şükela:  tümü | bugün
51 entry daha
  • vakıf üniversiteleri hangi kanuna karşı çıkıyor diyerek karşı soru sorulabilecek durumdur.

pek tabi 2547 sayılı yükseköğretim kanununa ek yapılan 8. madde.

peki ama kendi varoluşlarını ve faaliyetlerini sürdürmelerini sağlayan bu kanuna niye uymuyor bu vakıf üniversiteleri?

çünkü denetim eksik olarak cevaplanmamalı bu soru. yılda bir veya daha fazla kez yök denetimi geçiriyorlar, o zamana dek yaparlar da değil cevap.

yani nasıl biri birini öldürdüğünde denetim eksik, şikayetçi zaten ölmüş diye işin içinden çıkılmazsa ve ortada bir ceset varsa bu durumda böyle.

kanunun nasıl uygulanacağı, bahsedilen eşitliğin ne olduğunu ve nasıl sağlanacağını, uyulmadığı durumda ne olacağını, cezayı veya yaptırımı bilen yok. yıllarını araştırmaya sorgulamaya ve toplumu bilgilendirmeye adamış insanlara bir hak veriliyor ama kimse kime nasıl işinden olmadan hakkını soracak bilemiyor öyle bir durum işte.
  • istanbul'da yer alan birkaç vakıf üniversitesinin şimdilik yaptığı eylem. kontrat yenileme tarihlerinde geldiğinde mevcut akademisyenlerin bir kısmını işten çıkartıp kalanlara özlük haklarını verecekler iddiaları var. rezaletin daniskası. toplumun buna ciddi tepki vermesi gerek. örneğin 4.5k maaş alan bir akademisyenin maaşı bu düzenlemeyle 6k falan olacak. yani dersaneden bozma binada eğitim veren bu okullara ekstradan 50k falan yük binecek. bunu da karşılayamıyorsan açma o okulu kardeşim.

ben asıl tüm kürsüsünde 1 tane asistan kalacak ya da hiç asistan kalmayacak profların vs tepkileri ne olacak merak ediyorum. çünkü bu insanları her türlü ayak işi için kullanıyorlar. ılk tepkinin onlardan gelmesi lazım normal şartlarda.
  • bir vakıf üniversitesinde görevli öğretim elemanı olarak ciddi anlamda rahatsızlık duyduğum durumdur.

yukarıdaki sığırlardan biri zaten hak etmiyorsunuz neyin fazla maaşını istiyorsunuz tarzında bir şeyler saçmalamış. şu ana kadar iki farklı vakıf üniversitesinde araştırma görevlisi olarak görev yaptım ve inan bana sen aldığın nefesi bile hak etmiyorsundur belki de ama ben ve benim durumumda olanlar o parayı sonuna kadar hak ediyoruzdur.

bu başlığın gündeme gelmesi için twitter etkinliği düzenlenebilir diye düşünmekteyim. organize şekilde gerçekleşen bir eylem bu konuya dikkat çekilmesini kolaylaştırabilir.
  • vakıf üniversiteleri de kanuna çok güzel uyar. sadece şunu yapar. elemanı akademik kadroya almaz, alırsa da olması gereken kadro değil daha düşük bir kadroda alır.

hatta bunu devlet üniversiteleri de yapar. doçent olmuş, profesör olmuş birisi üniversitede bir alt kadroda çalışır. çalıştığınız kadroyla sahip olduğunuz ünvan bir olacak diye bir kural da yok.

vakıf üniversitelerinde daha da ilginç şeyler oluyor. özellikle araştırma görevlisinde durum şu şekilde oluyor. çoğu vakıf üniversitesi burslu yüksek lisans ve doktora öğrencilerini araştırma görevlisi olarak çalıştırır. verdiği para da maaş değil burstur. benzer nedenle mezun olduktan sonra kendi üniversitemde değil, devlet üniversitesinde araştırma görevliliği yaptım. burs yerine maaş almak için yani. hatta benim zamanımda, mezun olduğum üniversitenin bursu da araştırma görevlisi maaşından neredeyse 500 tl fazlaydı. ben yine maaşı tercih etmiştim.
  • devlet sadece kanun koyan değil, aynı zamanda kanunun uygulanmasını takip eden de olmalıdır. aksi halde bu örnekte olduğu gibi yasama yürütme yargı üçlüsü topal aksak ilerliyor (ilerlemiyor).

çıkartılan yasaya bugün kurumlar uymaz, yarın kişiler uymaz, öbürgün yasayı çıkartanlar bile iplemez. eğer istediğiniz böyle bir muz cumhuriyeti ise buyurun devam edin 'ne yapıyorlar da bir de zam bekliyorlar', 'hakettikleri zaten asgari ücret' gibi avel avel cümleler kurmaya. yarın öbürgün hakkınız olanı birileri gasp ederken, diğerleri de bu gaspa alkış tutarken, hiçbir şey yapamasa da mağduriyetinizi paylaşacak insanları görmek istersiniz. umuyorum o an etrafınızdaki insanlar sizin gibi ezber cümlelerle öğrenilmiş tepkiler veren insanlar olmaz.
37 entry daha