şükela:  tümü | bugün
  • öss'de (şimdi ismi ygs mi oldu, her ne sikimse) barajı geçememiş, mühendislik okumayı ve mühendis yetkisini haketmeyen kişidir...

götümden kan alına alına, ankara'da, türkiye'nin ilk 2'si içinde yer alan bir devlet üniversitesinin bir mühendislik bölümünden 7 yılda mezun olduğumu düşününce, çektiğim çileyi, sinirden stress'ten ağladığım geceleri, derslerin zorluğundan kendime güvenimi kaybettiğim dönemleri düşününce; bir de arkasından şu an beraber çalıştığım ve kıbrıs'tan "parayı ver diplomayı al" üniversitesinden mezun olmuş "mühendis(!)"e bakınca [insert "küfür" here]...

şimdi bana kimse gidip de amerika'daki, ingiltere'deki özel üniversiteleri örnek vermesin, zira aynı şey olmadığını sen de ben de biliyoruz... bambaşka bir sistemdeki örnekleri, türkiye gerçekleri ile açıklama...

3-5 soru ile geçilen barajı dahi geçememiş, "mühendis" sıfatının 50 km yakınına yaklaşamayacak birisisin sen kardeşim. hani bak salaksın demiyorum, vardır senin de meziyetlerin...
    ama parayı verip de mühendislik diploması alman, bana ayıp değil mi, yazık değil mi...
  • bir sabanci universitesi mezunu muhendis olarak, university of chicago booth school of business'e burslu mba yapmaya girebilir.
  • özel universitelerin hepsini nisantasi universitesi zanneden odtülü tarafindan acilmis basliktir.
    ha ne muhendislik okuyorum ne de turkiyede okuyorum. ama ozel universite demek baraji gecememek degildir.
  • kıytırık bir sürü devlet okulu olduğunu da düşününce çok da kötü değillerdir. bilkent'te bilgisayar mühendisliği okumaktayım, staj sırasında yanıma birlikte çalışalım diye verilen eskişehir anadolu üniversitesi'nde okuyan 3 küsür ortalama yapmış bilgisayar mühendisliği öğrencisi kızı gördükten sonra devlet okullarının bir çoğunda eğitimin e'sinin olmadığını fark edebiliyor insan. bir arkadaş daha vardı, atılım üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyan, ortalamanın o'su dahi bulunmayan bir arkadaş kızdan kat kat iyiydi. atılım bile zorlaya zorlaya, sınıfta bıraka bıraka en istemeyen adama bile bir şeyler öğretmiş. hanım kızımız 3 küsür ortalamayı yata yata almış devlet okulunda. bize yazık değil mi? demek ki neymiş? her şey öss değilmiş mesleği ele alırken. demek ki tüm özel okulları aynı kefeye koymamak lazımmış. demek ki devlet okuluna puanını alıp girsen de bir şey öğrenmeden mezun olabiliyormuşsun.
  • öss barajını geçip sebahattin zaim, recep tayyip erdoğan, sütçü imam gibi üniversiteleri kazananların laf etmemesi gereken mühendis. kısacası 3-4 üniversite harici diğer okulların mezunları hiç konuşmasın bence.
  • bu özellerden kadir has'dan mezun olanlardan birisi misal netaş'a 2.500tl maaşla işe başlamıştır.
    netaş'da başka mühendisler de vardı bildiğim aynı okuldan.
    sanırım bazen öss'deki başarı değil sonraki başarı da etkili oluyor.
  • tam olarak ancak tam olarak saçma bir mantığın üzerine kurulu bir şekilde eleştirilen mühendis.
    bu ne saçmalıktır anlamıyorum. öncelikle bir bilkent'in ''burssuz'' bölümlerinin taban sıralarına bakalım.

bilgisayar mühendisliği:59.586
    elektrik ve elektronik mühendisliği:31.419
    endüstri mühendisliği:45.734
    makine mühendisliği:46.750

yani isterse milyar dolarlarınız olsun bu sıralamalardan daha iyi değilseniz buraya giremiyorsunuz. yani bazılarının dediği gibi barajı geçemeyenlerin mühendis olmaması gibi bir durum yok. ki zaten buradakiler ücretli olarak girilen sıralar. tam burslu ve yarı burslular ilk 1000 ve ilk 10000'i alıyor. türkiye'de bunun gibi sadece 2 devlet üniversitesi var. boğaziçi ve odtü. onlar da yer yer daha düşük bilkent'ten giriş puanı bazında.

bu kısmı geçiyorum. bilkent gibi sayısız özel okullar var. mesela koç, mesela sabancı? anlamadığım neden özel üniversiteler bu kadar geriyor sizi? özel üniversite kısa yoldan sizin önünüze geçmek değil, haksız bir durum da yok ortada? inanıyorum ki bir çok imkanı da daha iyi devlet üniversitelerinden.

gayet de iyi bir mühendistir.

edit: özel üniversite diye bilkent'i, koç'u, sabancı'yı neden saymayalım? ya da diğer özel üniversitelere burslu, burssuz girmiş o kadar insanın emek etmediğini nereden çıkarıyorsunuz?
    hayır amacın baba parasıyla okumayı eleştirmekse git barajı geçemeyip mühendis olan insan diye başlık aç. ne diye özel üniversite'de okuyan herkese lafa atma gereği duyuyorsun?
  • devlet üniversitesinde mühendislik bitirdikten sonra atomu parçalayan piçlere dert olmuştur. ulan inekler proje bazlı çalışan firmalarda sikindirik hesaplamalar yaptığınızı bilmesek önünüzde ceket ilikleyeceğiz. senin yaptığın işi meslek içi eğitimle 1 yılda beceremeyecek adam yok hala gelir burada goygoyunu yapar. lan zaten adam ağzıyla söylemiş iş arkadaşım falan diye. demek ki iş veren için ikiniz de aynı boksunuz. neyin hesabında bu çocuklar anlayabilmiş değilim.

not: özel okul mezunu bir mühendis değilim.
  • öss'de 60 bininci olup bilkent'e falan girmiştir. o değil de öss'de 60 bininci olmayı başarı zannedenler var. yazık lan kimin çocuğuysa.