boyutundaki kanımca eksikler, serinin muhteşemüstü olmasına en küçük bir sineğin gölgesi kadar bir etki yaratacağını sanmam.
 • şimdilik sadece ilk kitabın (the foundation) film haline getirileceği, o beğenilirse sonraki kitapların da sinemaya uyarlanacağı iddia ediliyor. tabii ilk kitap bile farklı dönemlerde geçen ve genelde farklı karakterlere sahip hikayelerden oluştuğu ve çok da sinematografik anlatıma uygun bir yapıya sahip olmadığı için kitaba ne kadar sadık kalınacağı merak konusu. (ben merak ediyorum en azından)
  inşallah i robot gibi bikaç temel fikir dışında kitapla hiçbir alakası olmayan bir filmle karşı karşıya kalmayız.
 • karışık bir sıralamaya sahip seri. şöyle diyelim güzel olsun:

  olayların yaşanma sırasına göre
  _____________________________________
  1. prelude to foundation (1988)
  2. forward the foundation (1993)
  3. foundation (1951)
  4. foundation and empire (1952)
  5. second foundation (1953)
  6. foundation's edge (1982)
  7. foundation and earth (1983)

  yazım sırasına göre
  _____________________________________
  1. foundation (1951)
  2. foundation and empire (1952)
  3. second foundation (1953)
  4. foundation's edge (1982)
  5. foundation and earth (1983)
  6. prelude to foundation (1988)
  7. forward the foundation (1993)

  reca ederim yazım sırasına göre okuyunuz.
 • ucleme olarak cekilecekmis. yonetmeni roland emmerich, senaristi robert rodat olacakmis. bakalim.

  http://sffmedia.com/…cted-can-emmerich-deliver.html