şükela:  tümü | bugün
 • ayrıca dünyanın en büyük 4. kanyonudur
 • küre dağları milli parkı sınırları içerisinde bulunan, uzunluğu yaklaşık 12 km olan, suyun girdiği noktadan az ilerde sağ ve sol tarafındaki kaya duvarlarının yüksekliği 100 metreyi bulan, geçilmesi son derece zor kanyon..
  kanyonun üst girişinin bulunduğu bölgeye*, kör ali denen resmi milli park bekçisi, gayriresmi hazineci hem bekçilik hem de rehberlik yapar..
  tamamının geçilmesiyle ilgili birçok rivayetin arasından, 1992 yılında iki tane kayıp gezgini bulmak için giren bogaziçi üniversitesi mağara araştırma kulübü* ekibinin, gençlerin bulunmasından sonra, hazır girmişken şu kanyonu da geçelim diyerek bitirdikleri hikayesi doğrudur.
 • en güzel kanyon valla...

  hürriyet gazetesinin gezgin, fotoğrafçı ve doğa sporcularmdan oluşan büyük jürisi, türkiye’nin en güzel kanyonu olarak, pınarbaşı ilçemizdeki valla’yı seçti. aynı değerlendirmede kastamonu’dan bir kanyon daha yer aldı: küre ilçemizdeki karacehennem boğazı... bu kanyonumuz da sıralamada üçüncülüğü kaptı.

  valla kanyonu: yabani hayvanlara ev sahipliği yapıyor. kastamonu’nun pınarbaşı ilçesi muratbaşı köyü sınırları içinde. devrekani çayı ile kanlıçaym birleştiği bölgeden başlayıp. cide ilçesi istikametinde 12 kilometre uzunluğunda devam ediyor. girişi son derece zor olan kanyonun, yan duvar kayalarının yüksekliği yer yer 800- 1200 metreye ulaşıyor. devrekani çayı ve kanlıçay’m kesiştiği noktadan rahatlıkla seyredilebilen kanyon suyun kayaları aşındırmasından oluşmuş.milli park içinde olan kanyon turizme açık.ankara’dan 270 kilometre, istanbul’dan ise 450 kilometre uzaklıkta. içerisinde tesis yok. doğal özellikleri ve şelaleleri doyumsuz güzellikte.sarp kayalıklarında kartal, akbaba, atmaca, doğan gibi tüm yabani hayvanları barındırıyor.doğal tuzaklar ve tehlikelerle dolu kanyonun teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesi mümkün değil.

  kaynak: www.kastamonu.gov.tr
 • kanyonu tepeden izlediginiz noktadan gectigimiz aylarda birinin dusmesi sonucu, kayalarin uzerine son derece cirkin bir seyir platformu yapilmaktadir.
 • valla ya kanlıçay dan ip inişi yaparak giriyoruz , kanyonun pek de kıvrımlı olmayan genelde düz giden rotası bundan sonra 9 km kadar suruyor , 9 km en zevkli kısım bundan sonra da kanyonun yuksek duvarlari sona eriyor ama yine de kanyon tamamen bitmiyor.

  kanyonun duvarlarinin en yuksek noktası 1600 metreye kadar cikiyor diye hatırlıyorum , duvarlar bir hayli yuksek bu sebeple kanyonun icine inip , ipi cektiginiz vakit mahsur kaldiniz demektir , çünkü kanyonun basina yürürseniz suyun debisine karşı koyamayacaksınız , tek çıkış kanyonun diğer ağzıdır , yalnız kanyonun tam orta noktasına ulaştığınızda bir kayaya yazılmış exit yazısını görürünüz , yetmiş seksen derecelik eğimli bu kaya duvarından yukarı çıkabilirsiniz ama yanınıza iki , üç günlük su almanızı tavsiye ederim.

  eğer exitten çıkmaz yola devam ederseniz , çok az kişinin cesaret ettiği bir yola girmişsiniz ve kanyonu bitirmek anlamında kasmışsınız demektir , tebrik ederim.
  exitten hemen sonra 40 metrelik bir şelaleden ip ile inmeniz gerekiyor , kanyonun giriş ve çıkış noktaları arasında iki yüz metreden fazla yükseklik farkı var , hersene kayaların yeri değiştiği için bir sene önce üstüne bastığınız kayaları bulmayı ummayın.

  deneyimli ve küçük bir ekibin kanyonu bitirmesi yaklaşık dört gün sürer , ilk defa giren bir ekip altı , yedi günde çıkabiliyor kanyondan , bu süre içinde hiç durmaksızın suyun içindesiniz , bu sebeple ancak nisan , mayıs aylarından yaz sonuna kadar kanyona girilebilinir.sonbahar , kış aylarında debi çok arttığı ve suyun ısısı bir hayli düşeceği için kanyona giremezsiniz , girmiş olsanız da bir iki saat içinde vücudunuz hipotermiye girecektir, bu da intihar etmenin eğlenceli bir yolu olabilir ancak.

  kıyafet olarak neopren kullanmanız ve şu dalgıçların giydiği ayakkabılardan temin etmeniz yararınıza olacaktır , ayrıca su geçirmez malzeme çantaları kullanmak lazım ki giyecek ve yiyecekler ıslanmasın.ayrıca kamp atarken bivak kullanmalısınız , çadır ağır ve kurmak için yer yok.

  kamp kurabileceğiniz bir kaç nokta var , bunlar kanyonunun genişlediği ve sel baskınına karşı su seviyesinden otuz metre kadar yükselebileceğiniz güvenli noktalardır.bir diğer önemli husus kanyonun üst tarafından düşecek kaya , taş parçaları ; çok küçük bir çakıl bile büyük bir ivme kazanacağı için ciddi olarak zarar verebilir bu sebeple kask kullanın.
 • küre dağları milli parkı sınırları içerisinde bulunan doğa harikası bir kanyon fakat her ne kadar sağlam gözükse de, zirvedeki seyir platformunun estetik olduğunu söyleyebilmek pek mümkün değil.
 • ülkemizin tadından yenmez doğa harikalarından biri. uzaktan bakınca da,

  http://imageshack.us/…my-images/543/mvc563fjpg.jpg/

  tepesine çıkınca da,

  http://imageshack.us/…y-images/16/vallakanyonu.jpg/

  haşmetiyle titretiyor.

  aşağı inince de yerel rehberlerin topladığı ve odun ateşinde ızgara marifetiyle pişirdikleri mantarları mideye indirip, önce oh la la sonra da lala lala çeşm-i cihan bu mu ola? demek kalıyor insana.
 • 2 bayan 6 kişinin bugün itibariyle ile mahsur kaldığı ve genç bir kanyoncunun da vefat ettiği haberi ulaşmıştır; hepsi arkadaşım olur sözlük, kafayı yiyeceğim! en sevdiğim arkadaşım da orada mahsur.

  yetkililer kötü hava şartları nedeniyle havadan kurtarma operasyonu yapamadıklarını, ancak yaşam paketi attıklarını belirtti. paketlerin üçü kanyoncular tarafından alınmış. üşüdükleri ve ateş yaktıkları gelen haberler arasında, ancak kanyonu şu basmış durumda.

  kime ulaşsam bilmiyorum ki!

  güncelleme: bir kişi ne yazık ki kaybolmuştur, diğer beş kişi sağ salim şimdi.
 • türkiyenin en tehlikeli parkurlarından.