şükela:  tümü | bugün soru sor
  • heyecanla ve merakla beklediğim kitap.

hüseyin nihal atsız, karşı tarafın gözünden şeytan, türkçü tarafın gözünden ise melek gibi anlatılırdı hep. son zamanlarda sözlükte bu konuda daha objektif yorumlara rastlıyor ve seviniyordum. kitabın prof. dr. iskender öksüz tarafından yazılan önsözünden arpad'ın paylaştığı bölümü okuduğumda, umduğum gibi çok yönlü ve kapsamlı bir atsız portresi okuyacağımızı anladım. sadece bir fikir adamı olarak değil, şair, romancı, tarihçi ve hepsinden önemlisi "bir olay" olarak atsız'ı okuyabileceğiz. ayrıca siyah beyaz kültür sanat platformu yayını olarak çıkması da cabası. milliyetçi gençler, atsız ata ve siyah beyaz'ın kuzgunu bir arada, daha ne olsun? *

"vaktiyle bir atsız varmış, var olsun!"
  • "büyük kâinat manzumesinde meçhul bir zerre olacağımızı düşünüyor ve bu kadar boş bir neticeye varmadan önceki şu kısa misafirlikte insanların vicdanına karışmak hamakatını gösterenlere acıyorum."

atsız

sözlükte, irili ufaklı pek çok forumda, hülasa internet aleminde pek çok kişinin ucundan kıyısından işittiği, pek çok insanın, fanatik sevenlerinin hal ve tavırlarına bakarak hakkında bir fikir edindiği, kimine göre "mükemmel fikir adamı, ideolog" kimine göre "ortalama düzeyde bir tarihçi, romancı, şair" kimine göre "sapık fikirlere sahip tehlikeli ırkçı" ve dahası olan atsız'ın, "vaktiyle bir atsız varmış... derlerse ne hoş!" sedasının yankısı niteliğinde olacaktır bu kitap.

iskender öksüz'ün önsözünde değindiği gibi propagandası, reklamı yapılmadığı halde nesillerce sevilen sayılan, "ata"sız, "beğ"siz anılmayan isim artık sadece bir isim değildir, uçsuz bucaksız insan yığınları için aynı zamanda bir "şey", bir kavram olmuştur. atsız'ın insanlarda bıraktığı iz, insanların zihinlerindeki atsız imgesi üç beş sloganvari cümle ile anlatılıp geçilecek bir olay değil, sosyoloji tezlerinin konusu olmalıdır aslında. bu ve benzeri düşüncelere sahip olduklarını bildiğim çoğu akademisyen on dokuz ismin, entelektüel kaygılar taşıyarak, hamaset edebiyatı yapmadan farklı yönlerden atsız'ı anlatmaları bir ilk.

ayrıca, tarihi romanlarıyla atalar çağından, eski kahramanlıklardan, yiğit savaşçılardan, yaşlı bilgelerden, kamlardan, ozanlardan bahsetmiş ismin siyah beyaz kültür sanat platformu kuzgununun irfanıyla anlatılmasından daha münasip ne olabilir ki ?
  • elime geçse de okusam diye, şu "birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde" sabırsızlıkla beklediğim kitap.

türkçü cepheden olmasanız bile, "yea bu türkçülerle devletin mevzusu neymiş?" diyorsanız, "bu atsız kim?" diyorsanız ve hatta "bu atsız nasıl böyle ırkçı oldu?" sorusunu soruyorsanız kitabı okumanızı tavsiye ederim. önsözüne bakılırsa, bu soruların hepsine mümkün olduğu kadar objektif bir şekilde cevap verebilecek bir kitap bizleri bekliyor.
  • atsız'ı ele alması ve biyografi özelliği taşımasının yanında, en az " 'marjinal' sol gruplar" kadar devlet tarafından, halk gözünde "marjinalize" edilmiş, edilmeye devam edilen türkçüler'in, atsız ve dönemdaşı türkçü fikir adamlarının söylem ve tavırları ekseninde, kendilerini devlete karşı nasıl konumlandırdıklarının ipuçlarını veren, siyah beyaz kültür ve sanat platformu'nun el emeği göz nuru.

nasıl edinilebileceğine dair gerekli bilgiler paylaşılmış. "türkçü x seven ydir, türkçü iflah olmaz q bir z'dir" benzeri söylemlerle ben ve benim gibi çok şeker çok şirin çok naif insanları üzen faşolar da alsın okusun.
  • siyah beyaz kültür ve sanat platformu'nun hazırlamış olduğu, oldukça doyurucu bilgilere sahip olan sağlam araştırma. kütüphaneme dahil olması yakındır...
  • ankara'da olup kitabı temin etmek isteyenler için, bir mesaj kadar uzakta olduğunuz kitap..

not: kitap direk elden ulaştırılacaktır..
  • çıktığı ilk hafta, göktürk ömer çakır tarafından hakkında şöyle bir yazı da yazılmış kitap...
  • kitap hakkında bir eleştiri de kutlu altay kocaova tarafından kaleme alınmış, önceki eleştiride kocaova'nın da bir eleştiri yazısı kaleme alacağını öğrenen editörün, kendisini facebook listesinden çıkartıp engellemesi, eleştiriye tahammül konusunda hâlâ bir arpa boyu yol katedemediğimizi göstermesi açısından ibretlik...

http://www.kutlualtay.net/…ratsizvarmisartikyok.htm
  • şaman torunları gezi parkı ağaç kıyımına karşı sloganıyla gezi parkı direnişine katılmalarından tanıdığımız farklı milliyetçi gençlerin derneği siyah beyaz kültür ve sanat platformu yayını, çıkmış.
    hakkında yazılanlara bakılırsa özgün ve ilginç bir çalışmaya benziyor, merak ettim.
    (bkz: #33403385)
  • atsız'ı tanımıyorum. hakkında yazılanlara bakıyorum. ırkçı deniyor, şaman deniyor, yaşar kemal ile yakın dost deniyor. yazar, şair, tarihçi deniyor. deniyor da deniyor. koltukta bunca farklı karpuz taşıyor oluşu haliyle merakımı uyandırıyor. "vaktiyle bir atsız varmış", arpad'ın öncülüğünde yayımlanmış ve oğlunun onay verdiği bir kitapmış. eminim hakkını vererek tanıtıyorlardır hüseyin nihal atsız'ı.