şükela:  tümü | bugün
 • ispanyol futbol takımı
 • bu sirin ispanyol vilayetinin futbol takiminda bir donem carlos valderrama kabarik saclarini estire estire top surmustur.
 • 18. yüzyıl fransız yazarlarından lesage'ın gil blas de santillane romanında anlatıcının uzun bir süre yaşadığı ve sahte-doktorluk yaptığı tarihî şehir. ispanya'nın leon bölgesinde yer alan valladolid heykel müzesiyle ünlüdür.
  mor - beyaz çubuklu formalarıyla ispanya birinci ligi'nde dolaşıp duran real valladolid ise küme düşmez, uefa kupası'na da pek katılamaz.
  "vayadolid" diye okunur bir de.
 • castilla y leon bölgesinin başkenti olan şehir. orada yaşayanlar şehre pucela demekte. futbol takımlarının maskotu pucelo isimli kale şeklinde şirin birşey, takim şu anda ikinci ligde oynuyor. ispanyada, ispanyolcanın en güzel en rafine şekilde konuşulduğu yer olarak biliniyor.
 • meksika'da, yucatan bolgesinde de bu adi tasiyan bir sehir vardir. "cenote" denen, bir kisminin icinde yuzulebilen yeralti magaralariyla bilinir ve turist ceker.
 • 1550 senesinde ispanya kralı carlos'un çağrısı üzerine yerli dostu güzel düşünür bartalomé de las casas ile feylesof juan ginés de sepúlveda'nın latin amerika'nın fethi ve yerlilerin köleleştirilmesi konusunda kozlarını bir jüri önünde paylaştıkları şehir."yerliler insan mı, hayvan mı, şeytan mı? biz bunları asalım mı keselim mi hıristiyanlaştıralım mı?" temalı bu tartışalar sonucu kral ispanyolların ve yerlilerin haklarını belirleyen batı hint adaları yasalarını çıkarır. sırf bu meşhur valladolid tartışmaları yüzünden harita üzerinde bile gösteremeyeceğim bu şehre karşı garip bir sempati beslemekteyim.
 • ankaragücü'nün la liga'daki muadili. ne akarlar ne kokarlar, şahsi kanaatimce ligin tadını kaçırmaktadırlar. bilirsiniz ki uzun süre sonuncu da olsalar toparlayıp ligde kalacaklar; ilk 5 zorladıkları sezonlarda da sıvayıp 11<x<16 aralığına yerleşecekler. şaşmaz.
 • ispanya'nın güzel şaraplara da sahip, koyu katolik ama gençleri bir o kadar da çılgın ve eğlenceli üniversite şehri. madrid'den bask'a doğru çıkan bölgedeki son önemli castillan şehri de denilebilir. kuzeyindeki burgos ve palencia gibi şehirlere göre kat be kat yaşanacak güzelliktedir.
 • her yerine yürüyebilinecek kadar küçük bir başkent. nereden geldiğini anlamadığımız, ama yollardaki mazgallardan geldiğini düşündüğümüz bir bok kokusu şehri sarmış (en azından bugün). buna rağmen nedense bu şehir bana huzur verdi. la parilla de san lorenzo diye bir restaurant var, salon reial'ini görmek için bile gidilir. sanki bir sarayda şövalyelerle yemek yiyormuşsunuz gibi hissediyor insan kendini...
 • bu şehrin erkek basketbol takımı bu akşam çıktığı maçın 2. periyodunda sayı bile atamamıştır.

  http://img685.imageshack.us/img685/7318/adszyi.jpg