şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

bir arkadaşımın ricası üzere sesini duyurmak için
    --- spoiler ---

devlet üniversitelerinde 2018 ocak ayı 7/1 kademesinde hizmete yeni başlamış araştırma görevlisi maaşı 4656 tl iken, başta istanbul izmir ankara olmak üzere, pek çok vakıf üniversitesinde araştırma görevlisi pozisyonunda çalışan yüksek lisans veya doktora öğrencilerinin maaşları 1900-2500 tl bandında değişmektedir.

vakıf üniversitesi, kendi personeline kendi kurumunda lisansüstü programlara kayıtlı olma zorunluluğu koyar ve maaşının yarısını eğitim tutarı olarak aldığını iddia eder. farklı bir üniversite ya da enstitüde de yüksek lisans veya doktora yapmanıza müsade etmez. böylece araştırma görevlisi olan personeli, yarı fiyata okulun içinde tutmuş olur. bilkent veya koç üniversitesi gibi köklü okulları saymazsak, bu öğrencilere anabilim dallarına göre ayrilan laboratuar ve farklı konularda çalışan danışman seçme imkanı da vermez çünkü hem hoca hem de lab sayısı zaten kısıtlıdır, iki elin parmaklarını geçmez.

bir diğer konu ise yök100/2000 burslarından, öncelikli alanlarda doktora yapıyor olmasına rağmen yararlanamazlar, çünkü yasal düzenleme devlet üniversitesinde lisansüstü eğitimine devam eden öğrencileri kapsar. acaba vakıf üniversitelerinin doktora programlarında ücretli eğitim gören kaç kişi vardır gerçekten merak ediyorum doğrusu. yök' un bu kararını acilen yeniden gözden geçirmesini temenni ediyorum.

son olarak, 2-3 yıldır uygulanan akademik teşvik primeleri, devlet üniversitelerinde bir önceki yil yaptığınız makale, patent, atif alma, hakemlik vb akademik faaliyetlerin nitelik ve niceliklerine göre, belirli bir puanlama sistemden geçerek, sonraki yılın maaşına her ay düzenli olarak yansıtılır. bu sistem bir yıl için geçerlidir. vakıf üniversitelerinde ise, öğretim elemanı, yaptığı akademik çalışma başına, x tl / çalışmada adı yazan kişi sayısı kadar ücret alir. x ücreti, çalışmanın yayınlandığı dergi, h index gibi niteliksel parametrelere göre değişmektedir. yani akademisyen, son ütücü usulü, parça başı yaptığı işten, kâr payı almaktadır.

doktora ya da bütünleşik doktora seviyesine gelmiş bir öğrenci, çok ekstrem durumları saymazsak, 22-26 yaşlarında, alesten 70+ , ydsden 80+ puanlarını almış, bilim sınavını geçmiş bir bireydir. hayat şartları, maaş, beklentiler ve ailevi durum göz önünde bulundurulduğunda, mantıken bu birey imkani varsa yurt dışında çalışmayı ya yüksek öğrenimine yurt dışında devam etmeyi hedefler. bu durum ülkedeki beyin göçünün, hattı sayılır vakıf başkanları (vakıf üniversitesi yöneticileri ) tarafından desteklenmesi değildir de nedir?

üniversite yerleştirme ve mezuniyet esasları olarak devlet ve vakıf üniversiteleri, birbirinden ayırt edilmeksizin yök'e bağlı iken, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarında, maaş tutarı açısından müthiş bir mağduriyet söz konusudur. gerekli mercilerin durumu incelemelerini ve mudahele etmelerini ummaktayız.
  • akademisyen olmak isteyen beni bir kere daha düşündürtmüştür. yani özele başvurmayı bir kere daha düşündürtmüştür. 1900-2500 ne ya! şöyle de bir gerçeklik var ki devlet çok az kadro açıyor. ciddi anlamda protesto edilmesi gereken bir mesele. benim merak ettiğim bu konuda herkes muzdarip olduğuna göre yok mu sizin bir birliğiniz? özel üniversite'de çalışan araştıma gör. birliği gibi. bu sorunlar için örgütlenip eylem yapmak gerekiyor. medyaya yansıyan bir şey de yok çünkü. sadece burası yeterli bir mecra değil. talepler direnişle dile getirilmezse bu sistem böyle devam eder.
  • örgütlenmeyen çalışanların sömürülmesi kaçınılmazdır. unutmayın emek - kazanımda tek gücünüz birlikte hareket etmenizdir.
  • amk dersane hocalığı yapmasaymis onlarda. o kadar okumana rağmen apartmandan bozma unilerde araştırma görevlisi olmaya calisiyorsan çok bile o maaş.
  • bir devlet üniversitesinde ar.gör.üm.

bu durumu çok iyi bilirim. devlet e girene kadar 8-10 mülakata girdim çıktım, pek çok vakıf üniversitesinde ar.gör ve öğretim görevlisi teklifleri geldi. ama maaş yazılanla benzer diye kabul etmedim.

neden?

çünkü özellerde ne düzgün lab. var ne de öğretim üyesi kadrosu. sözleşmen bittikten sonra kapı dışarı edilmeyeceğinin garantisi yok. kaldı ki lisansüstü yapan bir ar.gör isen haftada 25-30 saat ders anlatıp çalışmalara nasıl zaman ayıracaksın?
    bekara karı boşaması kolay demeyin arkadaşlar, 2,5 sene boyunca işsiz kaldım. öğrenim kredisi ve ailemden gelen parayla yarı özel yarı devlet yurdunda kalarak yüksek lisans ve doktorayı bitirmeye çalıştım.

bu adamlardan 2000 tl almaktansa krediyle düzgün bir lisansüstü eğitimi yapar, cv geliştirir postdoc için uğraşırım dedim. postdoc sonrası bir üniversitede iş bulmam daha olası dedim. zira 2000 lira için kendi cv'mden ödün verip iki gün sonra işsiz kalma ihtimalim daha yüksekti.

allah bu yola emek vermek isteyen herkesi özel üniversitelerin tuzaklarından korusun.
  • özel üniversitenin niteliklerine baktığımız zaman bile çok düşük olan ücret. ama yine da apartmandan bozma okullarda bu paralara zaten saçma sapan, getir-götür işi yapamayacak mesnette insanlar çalışıyor. o yüzden belki serbest piyasada hak ettiği değer bu olabilir.
  • kesinlikle ne kadar ekmek o kadar kofte. kultur universitesinde ist aydin nisantasi vs universitesinde ne yi arastiriyormus bu arkadaslar. cv'in kadar para aliosun iste. memnun degilsen gitme. bos beles dershane statusundeki yerlede asistansin. devlet universitesindekiler 4k alirken 10k maas verecek degiller ya
    cok iyiysen kazan burs yurtdisinda yap master ini doktorani