şükela:  tümü | bugün
95 entry daha
 • denizli’de görev yapmakta olan bir valinin uranyum rezervlerine sahip olan bir bölgeyi yabancılara satmamak için gösterdiği gayreti ve nihayetinde öldürülmesini konu alan 2008 yapımı siyasi film.

  filmin ilk sahnelerinde, vali, çevreye rahatsızlık vermekte olan kimi işyerlerinin (kanunen böyle bir yetkisi olmamasına rağmen) kapatılması emrini veriyor. atanmış vali bu sahnede seçilmiş belediye başkanını da azarlıyor. belediye başkanının valiyle çekinerek konuşuyor olması da önemli.

  filmde valinin bu türden mevzuatın dışına çıkmakta bir mahzur görmeyen, dediğim dedik tavırlarına sıklıkla rastlamak mümkün. çoğu itibariyle “kaba saba” olarak nitelendirilebilecek olan bu gibi tavırlarla seyirciye, “kanun da neymiş? devlet adamı dediğin işte böyle emredip işleri şakır şakır hallettirecek” dedirtmek istendiği de biraz fazla belli oluyor.

  filmdeki vali faruk yazıcı karakterinin sevilen bir sima olan recep yazıcıoğlu olduğu (ya da en azından ondan esinlenildiği) de film hakkında yapılan yorumlar arasında. ancak şayet bu doğru ise, faruk yazıcı karakterinin recep yazıcıoğlu’na ne ölçüde karşılık geldiği konusu da herhalde tartışılmaya epey müsait olur. zira 2003 yılında vefat eden recep yazıcıoğlu’nun tipik bir ulusalcı olup olmadığı ve büyük ölçüde kendisinin ölümünden sonra şekillenmiş olan bir siyasi akımı sahiplenip sahiplenmeyeceği gibi konularda yapılacak yorumlar, bilgiden ziyade kurguya dayalı olmaya mahkumdur.

  film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://tr.wikipedia.org/wiki/vali_(film)

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)
28 entry daha