şükela:  tümü | bugün
 • saint petersburg (bkz: sankt peterburg)'a araba ile 3 saat, deniz yoluyla 1 saat olmak üzere 4 saat uzaklıkta bulunan rusya'ya bağlı adalar topluluğunun en büyük adası, büyük bir kilisesi, ortodoks yüzlerce (bkz: monk) ile sahilinde küçük bir limanı olan dünyadaki cennet...
  bu monklar konuşmuyor, iki günde bir yemek yiyerek nefislerini terbiye ediyorlarmış.
 • bu adanın tarihinde çok acıklı bir olay vardır. sscb'de ikinci dünya savaşı sonrası milyonlarca savaş gazisi stalin'e göre işlevsiz oldukları gerekçesiyle kuzeydeki ücra köşelere sürülmüşlerdir. asıl korkusu bu insanların ileride savaş karşıtlığı veya türlü anti-sovyet fikirleri yaymasıydı. o nedenle bakım evi adında köhne yerlere dağıtıldılar. akrabaları olmasına rağmen zorla gönderilenler olduğu raporlarla sabittir. bu adayı meşhur eden ise gennady dobrov adında bir resssamdır. çalışmalarına bakarsanız ne konuda çalıştığını rahatça anlayabilirsiniz.

  bu adaya bilhassa kolları bacakları olmayan gaziler sürülmüştü. stalin bu askerlere semaver adını takmıştı çünkü semaver gibi güdük sabit ve su kaynatmaktan başka işlevleri yoktu. yakınlarının özlemiyle ölen nice savaş kahramanını dobrov resmetmiş fakat bir süre sonra şikayet edilerek adadan kovulmuştur. çalışmalarını 87 senesine kadar yayınlayamamış, daha sonrasında ise infiale yol açmıştır. savaşta öldü sandığı oğlunun otuz yıldır bir adada çürüdüğünü sergide gördüğü portre sayesinde anlayan annenin hikayesi çok acıklıdır. oğlu maalesef portresinin çizilmesinden kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir.
 • 2. dünya savaşında dünyayı hitler belasından kurtamak için 27.000.00 (yazıyla yirmi yedi milyon) insanını kaybetmiş olan sscb'nin savaştan sonra savaş gazilerini rehabilitasyon ve bakım için göndermiş olduğu cennet
  sscb kapitalistler gibi bu güzelim yerleri ensesi kalın bir para babasına tahsis etmek yerine anavatanlarını kurtarmak için bedel ödeyen kahraman yurttaşlarına tahsis etmiştir.

  bu ensesi kalın para babalarının sözcülüğünü yapan bazı akit sıçmığı troll yazarların belirttiği gibi kimsenin sürüldüğü bir yer değildir. zaten yukarıda linkini verdiğim yere bakarsanız buraya kimsenin sürülmeyeceğini de anlarsınız.
  savaş sonrası anavatanı kurtarmak için sakat kalmış olan kahramanlar için sscb'de bunun gibi bir çok rehabilitasyon merkezi kurulmuş ama e ünlüsü valaam olmuştur. çünkü akit sıçmığı yazarımızında değindiği gennady dobrov bu merkezde bu kahramanları çok başarılı bir şekilde resmetmiş ve bu çizimler sayesinde çok ünlü olmuştur.
  gennady dobrovun kendi ropörtaj ve söylemlerinde de buranın savaş sonrası travmalarla boğuşan gazilerin hayata tutunmak için kurulduğunu belirtmiştir.
  buyrun efendim.
  makalenin altında ki rusça yorumlarda valaama savaş sonrası gitmiş ve gazileri birebir ziyaret etmiş insanlar yazmışlar.
  kimse böyle sürgünden falan bahsetmemiş.
  biri şöyle yazmış
  "1960'larda gittim oraya. en inanılmaz olanı ise o gazilerin hayatlarından memnun olmaları idi. savaşmış olmaktan, sakat kalmış olmaktan pişman değillerdi. anavatanları için savaşmış olmanın gururunu yaşıyorlardı"

  sağolsun eksiseylerin cahil cüheyla bir modertatörü de bu entry'e tuzla atlamış ve bu yalanları eksiseyler'e taşımış.

  şerefi onuru vicdanı olan biri ikinci dünya savaşında dünyayı hitlerden kurtarmak için bu denli büyük bir bedel ödeyen sovyetler'e ve onun kahraman asker sivil yurttaşlarına biraz olsun saygı duyar.
  keşke o savaş gazilerinden biri bugün burada olsa da sscb ve stalin hakkında yürütülen tüm bu karalama kampanyalarına cevap verebilse.
 • yersen gazilere rehabilitasyon yapılan bir ada, gerçekçi bakarsan ise kol ve bacağını kaybeden gazilerin stalin tarafından sürüldüğü ada.
 • dermanyon adli tatli su sosyalisti stalin guzellemecisi arkadas msg almiyor ...
  - keşke o savaş gazilerinden biri bugün burada olsa da sscb ve stalin hakkında yürütülen tüm bu karalama kampanyalarına cevap verebilse. ( mal degnegi arkadas az biraz rusca biliyorsa , egerki bilmiyorsa ben yardimci olayim ) ... ?????? ?????? da zamaninda neler olmus biraz ogrensin ... onca senedir rusya dayim , stalinin yaptiklarini komple savunan bunun gibi biri ile karsilasmadim ... azcok oku ogren