şükela:  tümü | bugün
 • insanda da,en ilkel yaratıkta da rna kodonunun aynı bölgesinde sentezlenen,bu haliyle evrimi,hatta evrimin "ortak ata" teoremini destekleyen bir amino asit..
 • 5 tane karbon, 11 tane hidrojen, 1 tane azot, 2 tane oksijen atomundan oluşan aminoasit
 • biyokimya literatüründe kısaltması büyük harfle v olan amino asit.
 • proteinleri oluşturan 22 aminoasitten biridir. ismini "valerian" isimli bitkiden almıştır. beslenme açısından dışarıdan alınması zorunlu (esansiyel) olan aminoasitlerdendir.

  orak hücreli akdeniz anemisinde hemoglobinlerde, bir mutasyon sebebiyle valin, hidrofilik olan glutamik asitin yerini almıştır. fakat valin hidrofobik olduğu için hemoglobin olması gerektiği şekilde üç boyutlu yapısına katlanamaz ve alyuvarlar içinde kristalize olur. valin, yan zinciri herhangi bir yük taşımadığı için nötr bir aminoasittir.

  valin açısından zengin olan besinler peynir, et ve balık, fıstık, susam ve mercimektir.

  1994 yılında en büyük beş sigara üreticisi firma tarafından yayınlanmış olan bir rapora göre valin sigara içerisine eklenen 599 maddeden biridir. diğer birçok madde gibi sigara içine niçin eklenildiğine ilişkin bir bilgi yoktur.

  sporcuların kas büyüme ve gelişimi için sıklıkla kullandığı bcaa içersinde bulunan 3 esansiyel aminoasitten birisidir. diğerleri için (bkz: lösin)(bkz: izolösin)