şükela:  tümü | bugün
  • valve'ın, mayıs 2019'da çıkaracağını duyurduğu ve 135 derece görüş açısına sahip olması beklenen yeni vr cihazı.

bu da steam sayfası: https://store.steampowered.com/sale/valve_index/
  • vr teknolojisinin yol alması için önemli gördüğüm aygıt. malum valve son yıllarda çok girişimde bulundu vr üzerine.
  • valve index ( steam vr ) 15 haziran’dan itibaren hazır olacak

ön siparişler 1 mayıs'ta başlayacak. temel kulaklık seti şunları içerecektir: kulaklık, entegre kulaklık, displayport 1.2, usb 3.0 bağlantı noktaları, güç kaynağı, 2 yüz pedi (geniş ve dar), temizlik bezi.

sistem gereksinimleri
    asgari:
    - işletim sistemi: windows 10
    - işlemci: hyper-threading teknolojisine sahip çift çekirdekli
    - bellek: 8 gb ram
    - ekran kartı: nvıdıa 970, amd rx480

önerilen:
    - işlemci: dört çekirdekli +
    - ekran kartı: nvıdıa 1070 veya daha iyisi

ek olarak, valve index kontrol ünitesi sayfaları (sol ve sağ kontrolörleri, güç kablolarını, temizleme bezini içerir) ve valve ındex istasyonlarını (steamvr 2.0 baz istasyonu, güç kablosunu, adaptör konektörünü içerir) steam'e ekler (daha sonra silinir). güç).

kulaklığın maliyeti mayıs ayında belli olacak.
  • valve vr-headset valve index için bir ön sipariş açtı ve amiral gemisi vr oyununu duyurdu.

cihaz teslimatının başlangıcı 28 haziran’da yapılacak. şirket, ön sipariş vermek için steam sayfasını bulabileceğiniz kulaklıklı mikrofon setinin resmi web sitesini başlattı. ne yazık ki, türkiye, rusya gibi ülkelerde ön sipariş şu anda kullanılamıyor.

eksiksiz bir valve index setinin maliyeti 999 abd dolar. bir kulaklık seti ve kontrol cihazı 749 dolar, kulaklık seti ayrı ayrı 499 dolar ve kontrol cihazı ücreti 279 dolar. base station 2.0 sensörleri için valve fiyat etiketini 149 $ olarak belirledi.

buna ek olarak valve, bu yılın sonundan önce piyasaya sürülmeyi vaat eden vr kulaklıkları için amiral gemisi unvanı üzerinde çalıştığını açıkladı. bu oyun hakkında şu ana kadar hiçbir şey bilinmiyor; ancak bu, valve index'e özel olmayacak. yeni valve ürünü, steamvr'yi destekleyen herhangi bir vr-kulaklığında oynamak için satışa sunulacak.
  • oculus rift s hayal kırıklığını telafi eden gerçek 2. nesil vr başlığı. başlık bir yana asıl fark yeni ismi "ındex controller" olan "knukcles" kontrollörler. nasıl bir fark yaratacak diyenlere linke alalım:
    https://www.youtube.com/watch?v=gj2lzv2llwm
  • dün elime ulaştı. aynı oculus rift gibi "o kadar para verdiğiniz için teşekkürler" kaygısıyla tasarlanmış olan bir pakette geliyor. sadece paket daha büyük ve ağır.

- çözünürlük çok iyi. o kadar iyi ki 1080ti, elite dangerous'ta full ayarlara yetişemedi, takılmaya başladı. tam hakkını verebilmek için mecbur gpu yükseltme gerekecek.

- yüksek fov (görüş açısı) kesinlikle çok iyi. çözünürlükle birlikte enfes bir ortam sağlıyor. ancak bu yüzden lensi yaklaştırmak gerekmiş sanırım, gözlükle kullanmak isteyen sıkıntı yaşayabilir. normal kullanımda bile kirpiklerim lense değiyor. rift s'te böyle bir dert yok mesela. ama rift s'te de bir tünelin ağzından etrafa bakıyor gibiydim. bu halinden daha memnunum özetle.

- ses aşmış. diğer vr kasklarından farklı olarak kulağın biraz uzağından hoparlör gibi ses veren bir sistem var. bu sayede kulağınız terlemiyor, dışardan gelen sesleri duyabiliyorsunuz. rift s'ten farklı olarak bu ses kalitesinden ve oyunun içine gömülme hissinden feragat etmeniz anlamına gelmiyor.

- çalıştırmak için steam ve steamvr dışında ek yazılım gerektirmiyor. (duydun mu 6gb download isteyen oculus?)

