şükela:  tümü | bugün
  • akp hükümetinden gitmeden bu saçmalığa bir son vermesi beklentilerimin içindedir. halkın seçtiği belediye başkanları bal gibi ili de ilçeyi de yönetir kardeşim ne gerek var bu kara gözlüklü kasıntı adamlara
  • pkk'lılar böyle düşünüyor ama yüce devletimiz kayyum atayarak belediye başkanlarına da çözüm buldu.
  • pratikte hiçbir işleri yoktur. belki seçimle iş başına gelseler bir işe yararlar.
  • sanırım konya valisini izleyenlerin hezeyanı...

bu kadar sinirlenmesini gerektirecek ne var onu anlamadım?
  • valilik ve kaymakamlık makamı hakkında hiçbir şey bilmeyen muhtemelen liseli kardeşlerimizin hezeyanıdır. (hezeyanı yanlış kullandığımın farkındayım ama cümleye muazzam oturuyor yahu)
  • gerçekçi olmak lazım. yıllardır idare hukuku kitaplarında vali ve kaymakamların devletin, bir diğer yönü ile hükümetin (her ne kadar devlet ve hükümet ayrı olsa da-realite) taşra teşkilatlanmasındaki temsilcileri olarak görülmüştür. bakanlar kurulu sistematiğinde bakanların illerdeki temsilcileri il müdürlükleri, bunların başı da illerde vali, ilçelerde kaymakamdır.

ancak yeni sistem ile bakanlar kurulu kalktı ve madem devlet ve hükümet başkanı sıfatı tek elde toplandı, devlet başkanı = parti başkanı oldu, o halde valiler ve kaymakamlar da gizli işsiz oldu.

bu sistemin referandum zamanında bir akp il başkanına demiştim ki, sistem kabul edilirse il başkanı = vali olacak. adam bunu reddetmedi, zira dedi ki ben hükümet partisi temsilcisi olarak devlet kurumlarında meydana gelen aksamaları bildiririm. normal şartlarda bu görev valinindir. il başkanı sadece partisinin teşkilatını düzenler.

sonuç olarak, vali ve kaymakamlar merkezi yönetim ile bağı kopmuş kimselerdir. benim önerim şudur: madem yürütme tek elde toplandı, yürütmenin gücü de taşrada tek elde olmalıdır. ya belediye başkanı ya vali birinden biri gitmelidir, ki tercihim vali ve kaymakamlardır. diğer yerel birimler halkın seçtiği belediye başkanları tarafından idare edilir. kayyım atama gibi faaliyetler dersen, içişleri bakanlığından bir adam bulup atamak zor iş değil
  • (bkz: #82714957)
  • eskiden temsilde cumhurbaskani-vali-kaymakam vardi, icrada ise basbakan-bakan-belediye baskani. simdi sistem degisti, neden vali-kaymakam aynen duruyor soyleyeyim; bastakine bir problem cikarmiyor aksine tam bir uyum icinde. ne yaptiklarinin hicbir onemi yok. zaten siz akilli olup valisini, belediye baskanini, sayistay baskanini ayni partiden sectiginiz surece problem de olmaz.
  • belediye baskani bir parti tarafindan secilir. o partinin dısında kalan secmenler gidip baskanla gorusemezler bile. vali kaymakamda hukumetin adami, ancak gorunuste de olsa devleti temsil ettiginden diger partili vatandaslar icin calinabilecek bir kapı. valilikleri kapatalim. bir suru vukuatlarini bildigimiz belediye baskanlarina secimlerin guvenligi, polisi jandarmayi, nufus ve tapuyu verin noolacak gorun. karsi partili misiniz? yarin nufusunuz yer degistirmis olabilir, yerinize baska secmen gelmis olabilir. polis artik belediye zabitasi gibi baskanin bodyguardligini yapmaya baslayabilir. okullari devir alacak hdp li belediye ataturk resimlerini indirip apo resmi asabilir.
  • bence gereksiz olan belediye başkanlarıdır. hem belediye başkanının tam resmi bir vasfı yokken neden onun verdiği yetkiyle evlendirme işlemi gerçekleştirilir? içişleri bakanlığına bağlı vali'yi kaymakam'ı geçtik diyelim, neden aile ve sosyal politikalar bakanlığı'ndan atanmış bir resmi görevli/memur kişi yapmaz bu işi? demekteyim.