şükela:  tümü | bugün
 • bir de uzay-zaman ajanı valerian var. çizgi roman.
 • (bkz: delorean) (bkz: serbest cagrisim)
 • valeria.conanın hırsız sevgilisi.ölünce conan ve uzak dogulu arkadaşı valeria'yı yakmışlardı.
 • doktorlarin bu kimyasal bile degil deyip bir iç rahatlamasiyla reçeteye karaladiklari uyku haline geçmeyi kolaylastirici ilacin adi. valerian yani kediotu kökü kurusu içerir. (bkz: valerian root) (bkz: kediotu). rahatlatir mi orasi meçhul fakat sizde farkli bir potansiyel görmüs bir doktorunuz varsa elinize ise yaramamsi dahilinde al bir kaç tane babinda diazem tutusturabilir. içmeyin kardesim diazem falan. yazik yazik...
 • almanya'da: baldriparan ismi ve ayni etken madde (almancasi baldrianwurzel) icerigiyle satilani vardir. tamamen bitkisel olan bu tablet ilac (ek olarak melisa ve serbetci otu da icerir) gunde 3 kez 2 tablet dozunda onerilir, ucaga binme korkusu yasayan bir dostumun dedigine gore ucak yolculugundan once alinirsa en tedirgin bunyeyi bile dinginlestirip uykuya sevk eder.
  turevleri ve kendisi uzerine daha detayli bilgi icin: http://www.phytotherapy.org/…sse/sds-abs-muster.pdf
 • pers kralı şapur'a atına binmesi için taburelik yapan roma imparatoru. tabi ki savaşta yenildikten sonra.
 • roma imparatorluğu'nun ilk ve tek esir düşmüş olan imparatorudur.

  (bkz: urfa savaşı)

  i.şapur'a baş eğdiği anı persepolis şehrinde betimleyen bir kabartma için:

  http://i.imgur.com/dx8ze.jpg
 • valerianus olarak da bilinen roma imparatoru, ölüm tarihi 257 ya da 258 olarak geçer çoğu yerde, yunan uyruklu bir imparator olarak da bilinir.
 • hayatımda içtiğim en kötü kokulu ilaç. uyku ilacı olarak geçiyor fakat hergün üçer beşer atmama rağmen yine de yalnızca üç saat uyuyabiliyorum. bugün unisom denemeyi düşünüyorum. xanax'tan kaçmak için elimden geleni ardıma koymuyorum fakat tek çare gibi görünüyor yoksa yaşamımın geri kalanına zombi olarak devam edeceğim bu gidişle
 • doğum ve ölüm tarihleri net olarak bilinmeyen, tahminen milattan sonra 200-260 arasında yaşamış olan roma imparatoru. tam adı publius licinius valerianus. milattan sonra 253-260 yılları arasında hüküm sürmüştür. 259 yılında sasani devleti ile yaptığı edessa savaşında ordusu bozguna uğrayınca, barış görüşmeleri esnasında (kimi kaynaklara göre) uğradığı ihanet yüzünden esir düşmüş.
  esaret hayatı hakkında ayrıntılı bilgi olmamasına rağmen, tarihçi lactantius, perslerin esir imparatoru aşağıladığını, 1.şapur'un ata binerken valerian'ın sırtına basarak onu bir tabure gibi kullandığını yazar. aynı konu 16.yy alman ressam hans holbein'in tablosunda da işlenir.
  ölümü hakkındaki rivayetler de muhteliftir. eriyik altın içirilerek öldürüldüğü veya canlı canlı derisinin yüzülerek öldürüldüğü, derisinin içi saman doldurularak büyük bir pers tapınağında sergilendiği yazılır doğruluğu kesin olmayan kaynaklarda.
  bununla beraber, iran'da bulunan naghshe-rostam taş oymalarında 1.şapur valerian'ın elinden tutarken ve saygı gösterirken betimlenmiştir.
  özellikle esaret dönemi hakkında ayrıntılı ve kesin bilgiler olmadığı için nasıl öldüğü ve ne tür bir esaret hayatı sürdüğü belli değildir.