• 90li yillarda yani kazanci yokusu 'nda inerken solda (bugun teknosa'nin oldugu yerde) acildiginda onceleri sadece bazi musterilerine verdikleri sonralari ise satmaya basladiklari uzerinde o yilin moda cekimlerinin bulundugu acayip afili lastikle tutturulan karton dosyalari vardi. kolejlerin kiz ogrencileri arasindaki it-item'di bu vakkorama dosyasi. hem de her yil her koleksiyon o vakkorama dosyasi bir sekilde bulunur temin edilir icine de iki defter bir kitap uc de kalem doldurulup okula gidilirdi.
    unutmadan, acildiginda olay yaratan kazanci'daki o dukkanin icinde bir de jimnastik salonu vardi, alt katinda. simdi ise o vakkorama nerede, o kolej nerede, o beyoglu nerede?
  • sanıyorum tipimizi beğenmedikleri için kız arkadaşım ve bana mağazanın girişinde müşteri karşılama ve uğurlama için bekledikleri ve gözümüzün içine baktıkları halde 'iyi günler, hoş geldiniz' gibi dünyanın her yerinde medeni insanlar tarafından kullanılan basit bir karşılama / uğurlama sözcüğünü çok görmüş ve yüzümüze boş boş bakmış çalışanlara sahip mağaza.

iki tane çalışan mağazanın girişinde sadece bu amaçla duruyor ve yapması gereken tek şeyi, merhaba demeyi yapmıyor. hmm...

pazar günü eşofmanlarımızla suadiyede yürürken bir spor ayakkabı bakalım diye girmiştik. paramız olduğunu anlayın diye her dakika marka kıyafetle mi gezeceğiz, gözünüze cüzdanımızı mı sokacağız ben anlamadım.

zaten ben hayatım boyunca bu "lüks" mağazalardaki tezgahtar tribin hiç anlayamayacağım.

1) tezgahtarlar insanı baştan aşağı süzüp o anki kıyafetinize / tipinize göre muamele etme özgüvenini nereden buluyorlar?

2) bir insanın kıyafetine veya sadece yüzüne bakarak cüzdanında kaç parasının olduğunu anlamanın imkanı yok. ama gel gör ki nedense dünyada bu süper güce sahip olduğunu sanan tek bir insan grubu var. lüks mağazaların tezgahtarları.
  • bugün bu online mağazasından kışın 500 tl olan botu indirimle 280 tl'ye aldım. siparişimi 2 saat içinde kargoya verdiler. böyle güzel bir hizmeti başka hiçbir yer vermiyor.
    not: kendimi şımartmak için hediye paketi de yaptırdım, heyecanla bekliyorum.
  • internet sitesinden alışveriş yapılmasını asla tavsiye etmediğim marka. sitelerindeki sorunlar sebebiyle aradığım müşteri temsilcisinin neredeyse internetten satış yaptıklarından haberi yok!
  • %50 + %50 indirimin bile paklamadigi fiyatlara sahip olan marka.
  • önce rumeli kapandi yillar once, 2003 baslarinda suadiye kapandi, daha sonra taksim kapandi. artik suadiye vakko'nun alt katinda kucuk bir alanda hizmet veriyor, belki taksim'deki de istiklal vakko'ya tasinmis olabilir. uretim maliyetinin 10-15 katina mal satan bir yer nasil devamli dukkan kapatir anlamak mumkun degil.
  • eskiden hediye paketleri balon gibi bir şey olan marka. patlatarak açılırdı. bom.
  • beyaz renkli made in china standart bir gömleği 190 ytl gibi bir fiyatla satan mağazalar zinciridir. arkadaşım, türkiye'de fabrikan var, üstüne üstlük hayvan gibi fiyat etiketi yapıştırmayı da biliyosun bari dandik ötesi çin malını o fiyata sokmaya çalışma, biraz müşterine saygın olsun be.
  • kaliteli genç gömlekleri satan yer. şu ana kadar buradan 20'ye yakın gömlek almışımdır ve hiçbirinden şikayetim olmadı.
  • nişantaşı city's mağazası renkli görüntülere sahne olan marka.

bu magazin programı esintili tanımdan sonra şahit olduklarımdan bahsetmek istiyorum. geçen gün hediye kartımı kullanmak için mağazaya girdim. zaten direkt "buraya ait değilsin" hissi kapladı bünyemi o ayrı ama acayiplik sadece "zengin mekanı" olması değil. asıl şaşırdığım noktalara geleyim. mağazada dj vardı. hani bir yandan müzikle ilgilenen satış görevlisi falan değil. sadece dj'lik yapan bir insan. gece kulübü ayarında (hem ses şiddeti hem tarz olarak) müzikler çalıyordu kendisi. birine bir şey sormaksa imkansız. sadece müzikten değil yanlış anlaşılmasın. çalışanlar mağazanın etrafında kendilerinden geçmiş bir şekilde dans etmekte olduğu için. ve bunu söylerken gevşek/umursamaz/tembel olduklarını ima ederek söylemiyorum. belli ki konsept öyle yani yapmaları gereken şey o. şaştım kaldım yahu. ben henüz durumu idrak edememişken başka bir görevli çıktı önüme. "sıcak çikolata ister misiniz?" dedi, ikrammış. utandım alamadım.

bütün şubeleri böyle midir bilemiyorum ama vallahi dumura uğradım. eğer bu normal bi şeyse söyleyin bak, sağda solda ilginçmiş gibi anlatıp rezil oluyor olabilirim çünkü.
hesabın var mı? giriş yap