- lenslerin ve led ekranın göze daha yakın olmasından mıdır bilemedim ama rift/rift s'e göre daha çok ısınıyor gibi geldi. öte yandan birkaç saatlik bir seansta bu rahatsız etmedi.

- controller'lar eldeki tüm parmakların hareketlerini algılıyor ve usb-c üzerinden şarj oluyorlar. paketten usb/a'dan usb-c'ye şarj kabloları da çıkıyor. controller'a pil yetiştirme derdine son. ergonomik olarak çok başarılı bulmadım lakin. bazı düğmeler erişimi zor yerlerde. oculus controller'ları bu açıdan çok daha iyiydi.

- iki adet sensör var ve birini odanın öbür ucuna koymanızı istiyorlar. "e bilgisayara nasıl bağlayacağız?" diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. bağlamıyoruz. doğrudan fişe takıyorsunuz, otomatikman çalışmaya başlıyorlar. pc'nizde bluetooth varsa da onun üstünden yönetimlerini de yapabiliyorsunuz. wireless sensör işi başta gecikmeye yol açar mı diyordum ama hiç öyle bir gecikme hissetmedim.

- kaskta oculus rift serisinden alıştığımızın aksine 2 yerine 3 tane kablo var. standart usb3 ve displayport'a ek olarak bir tane de fişe takılan güç kablosu var. gücü doğrudan şebekeden alıyor. bu kadar çözünürlükte gerekli herhalde. fişe yüzlü prizde yer açmak için can çekişmek dışında bir sıkıntı yaşamadım.

- kaskı takması rift gibi kolay, rift s gibi işkence değil. halbuki rift s'teki vidadan valve index'te de var ama adamlar düzgün yapmış. (bkz: oculus rift s/@ssg).

- standart kurulum yazılımları ve uygulamalar içi ana vr yazılımıyla etkileşim oculus kadar başarılı değil. o kadar pişmemiş. biraz vakit vermek lazım.

- oyun içinde bazen masanın kenarında şarjda duran controller'ları görüyorum, sanırım sarsıntıdan uyanıyorlar. controller desteklemeyen oyunlarda hiç ortalıkta görünmemeleri gerekirdi. oculus'ta öyle mesela.

- steamvr uzun süredir piyasada olmasına rağmen hala dertli. mesela steamvr içinden steamvr açmaya çalışmanıza izin verip sonra "bu olmadı" diye hata veriyor. niye acaba cnm ya. oculus'taki gibi kolay yoldan guardian wall'ları kapama yolu yok. kolayca library'ye zıplama yok baya taklalar atıyorsunuz. ben pek elite dangerous dışına vr takılmadığımdan bana çok önemli değil tabii.

- steam'le gelen beleş "the labs"i çok beğendim, içinde bir sürü keyifli oyun var.

özetle donanımdan şu anda memnunum. yazılımın yetişmesi için bir gpu masrafı çıkarmış olmasını kınıyorum ama bu aynı zamanda geleceğe yatırım gibi bir şey oldu. böyle ortalığı silip süpüren bir şey gelmezse valve index rahat 3-4 sene götürür.

edit: bahsetmeyi unutmuşum, valve index diğer vr headset’lerden farklı olarak 120hz destekliyor. denedim ama tecrübede anlaşılır bir fark yarattığını söyleyemeyeceğim.
  • kullanıcılar genelde 90hz (bir nevi endüstri standardı) ile 120hz arasında bir fark göremediklerini ama 144hz ile ortamın baya şenlendiğini bildiriyorlar. yani sağlam bir bilgisayarınız varsa 144hz denemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • sahiplerine half life alyx hediye edilmiş. güzel sürpriz oldu.
  • dünya genelinde set olarak stok bulunurluğu sıfırdır. corona virüsü nedeniyle, planlanandan çok daha az sayıda valve index üretilebilmiştir. türkiye'de resmi satışı yoktur. stoklara girdikten sonra amazon, ebay gibi websiteleri üzerinden temin edilebilir ancak bu platformlarda çok fahiş fiyatlara satıldı ve satılmaya devam edecektir. çünkü valve'nin bu ürünü resmi olarak satışa sunduğu ülke sayısı çok az.

kaynak: https://www.thesixthaxis.com/…ife-alyx-coronavirus/
  • şu parasızlıkta kafayı kırıp almayı düşündüğüm sanal gerçeklik setiydi kendileri. bulunamadığı için birlikteliğimizi 1 sene erteleyeceğiz gibi.

inat ettim half-life alyx bununla oynanacak.
hesabın var mı? giriş yap