*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: valyrian)
 • a song of ice and fire* serisinde en değerli kılıçların yapıldığı çelik türü. yüzüklerin efendisindeki mithrilin muadili.
 • valyrian steelin yanlış çevrilmiş hali. valyria çeliği daha doğru, daha güzel. benim yorumlamam bu kadar.
 • a song of ice and fire serisinde bir kaç kişinin- ailenin- sahip olma şerefine erişebildiği kılıç, hançer vb.nin hammaddesi. vayrian steel'in ya da valyria çeliğinin özelliği çeşitli büyüler eşliğinde dövülmüş olmaları. starkların ice'ı, tarlylerin heartsbane'i, önce mormontların sonra jon snow'un longclaw'u valyria çeliği ile yapılmış kılıçlara örnektir. doom of valyria olarak anlatılan olayın vukuu bulmasından sonra valyrian steel üretebilen blacksmith kalmamıştır ortamlarda. serinin ilerleyen kitaplarında konuyla ilgili çeşitli gelişmeler olmakla birlikte burdan bunu söylemek dombikliktir, çikilopluktur.
 • 1. kitaptan spoiler. çok önemli değil ama neyse.

  --- spoiler ---

  rivayete göre adamın biri bu çeliğe sahip bir tıraş takımı ile tıraş olurken yanlışlıkla kafasını koparmış.

  --- spoiler ---
 • valyrian steel kullanılarak yapılmış bazı silahlar:

  --- hafif spoiler ---

  blackfyre - targaryen hanedanının kılıcı. fatih aegon tarafından kullanılmıştır. blackfyre isyanından sonra kaybolmuştur.
  brightroar - lannister hanedanının kılıcı.
  dark sister - targaryen hanedanının kılıcı.
  heartsbane - tarly hanedanının kılıcı.
  ice - stark hanedanının kılıcı. eddard stark'ın infazından sonra lannister'lar tarafından ele geçirilmiştir.
  lady forlorn - corbray hanedanının kılıcı.
  longclaw - mormont hanedanının kılıcı. night's watch kumandanı jeor mormont tarafından jon snow'a verilmiştir.
  nightfall - harlaw hanedanının kılıcı.
  oathkeeper - lannister'lar tarafından ele geçirilen ve eritilen ice'dan yapılmış kılıç. jaime lannister'a verilmiştir.
  red rain - drumm hanedanının kılıcı.
  widow's wail - lannister'lar tarafından ele geçirilen ve eritilen ice'dan yapılmış kılıç. kral joffrey'e, tywin lannister tarafından verilmiş düğün hediyesidir.

  --- hafif spoiler ---
 • --- spoiler ---
  dragonsteel olarak da bilinir. sam tarly'nin okudugu metinler dogruysa white walkerslarla savasmak icin ideal bir silahtir. bilindigi kadariyla onlarca valyrian steel kilic bulunmakta westeros'ta fakat cogu tarih boyunca kayboluyor veya caliniyor. valyrian steel yalnizca kilic yapimi icin degil, cesitli aksesuarlar icin de kullanilmaktadir. maester zinciri, kasa hatta savas baltasi bile bulunmaktadir valyrian steel'den yapilma. valyrian steel savas baltasinin victarion greyjoy'un eline gececegi vede bloodraven'in kendi kilici dark sister'i bran stark'a verecegi konusunda iddialar dolasmaktadir.

  --- spoiler ---
 • bunlardan birine sahip olabileceğim bir hanedana mensup olmadığım için müteessirim.
 • uygun açıyı bulursa ışığın altında kızılımsı yeşilimsi renklere bürünen, ereğli demir ve çelik fab. t.a.ş. tarafından yassı ve uzun olmak üzere iki şekilde haddelenen, ülkemiz inşaat sektörünün vazgeçilmezi olan bir çelik türü.

hesabın var mı? giriş yap