şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fireda essos kıtasında eskiden yaşamış ve bilinmeyen bir katastropik olay nedeniyle yok olan büyük imparatorluğun başkenti. aegonun westerosu fethetmesinden 100 sene önce yok olmuştur. yıkıntılarında hala bir çok magical item bulunduğu rivayet edilir. giden pek geri dönemiyor gibi bir durumu var. niyeyse bu seride beni hep eski olaylar cezbetti, mevcut entrikalar vs yerine westeros ve essosun arka planında o kadar sağlam düşünülmüş bir tarih yatıyor ki, bunları anlatan ayrı bi kitap serisi çıksa en az mevcut seri kadar ilgi göreceğine eminim. çünkü geçmiş medeniyetler hakkında yazılanlara bakınca seven kingdomsun onların yanına bile yaklaşamayacak kadar ilkel bir krallık olduğu göze çarpıyor. asıl curcuna robert'ın isyanından önce yaşanmış.
 • çeliği hakkında ilk kitapta şöyler bir yazısı geçen yer.

  valyria çeliğinden yapılmış usturası olan bir adam duymuştum. tıraş olurken kendi kafasını uçurmuş.

  a game of thrones
 • dili hakkında bazı ipuçları elde ettiğimiz yer.

  günümüzde karabük ve çevresine tekabül ediyor sanırsam.

  (bkz: valyria çeliği vs karabük çeliği)
 • roma'dan esinlenilmistir.
 • çeliği ve ejderhası meşhur olan asoiaf şehri.
 • antik yunanistani valyria'dan ziyade rhoynar temsil etmektedir. tipki roma gibi oligarsik bir cumhuriyet olan valyria'nin yikilmasindan sonra bizansi temsil eden volantis kurulmustur.
 • a song of ice and fire serisinde essos kitasinda, eskiden ejderhalarin cirit attigi mekanlardan bir tanesi. doom of valyria denilen, sebebi bilinmeyen kiyametimsi bir olaydan sonra ustundeki butun medeniyet silinip neredeyse butun ejderhalar tukenmistir.

  aegon'un westeros'u fethetmesinden cok oncesinden beri valyria'da pek cok hane yasamis ve bunlardan belli bir kismi ejderha evcillestirmeyi/uysallastirmayi bir sekilde kesfetmisler ve bunlara da dragonlord denmeye baslanmis. ejderha evcillestirmis haneler tabii ki cok guclenmis ve valyrian'larin kendi arasinda da daha yuksek bir konuma gelebilmisler. targaryen'ler de ejderha evcillestirmis hanelerden bir tanesi, ama oradaki hanelerden kesinlikle en guclusu filan degil.

  valyrian'lar oncelikle essos'te hayvan gibi fetihler yapmislar, ilk olarak da ghiscari empire denen imparatorlugu yok etmisler. ghiscari'ler kolecilikte baya gelismis imisler (gelismek icin boktan bir alan tabii), valyrian'lar da onlari yok ettikten sonra onlarin kolecilik sistemini aynen devam ettirip, essos'ta kole yapmadik insan birakmamislar. valyrian steel dedikleri normal celikten daha sert, dayanikli ve hafif gelismis bir celik turunu bol bol kullanmalariyla da meshurlar, ve de bu celigi cikarip islemek icin de her gecen gun daha cok koleye ihtiyac duymuslar. essos'un bati kiyilarinin oralarda ikamet eden rhoynar diye bir millet de var, bu herifleri yok edip kolelestirirken savasa 300+ ejderhayla gittikleri rivayet ediliyor. korkunc kisacasi.

  milleti fethetmek disinda kendi aralarinda da cokca savasmis valyrian'lar. ve doom of valyria'dan asagi yukari 100 sene once targaryen'ler valyria'yi tamamen terk edip, dragonstone'a yerlesmisler. valyria'daki diger haneler bunu targaryen'lerin teslim olmasi, kacmasi ve yenildiklerini kabul etmesi olarak gormusler tabii ki. targaryen'ler ise tasi taragi kalan ejderhalarini falan toplayip dragonstone'a yerlesmisler, ama westeros'u fethetmek falan gibi bir amaclari yok. cok uzun sure burada etliye sutluye bulasmadan nispeten baris icerisinde yasamislar. ta ki aegon the conqueror ortaya cikip, gozunu dogudan batiya, westeros'a cevirene kadar.
 • tabi bazıları hala gerçek bir yer olduğunu bilmiyor, film uydurmacası sanıyor. evet film uydurmaca ama yer gerçek. esinlenmek üzere biraz güzel özellik itemleri ilave edilerek kitap için ve film için şekillendirilmiş. araştırdığınızda bilgilerden zevk alacağınızı garanti ederim.
 • esin kaynağı gelişmiş atlantis medeniyeti ve yok olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap