şükela:  tümü | bugün
  • birisinde hocalar öğrencileri siklemez ve gümrük memuru tavrı takınır. ne eğitim verir ne başka birşey

diğerinde hocalar kovulabileceği ihtimalini aklından çıkarmadığı için sürekli kendilerini geliştirmeye çalışır.

yalnız devletde iyi hocalar da var. yok diyemezsin. vakıfda da sırf para kırmak için öğrenciyi dersten bırakıp yaz okuluna mecbur kılan da var. yani bu versus da artılar eksiler her iki tarafda da var.
  • benim okuduğum devlet üniversitesinde de öğrenciler müşteri olarak görüldüğü için bu açıdan ikisi arasında bana göre bir fark olmayan üniversitelerdir.
  • üniversitesinden üniversitesine farklılık gösteren karşılaştırma.
  • eskiden devlet üniversitesinde çalışmış, halihazırda da özel bir üniversitede çalışmakta olan bir profesörün, bir söyleşi programında dile getirdiği yorum;

"devlet üniversitesinde öğrenciler ders vakti sınıftaki yerlerini alır, hocanın sınıfa gelip derse başlamasını sakin ve hazır bir şekilde beklerler.
    özel üniversitede hoca ders vakti sınıftaki yerini alır, öğrencilerin işlerini güçlerini, aralarındaki günlük konuşmalarını bitirmelerini, ortalığın sessizleşmesini bekler."
  • birisini ogrenci kazanir, digerini ebeveyn kazanir.
  • gözlemlerin çerçevesinde özelde burslu okumak varken bile kompleks yapıp devlete giden insanlar var. çoklar hem de. o kadar zengin piçini napıcağz yea derler. zengin piçi napıyor sana adam kendi halinde, kendi havasında.
    bi artistliğini görüyorsan da kendinle barışmana kişiliğinin oturmasına yardımcı olur ne bileyim işte. kabullenirsin ya da para kazanmak için daha çok çabalarsın.

özel iticidir, devlet anaç.
  • özel üniversitede (istisnalar hariç) tek tip insanla karşılaşma olasılığınız çok yüksek.devlet üniversitesinde ise her tip insanla karşılaşabilirsiniz.
  • faydalı karşılaştırma. lisansını devlet üniversitesinde, yüksek lisansını özel üniversitede yapan birisi olarak konuşmak gerekirse ; devlet üniversitesinin de özel üniversitenin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. eğitim kalitesi olarak aralarında çok fazla bir fark göremesem de ( sonuçta hocalara anlamadığınız birşey sorduğunuzda "de get lan para mı veriyon da soru soruyon fakir it" diyen bir devlet üniversitesi hocasına rastlamadım ) özel üniversitede yaşam standartı çok yüksek olan ailelerin çocuklarıyla bir arada okuma şansınız daha yüksek. bu durumu kompleksli ve iradesi zayıf bir bireyseniz kaldıramayabilir ve kişilik bozukluğu yaşayabilirsiniz. fakat güçlü bir iradeye ve karaktere sahipseniz varlıklı ve orta halli ailelerin çocuklarıyla gül gibi geçinip müthiş bir sosyal ağ oluşturabilirsiniz. devlet üniversitesinde ise genelde düşük, orta veya azınlıkta da olsa yüksek gelirli öğrencilerle arkadaşlık edersiniz. genelde devlet üniversitelerinde kampusun tadını çıkarırsınız. sağcısı, solcusu, rakçısı, ülkücüsü, tikisi ile her telden adam görmek mümkündür. bu da sizin iş yaşantısına daha çabuk ve pratik bir şekilde adapte olmanızı sağlar. özel üniversitede biraz daha dershane havasında geçer öğrenim hayatınız. (bazı özel üniversiteler hariç) büyük oranda da tikiler mevcuttur. yani sonuç olarak hepsinin değişimlikleri farklıdır. hepsinin bir popisi vardır. bu popilerden faydalanmak lazımdır. ohh be bir an için hiç sıvayamayacağım sandım
  • devlet üniversitesinden mezun olan hocalar özel üniversitelerde ders verir. aynı devlet üniversitelerinde okuyan insanlar ise özel üniversitelere bok atar. kendi üniversitenden mezun olmuş insanın ders verdiği yere bok atıyorsun öncelikle, bunun farkında mısın?

ayrıyetten bir vakıf üniversitesinde okuyan insan olarak geçen gün baktım da hocalarımızın biri ceo, ikisi itü'den geliyor, bir tanesi de okulun kendi hocası. madem özel üniversitelerde eğitim kötü, devlette de kötü olması gerekiyor.

5 yıl önce öss'de aldığım puanla bu devlet üniversitelerinin endüstri, elektronik vs. abartı bölümleri hariç birçok bölümüne girebiliyordum.
    dokuz eylül inşaat bilmemne tutuyordu. ben ise 60 puan düşük olan kendi okulumun istediğim bölümüne girdim. çok da mutluyum.
    çünkü biliyorum ki o aldığı eğitimin mükemmel olduğunu savunan insanlardan daha çok geliştiriyorum kendimi. e odtü, itü olsun diye istemediği bölüme giden milyon insan da tanıyorum. acıyorum da onlara. okul bitecek 4 yıl sonra, eee sonra?

ha götüme para giriyor mu, giriyor. onu savunacak halim yok. ama bu parayı çıkartabilir miyim? çok da rahat çıkartırım.

ama bi itü'nün endüstri mühendisliği tutsaydı gider miydim? elbette ki itü'yü tercih ederdim. o tutmadı, buraya geldim, okuyorum. aynı hocalardan eğitim alıyorum. kaldı ki okulda aldığı eğitimle biryere gelen kaç insan var onu da bilmiyorum.

bahsedildiği gibi gerizekalı değilim, okuldaki arkadaşlarımın da %40'ı falan gerizekalı değil. aynı puanla devlet'te istemediği bölümde okuyabilecekken (büyük bir çoğunluk gibi) para sıkıntısı olmadığı için özel üniversitede okuyorlar..

öss denen neyi ölçtüğü belirsiz sınava 1 yıl kendini kasıp, kendisini dünyanın en zeki insanı zanneden çok bilmişler yok benim okulumda.
    o konuda çok huzurluyum, insanların yüzüne "hee evet cok zekisin" deyip ne kadar et beyinli olduklarını görmediğim için.

ama babasının parasıyla kendisini imparator zanneden insanların sayısı da fazla.
    e ne yapacaksın, girdik bir kez boka, çıkasaya kadar devam.
  • örnek vermek gerekirse ;

(bkz: #25714663)
    (bkz: #25737914)

edit:imla