*

şükela:  tümü | bugün
 • riske maruz değer anlamına gelen bir risk ölçüm metodudur bu..detaydır..herkes bilmez..
 • finansal risk ile ilgilidir. riske maruz kalma olarak cevrilebilr. var yontemi olarak gecer. dogrudur herkes bilmez.
 • risksiz bir yatirima gore daha pahali olacaktir; cunku bir adet risk premium* gerektirecektir. e bilenler bilmeyenlere anlatsin o halde.
 • betasi falan vardir bunun.
 • detay bilgi isteyenler sıkı tutunsun, işte copy paste geliyor..

  riske maruz değer (value at risk, var)

  var bir organizasyonun portföyünün gelecekte pazardaki değişkenliklerden (faiz değişimleri, kur farkları vs ) kaynaklanan zarar olasılığının ölçümüdür. bir var analizinin klasik bir sonucu “gelecek hafta içerisinde banka %5 olasılıkla 5 milyon dolardan daha fazla kayba uğrayabilir” şeklinde bir ifade olabilmektedir. buradan kısaca “var, olası kaybın ifade edilmesidir” diyebiliriz.

  var analizinin gerçekleştirilmesinde birden çok yöntem bulunmaktadır. bundan dolayı farklı yöntemleri kullanan firmalar birbirlerinden farklı risk ölçümlerine ulaşabilmektedirler. kullanılan yöntemlerin her birinin çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. buna rağmen, hiç bir yöntemin diğeri üzerine ciddi bir üstünlüğü olduğunu söyleyemeyiz. hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın var metodu organizasyonlar için çok yönlü bir risk analiz ölçümü sunmaktadır.

  var analizinde yaygın olarak kullanılan üç metod sırayla korelasyon ölçümü, tarihsel verilerin simülasyonu ve monte carlo simülasyonudur. bu üç metodun ortak özelliği, portföyün geçmiş değerini ve geçmiş verileri baz alıp, bu portföyün gelecekteki değerini günümüz değeri ile karşılaştırmaktadır.

  en temel istatistiksel risk ölçüm metotlarından birisi volatilite ölçümüdür. temelde belirli dezavantajları bulunmaktadır. kısa dönem ve uzun dönem verilerin volatiliteleri farklılık gösterir bundan dolayı tarihsel verilerin volatilitelerine dayanan risk ölçümleri yanlış sonuçlar üretebilir. portföy yöneticileri gibi pozisyonlarını sıklılıkla değiştiren kişiler için tarihsel volatilite ölçümleri kullanışsızdır ve tarihsel volatilite ölçümleri günümüzdeki anlık riskin ölçüsü hakkında fikir vermemektedir. benzer problemler diğer risk ölçüm metotları için de söylenebilir. örneğin var, geçmiş volatilitelere dayanarak eldeki portföyün anlık riskini ölçer. ancak piyasadaki anlık değişikliklerin analiz sürecine yansıması vakit almaktadır. buna ek olarak, var, portföyün sadece analiz yapılmakta kullanılan içeriğinin riskini ölçebilir. bundan dolayı bu yöntem stres testleri kullanılarak güçlendirilmiştir. varlık / borç analizi (senaryo bazlı) ise değişik risk tipleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde faydalı olmasına rağmen bu metodun sübjektif olması önemli bir dezavantaj teşkil etmektedir. uygun senaryoların seçimi tamamen kullanıcıların sorumluluğundadır. bu da ayrı bir risk olarak ortaya çıkmaktadır. bundan dolayı analizlerde ölçüden daha çok bir araç olarak kullanılmaktadır.
 • risk ölçümü için kullanılan methodların en yaygınlarından biri.uygulaması kolay ve az zaman alıcı olduğu için, en tercih edilendir.
  belli alanlar için belli koşullar dahilinde kaybedilecek miktarı gösterir. sapması çok düşük olmalıdır ki bir işe yarasın.
 • value at risk'in daha kapsamli alternatifi icin (bkz: etl) (expected tail loss)
 • herhangi bir risk primi* yaratmaz cunku bu risk'den korunma yolu degildir, sadece risk'in olcusudur. genelde monte carlo ile hesaplanmasi verimli olur, boylece sensitivity anaylsis, scenario analysis, stress testing gibi testler uygulanabilir. boylece getirinin olcumu farkli istatistiki dagilimlar (lognormal, gamma vs.) ile de yapilabilir..

  tanima geri donecek olursak, var:
  -bir sirketin belli bir zaman araliginda, %x ihtimal ile, kaybedecegi paranin minimumudur. yada;
  -bir sirketin belli bir zaman araliginda, 1- %x ihtimal ile, kaybedecegi paranin maximumudur.

  %5 duzeyinde, gunluk var'imiz 5 milyon papel ise bu, her 100 gunden beşinde; 5 milyon dolardan daha cok para kaybedecegiz demektir. gunluk var'i yilliga cevirmek icin, isgunu sayisinin kokuyle carpilir.. (genelde kok 250 ile).

  bu yontemin nakit aki$larina uyarlanmi$ $ekli car'dir, (bkz: cash flow at risk)
 • (bkz: capital risk)
 • (bkz: dv01)