şükela:  tümü | bugün
  • çernobil faciası'nı araştıran komisyonun başkanıdır. 1988 yılında patlamanın ikinci yıl dönümünde felaketle ile ilgili daha önce açıklanmayan bilgileri ses kaydında açıklayarak intihar etmiştir.
  • (bkz: chernobyl) dizisinin birinci bolumununun ilk sekansini tekrar izlememe sebep olan kisi. hem hastaligi ile hem de baskalarinin ölümünün sebebini uzerinde hissetigi bir travma sebebiyle intihar ettigini dusunuyorum. usteki entry kisa ve oz aciklamis. olmasaydi olamazdik, dunya diye bir gezegen yasanmaz olurdu.
  • 1987 yılında radyasyon hastalığı nedeniyle hastanede tedavi görürken intihara teşebbüs etmiş ama kurtarmışlar.

rt belgeselinde kızı inga legasova bir çok bilgi ve anekdot aktarıyor. legasov çernobil faciasını kontrol altına almaya çalışırken, yani dizide gördüğümüz günlerde çekilmiş videoları var.

birinci bölüm: 9:57'den sonra gama radyasyonu kameradaki filmi bombardımana tutuyor ve parazit yapıyor. bunu izlerken dosimetre sesini duyuyorsunuz neredeyse.

https://youtu.be/wp1kr15seow

2. bölüm:

https://youtu.be/bwgyfk3n1bk

neden intihar ettiği de açıklanıyor.
  • 27 ağustos 1986 tarihinde amerikan nbc kanalinda yayınlanan haber programında legasov viyana konferansındayken canlı bağlanıp video oturumu şeklinde röportaj yapmışlar. sorulara uzun açıklamalı cevaplar veriyor. dublaj yok orijinal.

ingilizce bilenler buyursun:

https://youtu.be/hkk00dsjp5y

ben yorum falan yapmayayım siz izleyin.

edit: sırf röportajın olduğu 5 dakikanın videoları var ama o devrin akşam haberleri neye benziyor görün diye uzununu koydum. güney afrika'da hala apartheid vardı, soweto isyanları, apartheid rejimine isyan eden siyahların polisle çatışmaları falan var.
  • (bkz: chernobyl) dizisinde (bkz: jared harris) tarafından canlandırılmaktadır.
    --- spoiler ---

ilginçtir ki mad men dizisinde lane pryce adlı karakteri canlandırırken de kendini asmak suretiyle intihar etmiştir tıpkı bu dizide de valery legasov 'u canlandırırken kendini astığı gibi.
    --- spoiler ---
  • intihar etmesini gerektirecek birçok neden var kabul. binlerce insanın ölümüne sebebiyet verecek olan ama milyonları yaşatacak kararlar, radyasyonun onu acı çektirerek yavaş yavaş öldürecek olması, aylarca üzerinde artarak devam eden baskılar, psikolojik sıkıntılar, pişmanlıklar, tüm şahit oldukları vs. gibi sayamayacağımız kadar sebep bulabiliriz intiharı için.

ama inanmıyorum intihar ettiğine. o ipin bu kadar profesyonelce bağlanmasından tutun, masadaki silaha kadar her şey şüpheli. asıl beni şüpheye düşüren ise kaydettiği kasetlerin en can alıcı yerlerinin silinmiş olması. nasıl yani? kim sildi? neden sildi? intihar süsü için mi? kasetlerin doğru yere ulaşacağına kesin emin olmadan böyle akıllı bir adam nasıl intihar eder?

kasetlerde intihar ediyorum demişse tamam. ama onun dışında asla inanmıyorum, kgb veya adları her neyse gerekeni yapıp susturmuşlardır valery'i.

kıtaları, aslında tüm dünyayı, milyonlarca insanı kurtarmış gerçek kahramandır. ışıklar içinde uyusun, hakkı ödenemez.
  • intihari pek tabi şüphelidir dönemin şartları düşünülünce.

ancak bir gerçek var ki, ister intihar etmiş olsun ister intihar süsüyle öldürülmüş olsun, intiharı sayesinde pek çok gizli gerçeğin gün yüzüne çıkmasına vesile olmuştur. yani birileri onu "susturmak" için intihar süsüyle öldürdüyse dahi bu tam tersi etki yaratmıştır.
  • chernobyl'de jared harris tarafından oynanmıştır.
  • chernobyl son bölümde göte göt diyen yürekli reis. gidişin lord eddark stark etkisi yarattı bende.